تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 70909 تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت طی نامه ای به دادستان عمومی و انقلاب تهران علیه مدیرعامل تعاونی اعتبار ثامن الحجج، رئیس کل و مسئولان بانک مرکزی ( مرحوم نوربخش، ابراهیم شیبانی، طهماسب مظاهری، محمود بهمنی و ولی‌الله سی) و وزیر و مسئولان وزارت تعاون (علی صوفی، محمد عباسی، علی شیخ‌الاسلامی، اسدالله عباسی و علی ربیعی) در دوره ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ اعلام جرم کرد.

به گزارش بانک مردم، احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت طی نامه‌ای  عجیب به دادستان عمومی و انقلاب تهران علیه میرعلی ،مدیرعامل تعاونی اعتبار ثامن الحجج و مسئولان ذیربط، رئیس کل و مسئولان بانک مرکزی و وزیر ومسئولان وزارت تعاون و وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی در دوره ۱۳۸۰-۱۳۹۵اعلام جرم کرد.

در این نامه با اشاره به حق دادخواهی تشکل های مردم نهاد و با استناد به قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی و قانون مجازات اسلامی، در ارتباط با فعالیت غیرقانونی و خسارت‌بار تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج و واکنش های مغایر قانون و مصالح اقتصاد ملی اعلام جرم شده است.

مطابق این دادخواهی، اعلام جرم نسبت به موارد ذیل صورت گرفته است؛

الف) اخلال در نظام پولی و اخلال در نظام تولیدی (بازار مسکن، طلا و ارز) در اخذ وجوه و سپرده‌های اشخاص حقیقی و حقوقی تحت عنوان مضاربه و نظایر آن‌که موجب حیف‌ومیل اموال مردم و اخلال در نظام اقتصادی کشور ، توسط آقای سید ابوالفضل میرعلی و همکاران وی شده است.

ب) معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق عدم اقدام فوری و مؤثر مسئولان دولتی مذکور برای توقف فعالیت‌های غیرقانونی این تعاونی، عدم آگاه‌سازی مردم از این فعالیت‌های غیرقانونی و نیز عدم انجام وظایف قانونی خود در جلوگیری از اقدامات غیرقانونی این تعاونی در اخذ وجوه و سپرده‌های اشخاص حقیقی و حقوقی تحت عنوان مضاربه و نظایر آن‌که موجب حیف‌ومیل اموال مردم و اخلال در نظام اقتصادی کشور شده است.

ج) اهمال و تفریط مسئولان بانک مرکزی و وزارت تعاون در انجام وظایف خود نسبت به جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی این تعاونی، که نتیجتاً، علاوه بر ورود خسارت‌های کلان به مردم، موجب تضییع اموال و وجوه دولتی شده است.

در نهایت خطاب به دادستان انقلاب تاکید شده است: “ازآنجاکه این تضییع اموال، از یک سو متوجه اعمال و اقدامات آقای میرعلی بوده و از سوی دیگر نتیجه‌ی مستقیم اهمال و کوتاهی مسئولان وقت بانک مرکزی و وزارت تعاون در انجام‌وظیفه است، تعقیب کیفری مرتکبان بر اساس ماده (۵۹۸) قانون تعزیرات را خواستاریم.

میرعلی کیست؟

سید ابوالفضل میرعلی هیچ‌گاه در ۱۳ سال گذشته به اندازه ۲ سال گذشته مشهور نشد.البته این شهرت موجب نشده که اطلاعات چندانی از وی منتشر شود. در چند سال اخیر نام میرعلی با ورزش مخصوصا رشته‌ هندبال گره خورده و فدراسیون هندبال به علت داشتن یک تیم شش‌دانگ در سبزوار و مشهد همواره ممنون میرعلی بود.

تیم ثامن‌الحجج سبزوار موجب شد این شهر قطب هندبال باشگاهی ایران شود و ملی‌پوشان بسیاری از دل آن بیرون آمده‌اند. میرعلی تا اینجای کار عملکرد مثبتی داشته و حتی در برنامه‌های متعدد ورزشی در خراسان شرکت و سخنرانی می‌کرده است اما وقتی سخن از اقدامات بانکی و اقصادی به میان می‌آید نام میرعلی محو می‌شود.

او تعاونی اعتبار دانش‌اموختگان سبزوار (ثامن‌الحجج) را در سال ۱۳۸۰  تاسیس می‌کند و این تعاونی از سال ۱۳۸۴ اوج می‌گیرد و به غول موسسات اعتباری تبدیل می‌شود.

ثامن‌الحجج چندین تعاونی ریز و درشت را با خود ادغام می‌کند اما هیچ‌گاه رنگ مجوز نهایی از بانک مرکزی نمی‌بیند.

آغاز بحران تابستان ۱۳۹۴ است که ناگهان اعلام شد این تعاونی مجوز ندارد و نمی‌تواند پول سپرده‌گذاران را بدهد.

.

وی حتی در دوران اوجش کمترین اظهارات را در مورد بانک و بانکداری دارد و سرپرستی‌های موسسه ثامن‌الحجج در شهرستان‌ها چند برابر وی مصاحبه و کنفرانس مطبوعاتی اقتصادی برگزار کرده بودند.

هوادران میرعلی می‌گویند وی جزو خیرین است و سوابق وی و ساماندهی چند ده موسسه اعتباری و تعیین تکلیف بسیاری از تعاونی‌های در حال انقراض و پرداخت پول مالباختگان آن تعاونی‌ها موید پاکدستی میرعلی است.

با این وجود چرا میرعلی از انظار بانکی و اعتباری غیب بود و برای یافتن وی باید به سالن‌های ورزشی مراجعه می‌کردیم. طبق اطلاعات به دست آمده سید ابوالفضل میرعلی متولد ۳ مرداد ۱۳۴۳ در سبزوار است. یکی از سایت‌های تجاری ادعا کرده مدیرعامل (سابق) موسسه ثامن‌الحجج دکترای مدیریت دارد و رئیس هیات مدیرهشرکت “متا میر” (مجتمع نرژی‌های تجدیدپذیر آینده) است. از سوابق وی ریاست بر مجتمع کشت و صنعت دامپروری محبان امام رضا (ع) و ریاست هیات‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری “غدیر کوثر” ذکر شده است.

گفته می‌شود وی دارنده گواهی ایزو ۲۰۱۱ در مدیریت بانکی است اما گویا این گواهینامه و مدیریت بر موسسه ثامن‌الحجج باعث نشد که بانک مرکزی صلاحیت وی را برای مدیریت بانکی تایید کند.

میرعلی که تا سال ۱۳۹۴ در اوج بود ناگاه همه چیز را از دست رفته دید. تیر ۱۳۹۵ بود که اعلام شد میرعلی بازداشت و سپس به صورت مشروط آزاد شد. حالا میرعلی مانده و هزاران میلیارد طلب مردم؛ مردمی که فکر می‌کرد حامی‌اس هستند اما حالا از وی پولشان را می‌خواهد

Twitter Google+ Facebook
799 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه