تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 79672 تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: در پایان شهریور ماه امسال بدهی دولت به بانک مرکزی (به دلیل تنخواه بودجه) ۹ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته و از طرف دیگر سپرده دولت نزد بانک مرکزی ۱۳٫۹ درصد افت داشته است.

به گزارش بانک مردم و به نقل از فارس، براساس آمار خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی، دارایی‌‌های خارجی بانک مرکزی در پایان شهریور ماه امسال به رقم ۳۵۴ هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان رسیده است که در ۶ ماهه اول امسال ۴٫۴ درصد و در یک سال منتهی به شهریور ماه امسال ۴ درصد افزایش یافته است.

بدهی دولت به بانک مرکزی ۳۷ هزار میلیارد تومان درج شده که رشد ۳۵٫۱ درصدی را در ۶ ماهه اول امسال نشان می‌دهد.

اما بدهی شرکت‌ها و موسسات دولتی در ۶ ماهه اول سال جاری ۱۹٫۴ درصد افت کرده و به ۲۴ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان رسیده است.

بدهی دولت به بانک مرکزی در سال‌های اخیر همواره با نوسان‌هایی روند صعودی داشته است. البته بانک مرکزی در واکنش به گزارش‌هایی در این باره، بخشی از این بدهی را اسناد به تعهد دولت بابت انتشار به عنوان پشتوانه اسکناس‌های منتشر شده و همچنین سفته‌‌هایی که از سوی بانک مرکزی و به نیابت از دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان سهمیه دولت نزد صندوق بین‌المللی پول به امانت گذاشته شده است، عنوان کرده است.

به گزارش فارس، اما رشد حدود ۱۰ هزار میلیارد تومانی بدهی فعلی دولت، به طور مستقیم بر پایه پولی اثر می‌گذارد و حجم نقدینگی را در ضریب تکاثر ۶٫۷، رشد می‌دهد. البته در صورتی که دولت تا پایان سال این بدهی را تسویه کند، اثر بلند مدتی بر اقتصاد نخواهد داشت.

اما روند رشد بدهی‌ها حکایتی متفاوت از روایت بانک مرکزی می‌کند. طبق قانون، دولت می‌تواند معادل ۳ درصد بودجه عمومی را از بانک مرکزی به عنوان تنخواه قرض بگیرد و تا پایان سال تسویه کند.

بررسی روند افزایش بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در طول ۴ سال گذشته اغلب به این شکل بوده است: بدهی دولت در دو، سه ماه ابتدایی سال یک رشد چند هزار میلیارد تومانی می‌کند و این نرخ تا ماه‌های پایانی سال تقریبا بدون تغییر ادامه می‌یابد و در یک یا دو ماه آخر سال اندکی کاهش می‌یابد.

این روند نشان می‌دهد رشد بدهی ناشی از همان تنخواه و افزایش مانده بدهی در پایان سال به دلیل عدم بازپرداخت کامل تنخواه است.

به هر حال هم‌اکنون بدهی دولت به بانک مرکزی ۳۷ هزار و میلیارد تومان است که نسبت به اسفند ماه سال گذشته ۹۶۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

در کنار این مولفه، سپرده‌های بخش دولتی (دولت و شرکت‌های دولتی) نزد بانک مرکزی در ۶ ماهه اول امسال ۱۳٫۹ درصد کاهش داشته است.

سپرده‌های دولت نزد بانک مرکزی ۲۷ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان و سپرده‌های شرکت‌های و موسسات دولتی ۴هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان است. سپرده‌های دولت ۱۵٫۳ درصد و سپرده‌های شرکت‌های دولتی ۴٫۸ درصد کاهش یافته است.

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی با اندکی کاهش نسبت به مرداد ماه ۱۰۹ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان درج شده که البته این رقم در مقایسه با اسفند ماه ۹۵ به میزان ۱۰٫۱ درصد و نسبت به شهریور ماه سال گذشته ۱۶٫۴ درصد رشد کرده است. البته نگاهی به آمار بانک‌ها بیانگر آن است که در این مدت بدهی بانک‌های تجاری دولتی و بانک‌های تخصصی دولتی کاهش یافته و همه این رشد بدهی به دلیل اضافه برداشت بانک‌های غیردولتی و خصوصی بود است.

حجم سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی در ۶ ماهه امسال با ۱۲٫۹ درصد رشد به ۱۴۱ هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان رسیده است.

* خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی

ارقام به میلیارد تومان

عنوان شهریور ۹۶ درصد رشد ۶ ماهه درصد رشد یکساله
دارایی‌های خارجی ۳۵۴ هزار و ۲۶۰ ۴٫۴ ۴
بدهی دولت ۳۷ هزار ۳۵٫۱ ۴٫۳
بدهی شرکت‌ها و موسسات دولتی ۲۴ هزار و ۳۷۰ ۱۹٫۴- ۱۳٫۴-
بدهی بانک‌ها ۱۰۹ هزار و ۷۱۰ ۱۶٫۴ ۱۰٫۱
سایر دارایی‌ها ۱۵ هزار و ۷۴۰ ۴۳۰ ۷۴٫۹
سپرده قانونی ۱۴۱ هزار و ۵۲۰ ۲۲ ۱۲٫۹
سپرده دیداری ۸ هزار و ۸۵۰ ۴۹ ۳۹٫۸
سپرده دولت ۲۷ هزار و ۶۱۰ ۱۵٫۳- ۲
سپرده شرکت‌ها و موسسات دولتی ۴ هزار و ۵۴۰ ۴٫۸- ۱۳٫۸
Twitter Google+ Facebook
427 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه