تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 57067 تاریخ انتشار : ۲۸ فروردین ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: از ابتدای اجرای طرح واریز یارانه نقدی تاکنون هر فرد مشمول حدود ۳ میلیون و ۳۶۷ هزار تومان یارانه دریافت کرده که از این رقم  ۲ میلیون و ۲ هزار تومان توسط دولت یازدهم پرداخت کرده  است.

هر چند هدفمندسازی یارانه ها و سامان آن آرزوی دیرینه اقتصاد ایران بود اما با این وجود کارشناسان هدفمند کردن و تخصیص یارانه های نقدی را امری پیچیده می دانند.

البته نا گفته نماند که اجرای بخشی از این برنامه مستلزم قطع پرداخت یارانه های نقدی به برخی از گروه ها است.

این در حالی است که دولت به این نکته نیز اذعان دارد که قطع پرداخت یارانه های نقدی به هیچ وجه امکانپذیر نیست و یارانه برخی از دهک های درآمدی و اقشار آسیب پذیر را نمی توان به راحتی حذف کرد و بر این اساس قطع بخشی از یارانه های نقدی دهک های بالای درآمدی در دستور کار قرار گرفت.

به طوریکه چندی پیش اعلام شد که تاکنون یارانه نقدی یک میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار معادل حدود ۴ میلیون نفر از اقشار پر درآمد حذف شده است و از این تعداد ۴۰۰ هزار خانوار نسبت به حذف یارانه خود در سامانه اعتراض شان را ثبت کرده‌اند. با این وجود هنوز وضعیت یارانه های نقدی مشخص نیست و این موضوع به چالشی برای دولت ها تبدیل شده است.

شنبه هفته جاری اولین یارانه نقدی دولت یازدهم در سال ۹۶ به حساب سرپرستان خانوار واریز شد و حال دولت تدبیر و امید تنها چند یارانه دیگر می تواند به حساب مشمولان دریافت آن واریز کند و دولت دوازدهم نیز برای یارانه های نقدی چالش دوباره ای خواهد داشت.

پرداخت یارانه نقدی از آذر ماه ۱۳۸۹ آغاز شده و با واریز یارانه فروردین جاری، هفتاد و چهارمین مرحله واریز یارانه نقدی انجام شد. بر این اساس از ابتدای اجرای طرح واریز یارانه های نقدی به حساب سرپرستان خانوار تاکنون هر فرد مشمول ۳ میلیون و ۳۶۷ هزار تومان یارانه دریافت کرده است.

در عین حال طی ۴۴ ماه فعالیت دولت یازدهم ۲ میلیون و ۲ هزار تومان یارانه نقدی به هر فرد تعلق گرفته است و یک میلیون و ۳۶۵ هزار تومان نیز قبل از دولت یازدهم یارانه نقدی به حساب ها واریز شده است. پیش از این نیز برنامه ای برای حذف یارانه نقدی ۲۹ میلیون نفر در دستور کار قرار گرفته بود.

به هر حال قرار بود هدفمندسازی یارانه ها در دو مرحله اجرایی شود ولی اجرای دومین مرحله به دولت یازدهم کشیده شد. حال بر اساس قانون بودجه سال ۹۶ کل کشور قرار است که نحوه پرداخت یارانه های نقدی به همین منوال ادامه یابد.

احد رستمی مدیرکل رفاه و تامین اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش از این اعلام کرده بود که پیامک های حذف یارانه برای سرپرستان خانوار ارسال می شود و پس از ارسال پیامک و بررسی مراحل حذف آغاز خواهد شد.

همچنین مسئولان دولتی اعلام کرده بودند که برنامه ای داریم که طبق آن یارانه به نیازمندان پرداخت شود. البته ابهاماتی نیز درباره میزان درآمد دولت از محل اجرای طرح هدفمندی یارانه ها وجود دارد که باید شفاف سازی صورت گیرد. منبع: ایبنا

 

Twitter Google+ Facebook
961 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه