تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 85855 تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: ضریب فزاینده به ۷٫۲ رسید و بدهی دولت به بانک ها ۱۸۷ هزار میلیارد تومان شد. رشد ۱۸ درصدی پایه پولی و افزایش ۴۵ درصدی سپرده بلندمدت / سپرده بلندمدت ۲۱۸ هزار میلیارد تومان بیشتر شده و به ۷۰۲ هزار میلیارد تومان رسیده است. بدهی بانک ها به بانک مرکزی نیز به رقم ۱۱۰٫۴۱ هزار میلیارد تومان رسیده که از این رقم، بدهی‌های بانک‌های غیردولتی به بانک مرکزی به ۵۶ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان رسیده و در ۸ ماهه امسال ۴۸.۱ درصد و در یکسال ۱۴۸.۵ درصد رشد داشته است

 

به گزارش بانک مردم به نقل از اقتصاد گردان – محسن شمشیری: شاخص های پولی و بانکی در آبان ۹۶ نشان می دهد که شاخص های پایه پولی، بدهی بانک ها به خصوص بانک های غیر دولتی به بانک مرکزی، بدهی دولت به بانک ها، و سپرده بلندمدت رشد قابل توجهی در هشت ماه اول سال ۹۶ داشته است.

رقم پایه پولی به ۱۹۶ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان رسیده که در هشت‌ماه امسال ۹٫۴ درصد رشد داشته و ضریب فزاینده به ۷٫۲۴ رسیده است. بدهی دولت به بانک ها به رقم ۱۸۷٫۵۸ هزار میلیارد تومان رسیده که رشد ۱۸٫۴ درصدی در هشت ماه و ۳۱ درصدی در یکسال اخیر داشته است.

سپرده بلندمدت نیز ۲۱۸ هزار میلیارد تومان بیشتر شده  و به ۷۰۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.  بدهی بانک ها به بانک مرکزی نیز به رقم ۱۱۰٫۴۱ هزار میلیارد تومان رسیده که از این رقم، بدهی‌های بانک‌های غیردولتی به بانک مرکزی به ۵۶ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان رسیده و  در ۸ ماهه امسال ۴۸.۱ درصد و در یکسال ۱۴۸.۵ درصد رشد داشته است.

بدهی دولت به بانک ها به رقم ۱۸۷٫۵۸ هزار میلیارد تومان رسیده که رشد ۱۸٫۴ درصدی در هشت ماه و ۳۱ درصدی در یکسال اخیر داشته است. در حالی که نقدینگی ۱۷۱ هزار میلیارد تومان در این هشت ماه افزایش یافته، سپرده بلندمدت از شهریور ماه که نرخ سپرده ها تغییر کرده و بانک ها به مشتریان خود پیامک ارسال کردند که قراردادها را با نرخ قبلی امضا کنند، روبه افزایش گذاشته و ۲۱۸ هزار میلیارد تومان بیشتر شده است و در عین حال ۶۴ هزار میلیارد تومان از کوتاه کم شده است. حجم پایه پولی در پایان آبان‌ماه امسال به ۱۹۶ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با پارسال ۱۶٫۳ درصد و در هشت‌ماه امسال ۹٫۴ درصد رشد داشته و ضریب فزاینده به ۷٫۲۴ رسیده است.

ضریب فزاینده ۷٫۲

در حالی که رقم نقدینگی در آبان ماه ۹۶ به رقم ۱۴۲۴ تریلیون تومان رسیده اما اجزای پایه پولی در آبان ماه تغییری نداشته و در سطح رقم ۱۹۶ هزار میلیارد تومانی شهریور باقی مانده است. در نتیجه از تقسیم نقدینگی بر پایه پولی می توان دریافت که ضریب فزاینده یا تکاثر پولی به رقم  بی سابقه ۷٫۲ درصد رسیده است و نشان می دهد که بانک ها حداکثر استفاده و گردش مالی را از پایه پولی موجود اقتصاد و اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی داشته اند.

کاهش رشد پایه پولی به ۱۶٫۳ درصد

طبق نماگرهای بانک مرکزی، رقم پایه پولی در شهریور ۹۶ معادل ۱۹۶٫۴۹ هزار میلیارد تومان رسیده که رشد ۱۸٫۷ درصدی نسبت به شهریور ۹۵ داشته است و رقم نقدینگی نیز در شهریور ماه ۱۳۹۰ تریلیون تومان بوده و در نتیجه رقم ضریب فزاینده معادل ۷٫۰۷ بوده است.

گزارش ها نشان می دهد که حجم پایه پولی در پایان آبان‌ماه امسال به ۱۹۶ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با پارسال ۱۶٫۳ درصد و در هشت‌ماه امسال ۹٫۴ درصد رشد داشته و ضریب فزاینده به ۷٫۲۴ رسیده است.

بررسی بخش مصارف پایه پولی نشان می‌دهد که حجم پایه پولی در پایان آبان ماه امسال به رقم ۱۹۶ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

این رقم با عدد درج شده پایه پولی در شهریور ماه امسال تفاوت چندانی ندارد و نشان می‌دهد بانک مرکزی در ماه‌های مهر و آبان توانسته پایه پولی را در دامنه ۱۹۶ هزار میلیارد تومان حفظ کند.

حجم پایه پولی در مهر و آبان تنها ۶۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته که نسبت به ماه‌های قبل رشد بسیار کمتری است.

همین مسئله موجب شده رشد پایه پولی از ۱۸٫۷ درصد در شهریور ماه امسال به ۱۶٫۳ درصد در پایان آبان ماه کاهش یابد.

این کاهش رشد در حالی رخ داده که بدهی بانک‌های غیردولتی به بانک مرکزی فقط در ماه‌های مهر و آبان ۵ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان افزایش داشته است.

همچنین ضریب فزاینده پولی به رقم کم سابقه ۷٫۲۴ رسیده است. این رقم در طول چند دهه اخیر تاکنون مشاهده نشده است.

نقدینگی یک تریلیون و ۴۲۴ هزار میلیارد تومان شد

بانک مرکزی نقدینگی در آبان‌ماه سال جاری را بیش از یک هزار و ۴۲۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۳٫۶ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

حجم پول در این دوره به ۱۷۰۵.۹ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به آبان ماه سال گذشته ۱۳.۹ و نسبت به اسفندماه سال گذشته ۴.۶ درصد رشد یافته است.

میزان اسکناس و مسکوک به ۵۳٫۵۶ هزار میلیارد تومان رسیده که ۳۵ هزار میلیارد تومان نزد اشخاص، ۱۱ هزار میلیارد تومان نزد بانک ها و ۷٫۴۵ هزار میلیارد تومان نزد بانک مرکزی بوده است.

سپرده دیداری بانک ها نیز ۱۳۵٫۵۳ هزار میلیارد تومان رسیده که رشد ۹٫۶ درصدی در هشت ماه و ۱۶٫۵ درصدی در یکسال اخیر داشته است.

رشد ۴۵ درصدی سپرده بلندمدت

میزان شبه پول نیز به ۱۲۵۳۸.۸ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به اسفندماه گذشته ۱۵ درصد و نسبت به یکسال قبل معادل ۲۳٫۹ درصد رشد داشته است.

از این رقم معادل ۶۶٫۸۵ هزار میلیارد تومان قرض الحسنه پس انداز، و ۱۱۶۶ هزار میلیارد تومان سپرده دراز مدت بوده است

سپرده دراز مدت شامل سپرده کوتاه مدت و بلندمدت است که سپرده بلندمدت  ۷۰۲ هزار میلیارد تومان است که رشد ۴۵٫۱ درصدی در هشت ماه اول سال و رشد ۴۳٫۵ درصدی در یکسال اخیر داشته است.

سپرده کوتاه مدت نیز معادل ۴۶۴ هزار میلیارد تومان است که کاهش ۱۲٫۲- درصدی در هشت ماه اول و ۲٫۷ درصد در یکسال اخیر داشته است.

این آمارها نشان می دهد در حالی که نقدینگی ۱۷۱ هزار میلیارد تومان در این هشت ماه افزایش یافته، سپرده بلندمدت از شهریور ماه که نرخ سپرده ها تغییر کرده و بانک ها به مشتریان خود پیامک ارسال کردند که قراردادها را با نرخ قبلی امضا کنند، روبه افزایش گذاشته و ۲۱۸ هزار میلیارد تومان بیشتر شده است و در عین حال ۶۴ هزار میلیارد تومان از کوتاه کم شده است

بدهی دولت به بانک ها ۱۸۷ هزار میلیارد تومان شد

بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی در دوره مورد بررسی ۲۵۴۱.۳ هزار میلیارد ریال است که نسبت به آبان ماه سال ۹۵ به میزان ۲۱.۶ درصد و نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۵.۶ رشد نشان می دهد .از این رقم بدهی دولت معادل ۲۲۶ هزار میلیارد تومان بوده که رشد ۲۱٫۷ درصدی در هشت ماه اول و رشد ۲۶٫۵ درصدی در طی یکسال اخیر داشته است. بدهی شرکت های دولتی نیز به رقم ۲۸ هزار میلیارد تومان رسیده که کاهش ۱۷٫۴- درصدی در هشت ماه اول و ۷٫۵- درصدی در طی یکسال اخیر داشته است.

بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی نیز رقم ۶۳ هزار میلیارد تومان بوده که رشد ۹٫۸ درصدی در هشت ماه اول و ۲٫۲ درصدی در یکسال اخیر داشته است که رقم ۳۸٫۵ هزار میلیارد تومان آن بدهی دولت به بانک مرکزی و ۲۴٫۷۸ هزار میلیارد تومان آن بدهی شرکت های دولتی به بانک مرکزی بوده است.

همچنین بدهی بخش دولتی به بانک ها نیز به رقم ۱۹۰٫۸۵ هزار میلیارد تومان رسیده که که رشد ۱۷٫۷ درصدی در هشت ماه اول و ۲۹٫۷ درصدی در یکسال اخیر داشته است که رشد بالایی محسوب می شود. از این رقم بدهی دولت به بانک ها به رقم ۱۸۷٫۵۸ هزار میلیارد تومان رسیده که رشد ۱۸٫۴ درصدی در هشت ماه و ۳۱ درصدی در یکسال اخیر داشته است.  بدهی شرکت های دولتی به بانک ها نیز به رقم  ۳٫۲۷ هزار میلیارد تومان رسیده که  کاهش ۱۲٫۳- درصدی در هشت ماه و ۱۶٫۸- درصدی در یکسال اخیر داشته است.

تسهیلات بانکی

بانک مرکزی، بدهی بخش غیردولتی یا میزان تسهیلاتی که به مردم پرداخت شده را در آبان ماه سال جاری ۱۰۰۶۳.۳ هزار میلیارد ریال اعلام کرده که به نسبت اسفندماه سال گذشته ۹.۷ درصد و به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۱۷.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

میزان دارایی‌های خارجی سیستم بانکی در آبان ماه امسال ۶۴۴۶.۳ هزار میلیارد ریال اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳.۶ درصد افزایش و نسبت به اسفندماه ۹۵، ۱۰.۷ درصد رشد یافته است.

دارایی‌های خارجی بانک مرکزی  نیز در آبان ماه سال جاری به ۳۶۱۹.۹ هزار میلیارد ریال رسیده که افزایشی ۶.۷ درصدی نسبت به اسفندماه ۱۳۹۵ داشته است؛ این رقم در مقایسه با آبان ماه ۹۵ نیز ۷.۶ درصد افزایش یافته است.

خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی

میزان سپرده بانک ها و موسسات اعتباری نزد بانک مرکزی در آبان ماه سال جاری به رقم ۱۵۰۶.۴ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به اسفندماه ۱۴.۷ درصد و نسبت به آبان سال گذشته ۱۹.۵ درصد افزایش نشان می دهد.

سپرده های بخش دولتی نزد بانک مرکزی در آبان ماه رقم ۳۵۳.۹ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به اسفند سال گذشته منفی ۵.۲ درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل، منفی ۰.۶ درصد کاهش یافته است.

همچنین براساس این گزارش، میزان بدهی های ارزی بانک مرکزی در آبان ماه ۱۷۵۵.۶ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به اسفند سال قبل، ۱۹.۵ درصد و نسبت به آبان ماه سال گذشته ۱۸.۱ درصد افزایش یافته است.

بدهی بانک ها

بدهی بانک ها به بانک مرکزی نیز به رقم ۱۱۰٫۴۱ هزار میلیارد تومان رسیده که رشد ۱۰٫۸ درصدی در هشت ماه اول و ۹٫۴ درصدی در یکسال اخیر داشته است.

از این رقم، بدهی‌های بانک‌های غیردولتی به بانک مرکزی به ۵۶ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان رسیده است که این رقم نسبت به ماه قبل ۶ هزار میلیارد تومان، در ۸ ماهه امسال ۴۸.۱ درصد و در ۱۲ ماه منتهی به آبان‌ماه ۱۴۸.۵ درصد رشد داشته است.

سپرده قانونی بانک‌ها و موسسات اعتباری نزد بانک مرکزی ۱۴۴ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان است که رشد ۱۵٫۲ درصدی در مدت ۸ ماهه امسال داشته است.

سپرده بخش دولتی نزد بانک مرکزی نیز ۳۵ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان درج شده که در ۸ ماهه ۵٫۲ درصد کاهش یافته است.

در بخش بانک‌ها، بدهی بانک‌های تجاری دولتی به بانک مرکزی ۱۰ هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان در پایان آبان ماه برآورد شده که نسبت به اسفند ماه سال قبل ۱۰٫۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. برای بانک‌های تخصصی هم بدهی ۴۳ هزار و ۶۰ میلیارد تومانی ثبت شده که کاهش ۱۲٫۹ درصدی نسبت به پایان سال گذشته دارد. این رقم در ۱۲ ماهه منتهی به آبان ماه امسال ۲۵٫۶ درصد کاهش یافته است.

بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیردولتی (که شامل بانک‌های و موسسات خصوصی و چند بانک اصل چهل و چهاری است) به بانک مرکزی به ۵۶ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان رسیده و این رقم فقط در آبان ماه حدود ۶ هزار میلیارد رشد کرده و نسبت به اسفند ماه سال گذشته رشد ۴۸٫۱ درصد داشته است.

در واقع بانک‌های تجاری و تخصصی دولتی افت بدهی داشته‌اند، اما بانک‌ها و موسسات خصوصی و غیردولتی هر ماه بدهکارتر از ماه قبل می‌شوند

 

 

عنوان سال ۹۶ درصد رشد نسبت به آبان ۹۵ درصد رشد در ۸ ماهه ۹۶
دارایی‌های خارجی بانک مرکزی ۳۶۱،۹۹۰ ۷٫۶ ۶٫۷
اسکناس و مسکوک ۷۴۵۰ ۹٫۹ ۴۸٫۷
بدهی دولت به بانک مرکزی ۳۸،۵۰۰ ۸٫۵ ۴۰٫۶
بدهی شرکت‌های دولتی به بانک مرکزی ۲۴،۷۸۰ ۶٫۲- ۱۸-
سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی ۱۴۴،۴۷۰ ۲۰٫۹ ۱۵٫۲
سپرده بخش دولتی نزد بانک مرکزی ۳۵،۳۹۰ ۰٫۶- ۵٫۲-
بدهی بانک‌های تجاری دولتی به بانک مرکزی ۱۰،۷۴۰ ۴۷- ۱۰٫۶-
بدهی بانک‌های تخصصی دولتی به بانک مرکزی ۴۳،۰۶۰ ۲۵٫۶- ۱۲٫۹-
بدهی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی ۵۶،۶۱۰ ۱۴۸٫۵ ۴۸٫۱

 

 

Twitter Google+ Facebook
869 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه