تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 23367 تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

 پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: شواهد موجود حاکی از این است که دولت همانند ماه گذشته که در سکوت کامل اقدام به حذف یارانه بگیران کرد باز هم در تلاش است تا این کار را در خفای کامل و بدون اطلاع رسانی انجام دهد که این موضوع موجب نگرانی اقشار کم در آمد در جامعه خواهد شد.

میزان نوشت: با توجه به اعلام دولت برای حذف یارانه ثروتمندان از ابتدای سال، در ماه گذشته شاهد حذف برخی از گروه های در آمدی از دریافت یارانه بودیم که این امر در سکوت کامل دولت صورت گرفت و پس از واریز یارانه در ۲۶ فروردین ماه شاهد صدای اعتراض برخی گروه ها مبنی بر حذف یارانه بودیم.

بر این اساس دولت در آن زمان باز هم به ترفند های مختلف این موضوع را انکار کرد تا اینکه چند روز پس از واریز یارانه نقدی بالاخره وزیر تعاون اعلام کرد که یارانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را براساس تشخیص خود قطع کرده است، که از میان این افراد ۸۷۰ هزار نفر به حذف یارانه خود اعتراض کردند که پس از بررسی به گفته سازمان هدفمندی ۵۶۱ هزار نفر از معترضان دوباره به چرخه هدفمندی یارانه ها بازگشتند.

این در حالی است که حذف اقشار پر درآمد از لیست یارانه بگیران در اصل امری ضروری و در جهت اهداف دولت است اما نگرانی مردم از نحوه حذف شدن از دریافت یارانه این موضوع را سخت کرده است و دولت باید با شفافیت تمام اقدامات خود را در این زمینه کامل کند.

اما با شواهد موجود به نظر می رسد دولت همانند ماه  گذشته که در سکوت کامل اقدام به حذف یارانه بگیران کرد باز هم در تلاش است تا این کار را در خفای کامل و بدون اطلاع رسانی انجام دهد که موضوع موجب نگرانی اقشار کم  در آمد در جامعه خواهد شد چه بسا افراد نیازمند هم در این کش و قوس ها از لیست یارانه بگیران به اشتباه حذف شوند.

با این حال بهترین راه حل در شرایط فعلی اعلام صریح و شفاف دولت برای عدم حذف یارانه اقشار کم درآمد است، در حالی که تاکنون دولت این موضوع را به صراحت اعلام نکرده است.

با این تفاسیر به نظر می رسد دولت براساس برنامه های بعدی قصد دارد ادامه حذف های فروردین ماه را انجام دهد و به احتمال زیاد در اردیبهشت ماه و زمان پرداخت یارانه این افراد مشخص می شوند، در حالی که دولت هیچگونه اطلاع رسانی در این زمینه نکرده است.

پیش از این و در فروردین ماه و ماه‌های قبل یارانه حدود ۲۰۰ هزار ثروتمند قطع شده بود. حال مسئولان وزارت رفاه مطرح می‌کنند که قصد دارند از اردیبهشت‌ماه یارانه افراد قطعی‌شده را برای حذف به دولت پیشنهاد کنند. در حال حاضر نیز تکمیل بانک‌های اطلاعاتی خانوار در دستور کار است و فرمول دارایی خانوار که حدنصاب دریافت یارانه خواهد بود، معین می‌شود.

دولت اطلاعاتی را در زمینه حذف یارانه بگیران مرفه در اختیار دولت قرار داده و به آنها اعلام کرده است که این اطلاعات را افشا نکنند، درحالی که هدف دولت حذف یارانه مردم است. براساس بخشی از این اطلاعات، تنها بخشی از یارانه بگیران پردرآمد حذف شده اند و دولت در حال حذف برخی دیگر از افراد است.

این در حالی است که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت اعلام کرد در سال جاری ، ۴۸ هزار میلیارد تومان درآمد را از محل هدفمندی یارانه ها پیش بینی کردیم که مصارف و منابع در سال ۱۳۹۵ نیز به همین صورت خواهد بود ضمن این که آهنگ کند حذف یارانه نقدی برای افرادی که نیازمند نیستند را ادامه خواهیم داد. سیاست دولت در حذف یارانه نقدی این است که یارانه افرادی که از دریافت حذف می شوند به خزانه واریز نگردد بلکه به شکل دیگری به خود آن ها برگردد که در این راستا می توان به اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد که ده درصد از منابع اجرای این طرح از اجرای طرح حذف یارانه نقدی صورت گرفت.

حال باید منتظر ماند و دید دولت در زمان واریز یارانه اردیبهشت ماه یارانه ۵۶۱ هزار نفر را که به اشتباه از لیست حذف شده اند به چرخه یارانه باز خواهد گرداند و یا لیست دیگری به لیست گذشته حذف شدگان از یارانه اضافه خواهد کرد؟

منبع: میزان

یارانه
Twitter Google+ Facebook
1,697 views
نظرات
 1. مصطفی جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

  پرداخت یارانه به همه وسپس قطع ان برای بعضی اقراد که اینکار دقیق هن صورت نمی گیرد در اینده باعث نفاق در جامعه وایجاد ناهنجاری در میان اقشار جامعه می گردد

 2. کم درامد جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

  با سلام

  بنده با ۳۴ سال سن که دو فرزند دارم در یک شرکت خصوصی با ماهی ۱ میلیون تومان مشغول کار هستم . از دار دنیا فقط یک ملک داشتم که به دلیل تورم بسیار بالا در سال ۹۲ آنرا فروختم که از سود حاصله کمک خرج خانواده ام باشم . که از بد روزگار ۲۰۰ میلیون پول خود را با سود ۲۴ درصد که آن زمان همه بانکها ۲۴ درصد بود در موسسه ثامن الحجج گذاشتم . که الان ۷ ماه هست که نه سودی میگیرم و نه اصل پولم هست . جالبی ماجرا به این هست که الان ۴ ماه یارانه ام نیز قطع شده است . و حقوق هم که ماشالله ۴ ماه یکبار میدهند . الان نه ملکی دارم نه پولی نه یارانه ای نه آینده ای .
  چرا بجای گیر دادن به سودهای بانکی که میلیونها ایرانی با آن ارتزاق میکنند به مقوله پایین بودن درآمد و مقایسه حقوق با کشورهای اروپایی که ۴ تا ۶ درصد سود میدهند نمیکنید . حداقل درامد آنجا ماهی ۲۸ میلیون تومان به پول ما هست . یک کارگر شهرذداری در کشور ستمگر آمریکا ساعتی ۱۰ دلار و روزانه ۸۰ دلار که به پول ما میشود روزانه ۲۸۰ هزار تومان و ماهی ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان درامد دارد . تازه این حداقل حقوق بدون اضافه کار و پاداش و …. هست که با آنها درامدشان بالای ۱۵ میلیون تومان هست .
  اگر من هم درامد بالا داشتم ماهی حداقل ۱۰ میلیون تومان با تورم فعلی . نه تنها سود بانکی نمیخواستم بلکه مالیات هم میدادم .
  آن زمان که ۳ سال تورم بالاتر از سود بانکی بود این مسئولین کجا بودند و سود بانکی را ۴۵ درصد نکردند .

  و گفتید درامد الان بورس بالای ۳۰ درصد درامد داره که ساخت و ساز ۵۰ درصد سود داره . خرید و فروش سکه و دلار و زمین و …. نیز همینگونه . چرا هر موقع گیر میکنید به سراغ جیب مردم میایید . ما به این دولت رای دادیم که وضعمان بهتر شود اما نه تنها بهتر نشد بلکه از قشر متوسط به قشر فقیر نزول پیدا کردیم . خدایا انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ را سریع برسان که عجب اشتباهی حداقل من کردم .
  بانک مردم مدیون هستی پخش نکنی نه توهین کردم نه افترا .

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه