تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 79897 تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: در جریان از سر گرفته شدن تعیین تکلیف سپرده‌گذاران فرشتگان و مشخص شدن وضعیت حساب‌ها برخی ابهامات برای آنها وجود دارد که قابل یادآوری است.

به گزارش بانک مردم و به نقل از ایسنا، از روز ۲۰ آبان‌ماه توقف تعیین وضعیت حساب‌های تعاونی منحله فرشتگان از سوی موسسه کاسپین شکسته و بار دیگر در دستور کار قرار گرفت، اما این بار تا حدی متفاوت از قبل بود.

این در حالی است که بعد از شروع تعیین تکلیف مرحله‌ای سپرده‌گذاران تعاونی فرشتگان به عنوان یکی از هشت تعاونی زیرمجموعه موسسه کاسپین که از اردیبهشت ماه و از سقف سه میلیون تومان شروع شده بود در مردادماه و از زمانی که به سقف ۲۰۰ میلیون تومان رسید، متوقف شد دلیل اصلی این توقف دستور قوه قضاییه برای مسدود شدن حساب‌های کاسپین بود که به دلایلی صورت گرفت. از این رو با توجه به اینکه جریان نقدینگی وجود نداشت، پرداختی‌ها نیز انجام نشد تا اینکه در هفته‌های اخیر با مذاکراتی که بین سران قوا انجام شد، تصمیم گرفتند با باز شدن حساب‌های کاسپین و تزریق خط اعتباری از سوی بانک مرکزی بار دیگر این روند ادامه پیدا کند. بر این اساس از روز ۲۰ آبان ماه تعیین وضعیت سپرده‌گذاران فرشتگان در شعب کاسپین آغاز شده است.

اما در این رابطه چند نکته قابل یادآوری خواهد بود. اول اینکه در جریان تعیین وضعیت سپرده‌گذاران آنهایی که در مراحل قبلی برای تعیین تکلیف مراجعه و ۱۰ درصد از حساب آنها به عنوان ذخیره احتیاطی کسر شده بود و تا ۹۰ درصد دیگر پرداخت می‌شد، می‌توانند ۱۰ درصد باقی مانده را دریافت کنند و این در حالی است که موسسه کاسپین اعلام کرده این ۱۰ درصدها را به حساب سپرده‌گذاران واریز کرده است.

مورد دیگر اینکه سپرده‌های با مبالغ بیش از ۲۰۰ میلیون تومان نیز می‌تواند برای تعیین تکلیف مراجعه کرده و حداکثر تا ۲۰۰ میلیون تومان را دریافت کند که شامل تمامی ارقام کلان نیز خواهد شد.

اما نکته اینجاست که  به روال قبل فعلا برنامه‌ای برای پرداخت سودهایی که از تاریخ اول شهریور ۱۳۹۴ به این سپرده‌ها تعلق گرفته وجود ندارد و این سودها از حساب سپرده‌گذاران کسر می‌شود. دلیل هم این است که از آن زمان به بعد تعاونی فرشتگان منحل شده و در آن فعالیتی صورت نمی‌گرفته که در ازای آن سودی اختصاص پیدا کند. از این رو بر اساس نظر مرجع قضایی و بانک مرکزی فعلا پرداخت این سودها در دستور  کار نیست.

در رابطه با مسائل مربوط به تسهیلات باید یادآور شد که اگر سپرده‌گذاری تسهیلات داشته و یا ضمانت وام دارد، حساب وی تا زمان انتقال تسهیلات مسدود خواهد بود.

در مورد افرادی که در مراحل یک تا پنج مراحل ساماندهی به علت دریافت تسهیلات، حسابشان منتقل نشده بود از اول آذرماه امسال این حساب‌ها به موسسه کاسپین منتقل خواهد شد و روند تعیین تکلیف آنها از طریق  موسسه اعلام می‌شود.

اما در صورتی که سپرده‌گذار با عنوان اضطرار از حساب خود مبلغی را دریافت کرده باشد، مبلغ پرداخت شده از مبلغ تعیین شده یعنی سقف ۲۰۰ میلیون تومان کسر خواهد شد.

در مورد حساب‌های مشترک حداکثر تا ۲۰۰ میلیارد تومان به حساب سرگروه یعنی مشتری مرجع توزیع می‌شود. همچنین در صورت داشتتن چندین حساب مشترک حداکثر تا مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان به حساب سرگروه واریز خواهد شد. نکته دیگر اینکه ملاک تعیین سرگروه روز افتتاح حساب در سیستم بانکی بنکو است.

در این مرحله از تعیین تکلیف سپرده‌گذاران فرشتگان، جهت دریافت وجوه واریزی به حساب مشتریان با مطالبات بیش از ۲۰۰ میلیون تومان، حتما مدارک از جمله کپی برابر با اصل دفترچه یا کپی سپرده‌ سرمایه‌گذاری باید به شعبه ارائه و ضمیمه اسناد مالی شود.

کلیه وجوه پرداختی به مشتریان از سوی موسسه از طریق سامانه ساتنا به حساب شبای مشتری نزد بانکی که تعیین و معرفی می‌شود، حواله خواهد شد. اما آخرین نکته اینکه جهت احراز هویت به ارائه اصل مدرک سجلی و شناسایی (کارت ملی و شناسنامه الزامی خواهد بود).

روند تعیین تکلیف  سپرده‌گذاران فرشتگان حدود یک هفته است که آغاز شده و البته پایانی برای آن اعلام نشده است. حتی بعد از اینکه موسسه کاسپین جدول زمانبندی برای مراجعه سپرده‌گذاران بر اساس حروف الفبا مشخص کرد آن را حذف و آن را دلیل تسریع در روند مراجعه سپرده‌گذاران اعلام کرد هر چند که گذری بر شعب کاسپین نشان از شلوغی و بی‌نظمی قابل توجهی دارد چرا که با توجه به محدود بودن تعداد شعب مراجعه همزمان باعث ایجاد بی‌نظمی‌هایی خواهد شد.

فرشتگان بزرگترین زیرمجموعه موسسه کاسپین است که حدود ۵۰۰ هزار حساب در آن وجود دارد. بعد از اتفاق‌هایی که برای موسسه افتاد و درگیر حواشی شد، هیات تصفیه کار شناسایی و ارزیابی املاک و دارایی‌های فرشتگان را آغاز و قرار بر انتقال آن به موسسه کاسپین شد تا بتوانند بر اساس دارایی‌های موجود حساب سپرده‌گذاران را تصفیه کنند، اما تاکنون حدود ۶۸ فقره از املاک این تعاونی شناسایی شده و البته برآورد مالی آن اعلام نشده است.

با این حال قرار بر این بود تا در ازای انتقال املاک به کاسپین و در ادامه وثیقه قرار گرفتن در بانک مرکزی این بانک خط اعتباری در اختیار کاسپین قرار داده تا تعیین تکلیف سپرده‌گذاران انجام شود. تاکنون بانک مرکزی ۲۴۰۰ میلیون تومان خط اعتباری در اختیار کاسپین قرار داده که البته اعلامی در رابطه با اینکه آیا فرشتگان وثایق لازم را در اختیار کاسپین قرار داده است وجود ندارد. برآوردهای اولیه حاکی از بدهی ٨۶٠٠ میلیاردی فرشتگان بود که حدود ٣٠٠٠ میلیارد آن به عنوان سود شناسایی نشده تلقی می شود.

Twitter Google+ Facebook
1,199 views
نظرات
 1. مالباخته کاسپین شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  بسیاری از افرادی که بالای یک میلیارد تومان سپرده دارند در واقع سودشون رو هم دریافت نکردند چه برسد به اصل سپرده…تو رو به خدا فکری هم به حال این افراد کنید …اینا هم مسلمان هستند و هموطن شما مسئولین

 2. پیمان شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  الان به خیالتون ما تعیین تکلیف شدیم؟؟؟؟؟من که رفتم تو فروردین ۹۵سپرده گذاری کردم سایت بانک مرکزی دیدم به خود بانک مرکزی زنگ زدم اصلا روحم خبرنداشت که فرشتگان چی هست .چرا باید الان از اصل پولم بعد از حدود ۲۲ماه پنجاه میلون هم کم بشه؟؟؟مگه قرض الحسنه بهشون پول دادم.تجمعات ما ادامه خواهد داشت تا طبق قرارداد باهامون تسویه بشه ما زیر بار ظلم نمیریم.

