تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 85588 تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: قرار است از ۳روش کارت شهروندی، شبکه شتاب و بارکدخوان برای پرداخت غیرنقدی کرایه در تاکسی‌ها استفاده شود

هر روز انبوهی اسکناس در تاکسی‌های تهران دست‌به‌دست‌ می‌شوند و هنوز ۷۸هزار تاکسی تهران به سامانه پرداخت آنلاین کرایه تاکسی متصل نشده‌اند. براساس آمار مرکز مطالعات ترافیک تهران هر روز حدود ۴میلیون سفر شهری با تاکسی‌های پایتخت صورت می‌گیرد. با درنظرگرفتن چنین عددی و احتساب یک کرایه ۲۰۰۰تومانی به عنوان میانگین کرایه تاکسی همه خطوط، هر روز ۸میلیارد تومان پول نقد در تاکسی‌های تهران جابه‌جا می‌شود که عددی شگرف و قابل تامل است. اگر عدد ۸میلیارد تومان روزانه در تعداد روزهای سال ضرب شود،‌ به عدد ۲۹۰۰میلیارد تومان می‌رسیم.

بدین‌ترتیب پرداخت آنلاین کرایه تاکسی نه‌تنها اقدامی مهم که گامی ضروری برای کاهش هدررفت انبوه اسکناس‌هایی است که در شهر جابه‌جا می‌شوند. ساماندهی و نصب سامانه‌های آنلاین کرایه تاکسی در تهران طی ماه‌های اخیر با جدیت دنبال شده اما مدیر‌عامل سازمان تاکسیرانی تهران می‌گوید: از سوی تاکسیرانی به هیچ‌یک از شرکت‌های پرداخت آنلاین کرایه تاکسی مجوزی داده نشده است. البته تا آنجایی که در این‌باره بررسی کردم، تنها به دو شرکت توسن و فون‌پی برای فعالیت به‌صورت پایلوت مجوز داده شده ‌و هنوز مجوز قطعی به هیچ شرکتی داده نشده و این موضوع از سوی تاکسیرانی در حال بررسی است.

علیرضا قنادان در گفت‌وگو با همشهری توضیح می‌دهد: قطعا هر مشکلی در پرداخت کرایه از سوی مسافران و دریافت آن از سوی رانندگان تاکسی به‌وجود‌آید، مردم و رانندگان تنها نهاد مسئول را تاکسیرانی می‌دانند و به سراغ آن می‌آیند. بنابراین ما خود را در این زمینه مسئول می‌دانیم. از سوی دیگر بانک مرکزی قرار است چارچوب کلی برای شرکت‌های فعال در این حوزه تعریف کند که این موارد نیز باید از سوی شرکت‌ها رعایت شود. طرف دیگر این موضوع اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور است. براساس اطلاعات رسیده از مرتضی ضامنی، سرپرست این اتحادیه که در اختیار همشهری قرار داد، در این طرح از ۳روش کارت شهروندی، شبکه شتاب و بارکدخوان برای پرداخت غیرنقدی کرایه در تاکسی‌ها، استفاده می‌شود و این نسخه باید برای تهران به اجرا در‌آید. در این‌باره قرار است پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی تا ۳‌ماه آینده به‌صورت پایلوت در تعدادی از شهر‌ها اجرایی شود و پس از آن در سراسر ایران به اجرا درآید. موضوعی که در این مسیر تعیین کننده است، اینکه باید شرایط بانکی برای تأمین تضمین ارقام میلیاردی که به عنوان کرایه تاکسی جا به جا می‌شوند فراهم شود.

Twitter Google+ Facebook
703 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه