پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران از اختصاص یارانه تسهیلات بانکی(کمک سود) به صادرکنندگان اختصاص می یابد.

مودودی در جمع خبرنگاران و در حاشیه همایش تجلیل از صادرکنندگان استان گفت: درصدد هستیم تا این یارانه را به کالاهایی که دارای ارزش افزوده بالایی هستند پرداخت کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای این امر ۲۰۰میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، افزود: پرداخت یارانه تسهیلات بانکی از طریق بانک های عامل انجام می شود و این سازمان در قالب شش درصد از بهره بانکی را به آن ها اختصاص می دهد.

وی ادامه داد: به صادرکنندگان معمولی حداکثر ۳۰۰میلیون تومان و به صادرکنندگان ملی مبلغ ۵۰۰میلیون تومان پرداخت می شود.

مودودی اظهار کرد: از سوی دیگر مجوز پرداخت ۵۰میلیارد تومان نیز در قالب کمک های تجاری از سازمان مدیریت برنامه ریزی گرفته شده است که در قالب کمک های نرم افزاری و برای انجام کارهایی همچون شرکت در نمایشگاه ها، اعزام و پذیرش هیات های تجاری پرداخت می شود.

وی در پاسخ به این سوال که پرداخت جوایز صادراتی به کجا رسید، بیان کرد: این جوایز به رغم اینکه سال ها پرداخت شد اما در تقویت صادرکنندگان و صادرات موثر نبوده و ما در صدد هستیم تا حمایت های خود را در قالب دو مورد فوق که بیان شد، پرداخت کنیم.

وی میزان صادرات انجام شده طس سال جاری را ۲۹میلیارد و ۶۳۰میلیون دلار بیان کرد و گفت: هنوز ۱۰درصد نسبت به سال گذشته عقب هستیم.

معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران میزان واردات را نیز ۲۷میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار بیان کرد.

وی تصریح کرد: امسال برای اولین بار تراز جاری ایران مثبت شد.

منبع : ایسنا