 3. حمیدرضا شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  سلام
  بانک مردم بخدا سایر تعاونیهای کاسپین هم مشکل دارن. ما امید جلین حساب داشتیم و ۶ ماه است که به سپرده خود دسترسی نداریم. هر روز میریم شعبه و میگن پول نیست. الان هم که سپرده فرشتگانی ها پرداخت میشه وقتی مراجعه میکنیم میگن به شما امید جلینی ها پول نمیدیم. امید جلین ۳۵ درصد کاسپین را تشکیل میده اما هیچکس به داد مردم نمیرسه. بخدا خسته شدیم. تو رو خدا پیگیر وضعیت و پول ما باشید. سپرده های امید جلین از مرداد به کاسپین منتقل شده اما شعب هیچ پولی به مردم نمیدن. تو رو خدا بانک مردم یه پیگیری از وضعیت سایر تعاونیها مثل امید جلین از مسئولین بگیرید؟؟ممنون

 4. فرزاد شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  باسلام لزومی به کپی برابر اصل مدارک سپرده یا دفترچه ها نیست.
  یا در خود شعبه کپی معمولی میگیرن یا سپرده گذار کپی با خودش ببرد کافیست.

 5. مهدی مهرانی نیا شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  من سپرده گذار بدرتوس زیر مجموعه (کاسپین) ۳سال اندی که از برداشت پول واریز سود جلوگیری کرده اند واین موسسه بدرتوس فقطدر خراسان شعبه دارد ولی موسسه فرشتگان درسر تاسر ایران شعبه دارد و پرداخت پول فقط مختص فرشتگان است که کاسپین پرداخت میکند و از پرداخت پول برای موسسه بدر توس ممانعت میکند سپرده گذاران بدر توس تعدادی دفترچه کاسپین دادن وحسابها هم کانورت شده وحسابها مسدود است و من از مسولئن خواهش میکنم یک فکری به حال ما بدرتوسیها بکند لطفا از مسوالین میخواهم پیگیری کنند.

 6. سعیدی شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  براساس اعلام بانک مرکزی مبنی برعدم فعالیت موسسه فرشتگان از شهریور۱۳۹۴ پس نباید اقدام به وصول وامها ی پرداخت شده نمایدپ
  برفرض اگر اقدام نمود حق ندارد سودی بابت وامها از مردم مطالبه کند
  چون تمام قراردادها بنام موسسه فرشتگان منعقد گردیده است . درحالیکه اصلا چنین موسسه ای وجود نداشته است
  آن پولهارا طبق قانون فقط آقای تفکر یا نماینده قانونی او می تواند وصول کند. البته تحت هیچ شرایطی نمی تئاند سود مطالبه کند . اگر چنین کاری بکند اولا غیر قابل رسیدگی در محاکم قضائی است چون ربا داده است و باید بعنوان ربا دهنده محاکمه شود . دوما فقط میتوانند اصل پول را تفکر مطالبه کند وامیکه با ۴۲ درصد سود داده است مثلا ۱۰میلیون وام داده طرف تاکنون ۸ میلیون پرداخت کرده است می تواند۲ میلیون مابقی را گرفته واسناد طرف را پس دهد
  من از تمام وام گیرندگان درخواست ایجاد کمپین برای اجرای قانون هستم
  والا بناحق از آنها بانک مرکزی سوئ۴۲درصدی را خواهد گرفت درحالیکه به صراحت اعلام نموده از آن تاریخ موسسه ای درکار نبوده است

 7. حمید یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  ………….
  ما در سال ۹۵ در موسسه کاسپین با مجوز بانک مرکزی و استعلام از تانک مرکزی پول گذاشتیم. بهانه حذف سود واقعا بی منطق و عوام فریبانه است.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه