تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 63431 تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: بانک مرکزی اعلام کرد: در سال ۱۳۹۵ هیات‌های تصفیه،‌ فعالیت خود را پیش می‌بردند و در انتهای سال، کار نقل و انتقال دارایی و بدهی‌های شش مورد از تعاونی‌های منحله به موسسه اعتباری کاسپین انجام شد.

به گزارش بانک مردم، خبرگزاری فارس نوشت:

 روابط عمومی بانک مرکزی در واکنش به انتشار ویدئویی توسط این خبرگزاری، جوابیه‌ای به شرح زیر ارسال کرد.

احتراماً به استحضار می‌رساند، خبرگزاری «فارس» در روز شنبه ۲۷ خرداد ویدئویی از برخی سپرده گذاران در موسسات غیرمجاز منتشر کرده که حاوی توهین و افترا به مسئولان این بانک است.

این ویدئو با عنوان «فیلم‏/ پول‌های بلوکه مردم ایران در بانک‌های ایران‏/ مردم از بانک‌ها چک و سفته ضمانت بگیرند!» و روتیتر «گزارش ویدئویی فارس‏/ ترس مردم از سرمایه‌گذاری در بانک‌ها» منتشر شده و آن خبرگزاری در توضیح این فیلم آورده است: «سپرده‌گذاران موسسه کاسپین بعد از گذشت ماه‌ها از بلوکه شدن پول‌هایشان در این موسسه، هنوز مشکل‌شان حل نشده و به دریافت اصل پول‌شان بدون پرداخت بهره بانکی و ضرر و زیان نیز راضی شده‌اند.»

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای روشن شدن ذهن خوانندگان گرامی توضیحات زیر را ارایه می کند:

همانگونه که بارها و بارها بانک مرکزی اعلام کرده اعتراضات و تجمعات صورت گرفته در برخی مکان ها مربوط به کسانی است که در تعاونی اعتبار غیرمجاز منحله فرشتگان سپرده‌گذاری کرده‌اند و این موضوع ارتباطی با موسسه اعتباری کاسپین ندارد، اما متاسفانه برخی خبرگزاری‌ها ازجمله خبرگزاری فارس ماجرا را از زاویه دیگری می‌بیند.

قابل توضیح است که پوشش اخبار تجمعات غیرقانونی برخی سپرده‌گذاران در موسسات غیرمجاز از قبیل «فرشتگان» موجب سلب آرامش روانی جامعه و ایجاد نگرانی سپرده‌گذاران بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز در سراسر کشور شده و خبرگزاری فارس به کرات در مطالب خود و ازجمله در این ویدئو به موضوعاتی همچون بحران بانکی اشاره و نسبت به اطلاعیه ها و توضیحات رسمی بانک مرکزی بی اعتنایی کرده است. بر این اساس طی گزارش‌های مختلفی با ارایه برخی توضیحات در مورد شرایط بانک ها سعی کرده وضعیت نظام بانکی را بحرانی جلوه دهد.

در این ویدئو، راوی به مردم توصیه می کند از بانک ها و موسسات برای اینکه پولشان را نخورند، ضمانت بگیرند. باید از آن خبرگزاری سوال شود چرا این موضوع نادرست را که مستقیما با زندگی عموم مردم جامعه ارتباط دارد و باعث ایجاد نگرانی هایی میان مردم می شود، اعلام می‌کند؟

اظهارنظر درخصوص این موضوع، نیازمند احتیاط بیشتر تمام دلسوزان نظام است چرا که همه ما می‌دانیم که خسارت‌های ناشی از آن، با هر هدفی که صورت گرفته، جبران ناپذیر است.

لازم به توضیح است هشت تعاونی اعتبار غیرمجاز فرشتگان، الزهراء، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات اصفهان، پیوند مشهد، بدر توس و امید جلین قبل از سال ۱۳۹۴ در کشور فعال بودند که هرکدام به صورت مستقل قصد داشتند از بانک مرکزی اجازه فعالیت به عنوان موسسه اعتباری دریافت کنند که البته قادر به تامین شرایط مدنظر بانک مرکزی نبودند.

لذا حسب مصوبه شورای پول و اعتبار و مستند به قانون بازار غیرمتشکل پولی مقرر شد تعاونی های مذکور پس از انحلال، توسط موسسه اعتباری جدیدالتاسیس کاسپین ساماندهی شوند. از این رو مجوز فعالیت موسسه اعتباری کاسپین صادر شد. در ادامه بانک مرکزی به عنوان اولین ماموریت، ساماندهی هشت تعاونی مذکور را به موسسه اعتباری کاسپین واگذار کرد که در مرحله اول باید این ماموریت را به سرانجام می‌رساند. سپس به فعالیت‌های عادی خود می‌پرداخت.

بانک مرکزی با هدف ادغام تعاونی‌های چندگانه در یک مجموعه، مجوز موسسه اعتباری کاسپین را صادر کرد تا دارایی‌ها و بدهی‌های قابل تجمیع هشت تعاونی را به حساب خود انتقال و سپس پاسخگوی سپرده‌گذاران باشد.

بنابراین در مرحله اول می‌بایست دارایی‌های تعاونی های هشت گانه منتقل و سپس موسسه اعتباری کاسپین پاسخگوی سپرده گذاران این تعاونی‌ها باشد. در واقع اگر در آن مقطع موسسه اعتباری کاسپین ایجاد نمی‌شد، چون این تعاونی‌ها مجوزی از بانک مرکزی نداشتند سپرده‌گذاران باید از طریق مراجع قضایی مراتب را پیگیری می‌کردند.

بر این اساس، در سال ۱۳۹۵ هیات‌های تصفیه،‌ فعالیت خود را پیش می‌بردند و در انتهای سال، کار نقل و انتقال دارایی و بدهی‌های شش مورد از تعاونی‌های منحله به موسسه اعتباری کاسپین انجام شد.

پرونده یک مورد از تعاونی‌ها نیز در مرجع قضایی مفتوح است و مسئولان موسسه کاسپین منتظر اعلام نظر نهایی قاضی پرونده برای نقل و انتقال دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی مذکور هستند. در این میان، بزرگترین تعاونی به لحاظ تعداد سپرده گذاران و حجم دارایی ها، تعاونی منحله فرشتگان بود که نیاز به بررسی‌های جزیی‌تری داشت. همچنین این تعاونی، زیان انباشته بسیار بالا نیز داشت.

بر همین اساس طی جلسه مشترک قوه قضائیه و بانک مرکزی، تصمیمات مربوط به ساماندهی و تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار غیرمجاز منحله «فرشتگان» به ترتیبی که در حال حاضر در حال اجراست، اتخاذ شد.

همچنین، بانک مرکزی با هدف تسریع در پرداخت سپرده های سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان، خط اعتباری به میزان دارایی‌های شناسایی شده این تعاونی اختصاص داد.

گفتنی است انتشار این محتوا به مثابه بی‌اعتنایی به تصمیم مشترک قوه قضائیه و بانک مرکزی تلقی می‌شود.

توضیحات فارس: خبرگزاری فارس همواره با هدف پوشش اخبار و اطلاع‌رسانی به مخاطبان و ارائه تصویر واقعی از وضعیت سیستم بانکی، سعی در انتشار گزارش‌های مستند و مستدل کرده است.

گزارش‌های مکتوب منتشر شده فارس درباره بانک‌ها، که تاکنون بانک مرکزی حتی یک جوابیه برای آنها ارسال نکرده است، پس از بررسی جامع و دقیق صورت‌های مالی بانک‌ها تدوین شده و حتی یک مورد هم مشکل تحلیلی و یا خبری نداشته است.

بانک مرکزی به جای اینکه از رسانه‌ها انتظار سکوت در برابر مشکلات نظام بانکی را داشته باشد باید در صدد چاره‌جویی و تدبیر برمی‌آمد تا امروز شاهد تجمعات اعتراضی مالباختگان و احساس ناامنی در مردم نسبت به سپرده‌گذاری در بانک‌ها نباشد.

بدیهی است که علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد و حال که چنین علاجی نشده انتساب مشکلات پیش آمده به رسانه‌ها چیزی جز فرافکنی نیست.

 

Twitter Google+ Facebook
1,729 views
نظرات
 1. کیوان یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  مردم فریب تابلوکاسپین رو خوردند،بانک مرکزی مجوز داده بود
  وحالااز خبرگزاری هامیخوادچیزی از واقعیت نگن،
  اوج خفقان اجتماعی توسط بانک مرکزی

 2. علیبانک یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  بانک مرکزی مانده وحوضش

 3. فریب خورده بانک مرکزی یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  اگر مجوز کذایی شما نبود من الان در اون موسسه حساب نداشتم کمی انسانیت هم خوب چیزی هست امسال سما ندارند اقای سیف سپرده گذار موسسه کاسپین

 4. سپرده گذار یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  درود بر خبرگزاری فارس… چرا دولت مردان ما تحمل انتقاد را ندارن، چرا باید در کشوری اسلامی به دنبال سانسور خبری باشیم… آنچه که در خبرگزاری قارس دیذم و شنیدم عین واقعیت هست و بهتر است دولت مردان بجای فرافکنی گره ای از مشکلات مردم باز کنن

 5. آدينه رمضاني پور یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  جالبه که موقع پول گرفتن از مردم کاسپین بودن،حالا که موقع پول پس دادن شده ،همه شدن جزء تعاونی های منحله غیر مجازو اون وقت مردم هم مغز خَر خورده بودن و پول بی زبونشون رو که بادآورده بوده بردن وگذاشتن تو این مؤسسات!!!!!!!

 6. غریبه یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  تعاونی عام کشاورزان مازندران و امید جلین هم که پول با حجم بالا نمی دن

 7. کیانمهر یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  اخلال گران نظم ، آرامش و امنیت کشور باید محاکمه شوند.

 8. فرزاد یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  زنده باد خبرگزاری فارس و پایگاه بانک مردم.
  خسته نباشین.
  ممنونیم از شما.
  مگه صحبت در مورد بانک مرکزی و کارهای بی برنامه و غلطش تابو بوده؟ اگر بوده الان شکسته شده.
  بانک مرکزی، امروز تجمعات جلوی موسسه ثامن را ندیده؟
  برای همهء مردم دارین مشکل درست می کنین.

  همه مردم باید آگاه میشدن که به شکر خدا و با حمایت خبرگزاری فارس و پایگاه بانک مردم، آگاه شدند.

  بانک مرکزی انتظار داره مردم پولشونو ۲دستی تقدیم کنند؟
  سود هم نگیرند تا پول مردم خلأهای ناشی از مدیریت ضعیف بانکی را بگیرد؟
  پول مردم که توی مؤسسه فرشتگان سپرده بوده و بانک مرکزی بلوکه کرده سودش توی جیب کی میره؟ این سود حرام نیست؟ چند ماه دیگه میخاین پول مردم را ازش استفاده کنین؟
  همون ۳۱۰۰ملیارد دارایی نقدی فرشتگان، این ۹ماه سودش چقدر میشه آقای سیف؟ چیزی به اون ۳۱۰۰ تا اضافه نشده؟
  هر چی خوردین دیگه بسته… رودل میکنین…
  آقای سیف، فضای جامعه را مردم مالباخته تشویش نکردن. شما با تصمیمات غلط ایجاد نا امنی کردین.
  انتظار دارین هر رفتار و تصمیم غلطی که میگیرین مردم مثل گوسفند بگن چشم؟
  آقای سیف و آقای حیدری شما…. باید اول بازداشت بشین تا دست به کارهای غلط نزنین بعد پاسخگوی مردم باشین.
  از تمام رسانه هایی که تجمعات بی آزار مردم مالباخته را پوشش میدهند متشکرم.
  راستی چرا مردم نباید از بانک ها موقع سپرده گزاری اجرائیه بگیرن؟ مگر بانک ها موقع دادن تسهیلات ضامن و سند و سفته و… + سود و کارمزد از مردم بدبخت و مشکل دار نمیگیرند؟
  بیایین رفتار و کردارتون را مسلمون کنین. به معنی واقعی کلمه آدم باشین.

 9. خبر گزاری فارس یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  آقای سیف چرا خواسته خود را از زبان خبرگزاری فارس مطرح میکنی؟تمام تجمعات و اعتراضات مردم که فارس منعکس میکند بخاطر پرداخت اصل سپرده و سود بطور توام است. تمام درد شما وفرشتگانیها دراینه که سودی که از دریافت سپرده مرئم عاید کردین بخورین همین

 10. مروی یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  سلام ببینید پاسخ بانک مرکزی چقدر عوامانه است .می فرمایند در آن مقطع اگر کاسپین تشکیل نمی شد سپرده گذاران باید از طریق قضایی پیگیر مطالباتشان می شدند.خوب الان هم که کسی پاسخگو نیست بماند شما رسانه ها را نیز تهدید می کنید

 11. علی یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  درود به شرفت خبرگزاری فارس،
  کوتاه نیا مقابل این …

 12. غارت زده کاسپین یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  بانک مرکزی داره بی لیاقتی خودش رو گاه گردن رسانه ها و گاه گردن نمایندگان مجلس می اندازد … ولی حقیقت کاملا آشکاره

 13. علی یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  جناب بانک مرکزی من در اردیبهشت سال ۹۵ در موسسه ای حساب باز کردم که تابلو آن کاسپین بود و اسم کاسپین هم جزو موسسات مجاز در سایت شما ثبت شده بود حالا چطور می گین اینا سپرده گذاران فرشتگان هستند. خیلی رو دارین به خدا

 14. حسن یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  نامه ای که بانک مرکزی به ۳۹۱ شعبه کاسپین مجوز دادهدموجوده….ولی حالا زده زیر تمام اسنادش ….اگر این خبر گذاری جهت اثبات این نامه را لازم داشته باشد موجود است تا دهان مقامات بانک مرکزی رو ببندد .طبق این نامه کل شعب کاسپین سپرده جذب کردن ..حالا سیف میگوید کاسپین شعبه نداشته

 15. مالباخته کاسپین(خسرو) یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  لطفا سپرده گذاران مالباخته از بانک مرکزی بخواهید نام سهامداران اصلی موسسه کاسپین(فرشتگان سابق) را معرفی کنند تا مردم بدانند باید از چه کسانی شکایت کنند؟ آش ریخته را نذر امامزاده نکنید، اموال فرشتگان رو …. حالا میخواید خط اعتباری اختصاص بدید

 16. سپرده گذاران یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  مردم حقشونو میخوان
  یک عمر کار گری یک عمر زحمت کشی
  بابا پول مردم رو بدین
  عدالت کو …..حق الناس چی میشه
  بد بخت کردین مردم رو

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه