تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 88095 تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم:  بازار ارز که پس از روزهای پرالتهاب سال‌های ۹۰-۹۱ مدت‌ها بود رنگ آرامش به خود گرفته بود و یک ثبات نسبی را در قیمت‌ها تجربه می‌کرد، مدتی است که بار دیگر وارد دوره پرنوسان شده و به صورت لحظه‌ای تغییرات قیمتی را تجربه می‌کند.

این روند در روزهای اخیر به گونه‌ای پیش رفت که نرخ دلار در یک‌قدمی ۵ هزار تومان قرار گرفت و این نگرانی را به‌وجود آورد که شاید این روند باز هم ادامه یابد و رکوردهای جدید دیگری در این بازار به ثبت برسد.
این التهابات قیمتی که در آخرین روزهای هفته گذشته به اوج خود رسیده بود، در نهایت دولت و بانک مرکزی را نیز بر آن داشت تا اقدامات ویژه‌ای را برای کنترل بازار ارز انجام دهند.
بر این اساس با همکاری و هماهنگی بین بانک مرکزی، قوه قضاییه، نیروی انتظامی، سازمان امور مالیاتی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط، نسبت به شناسایی سفته‌بازان و سوداگران بازار ارز اقدامات جدی انجام و بخش آثار التهابی از سوی سوداگران متوقف شد، به طوری که با ورود پلیس آگاهی تهران در آخرین روزهای هفته گذشته به این موضوع و شناسایی و دستگیری دلالان و اخلالگران بازار ارز، این بازار کمی آرام گرفت و دلار حدود ۱۰۰ تومان کاهش نرخ را تجربه کرد.

دستگیری دلالان ارزی
در پی این اقدام پلیس آگاهی تهران، آنطور که سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران می‌گوید، ۹۰ سوداگر ارزی در پایتخت دستگیر و ۱۰ صرافی در طرح مشترک پلیس با دستگاه‌های مسئول در حوزه تنظیم ارز پلمب شدند. سردار حسین رحیمی با اشاره به اجرای طرح برخورد با سوداگران ارز گفته است: ماموران پلیس آگاهی تهران با همکاری بانک مرکزی و سازمان تعزیرات، طرح برخورد با سوداگران ارز در تهران را آغاز کردند. وی افزود: در این طرح مجوزهای صرافان در محدوده مرکزی کنترل شد که تا کنون ۱۰ صرافی پلمب شده‌اند و ۱۶ صرافی اخطار پلمب گرفته‌اند. به گفته رحیمی ۹۰ اخلالگر و سوداگر ارزی دستگیر شده‌اند. رحیمی افزود: حضور پلیس در سبزه‌میدان، پاساژ افشار و میدان فردوسی دائمی است و دیگر اجازه تحرک به این افراد نمی‌دهیم. آقای «س» که در بازار جایگزین جمشید بسم‌الله شده بود هم در این طرح پلیس دستگیر شد.

مبادلات ارز الکترونیکی می‌شود
همچنین ۳ اقدام توسط شبکه بانکی شامل انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصد، انتشار اوراق گواهی سپرده مبتنی بر ارز با نرخ سود ۴ و ۴.۵ درصد و طرح پیش‌فروش سکه بهار آزادی از طریق شعب منتخب بانک ملی انجام می‌شود. همزمان با این اقدامات سامانه جدید ارزی نیز از امروز آغاز به کار می‌کند. ولی‌اله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی با اعلام این خبر گفته است: سامانه جدید ارزی از روز شنبه به صورت آزمایشی شروع به کار خواهد کرد. با استفاده از این سامانه، خریداران و فروشندگان ارز، متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می‌کنند. همچنین به‌تدریج صرافی‌ها و سایر بازیگران بازار ارز به این سامانه متصل خواهند شد و این سامانه امکان کنترل و مدیریت بازار ارز برای سیاست‌گذاران و امکان فعالیت شفاف را برای متقاضیان فراهم می‌کند.

عرضه گسترده ارز پتروشیمی‌ها
در کنار این اقدامات، قرار است عرضه گسترده ارز پتروشیمی‌ها با توجه به اینکه بزرگترین میزان صادرات غیرنفتی کشور به محصولات پتروشیمی اختصاص دارد و همواره از ارز حاصل از صادرات پتروشیمی به عنوان ابزاری برای توازن بخشیدن به بازار ارز استفاده می‌شود، تا پایان سال به عنوان یکی از راه‌های متعادل‌سازی بازار ارز انجام شود. عادل نژاد سلیم، یک مسئول ارشد صنعت پتروشیمی و مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در این باره تصریح کرده است که نرخ ارز آزاد را در هفته‌های پایانی امسال با عرضه گسترده ارز مربوط به صادرات محصولات پتروشیمی پایین می‌آوریم. وی درباره عرضه ارز مربوط به صادرات محصولات پتروشیمی به بازار به منظور متعادل کردن بازار ارز، اظهار کرد: به طور مرتب ارز صادراتی خود را در بازار به فروش می‌رسانیم و مشکلی نداریم. ما ۵۰ درصد از درآمد ارزی خود را در بازار ارز عرضه می‌کنیم که امسال به ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار می‌رسد. مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس تصریح کرد: صنعت پتروشیمی هرچه ارز دارد، به بازار عرضه می‌کند. مطمئن باشید که نرخ ارز را پایین می‌آوریم.

اقدامات زیرساختی فراموش نشود
این تمهیدات در حالی در جهت کنترل بازار فعلی ارز در حال انجام است که به نظر می‌رسد برای بهبود وضعیت این بازار که هرازگاهی دچار نوسان می‌شود و نگرانی و مشکلات زیادی را برای فعالان اقتصادی به‌وجود می‌آورد، باید به شکل زیرساختی، اقدامات اساسی در این حوزه انجام شود. باید قبول کنیم که تغییرات نرخ دلار به صورت مستقیم و غیرمستقیم سایر بازارها و بخش‌های اقتصادی را متاثر و روند فعالیت در این بخش‌ها را دچار اختلال می‌کند. تجربه نشان داده زمانی که بازار ارز دچار نوسان می‌شود، این امر باعث نااطمینانی در کسب‌وکار خواهد شد و فعالان اقتصادی را نسبت به آینده کاری‌شان، بی‌انگیزه و ناامید می‌کند که این مهم خود مانعی خواهد بود بر سر راه رونق بخش‌های اقتصادی و تشدیدکننده مشکلات اقتصادی در کشور. با توجه به این شرایط هم کارشناسان، اصلاح ساختار اقتصادی، جلوگیری از فعالیت سفته‌بازان در بازار ارز، یکسان‌سازی نرخ ارز و… را از اقدامات موثر در این زمینه عنوان می‌کنند و تاکید دارند که باید شرایطی به‌وجوداید که بازار ارز در بلندمدت نیز از ثبات نرخ برخوردار باشد و این همه تغییرات قیمتی را به خود نبیند.

مقابله با سفته‌بازان مدوام باشد
عباس آرگون، نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در این باره در گفت‌وگو با «گسترش‌تجارت» با بیان اینکه در سال‌های اخیر با ثابت نگه داشتن نرخ ارز با وجود تورم موجود در کشور، این انتظار وجود داشت که انرژی نهفته‌شده در این بازار آزاد شود و جهش‌های قیمتی را ایجاد کند، افزود: به نظر می‌رسد نرخ ارز باید با روند حرکتی تورم، پیش می‌رفت تا در نهایت شرایطی که اکنون در بازار ارز به‌وجود آمده، ایجاد نمی‌شد.
او با بیان اینکه درحال‌حاضر عرضه ارز در بازار به عنوان یک راهکار برای متعادل‌سازی بازار عنوان می‌شود که به نظر می‌رسد این سیاست منطقی نیست، افزود: درحال‌حاضر باید تمامی اقدامات در این راستا باشد که سفته‌بازان و دلالان از بازار جدا شوند و فعالیت این افراد در بازار ارز به شدت کاهش یابد و این اقدامی است که باید ادامه‌دار باشد. به گفته او، درحال‌حاضر بسیاری از افرادی که در این بازار هستند، نیاز اصلی به ارز ندارند و فقط برای کسب سود وارد شده‌اند و به التهابات دامن می‌زنند که این شرایط باید از بین برود.

ضرورت اصلاحات اساسی در اقتصاد
آرگون معتقد است باید اقداماتی انجام شود تا بازار ارز هرازگاهی ملتهب و نوسانی نشود و این موضوع بسیار مهمی است. ما نیازمند اصلاحات اساسی در حوزه‌های اقتصادی هستیم. باید قبول کنیم که ما مشکلات‌مان فقط ارز نیست و این مشکلاتی که امروز در حوزه ارزی شاهد هستیم، همچون یک زنجیره به عوامل و سایر بخش‌ها متصل است. به گفته این کارشناس، ما درحال‌حاضر در حوزه بانکی، در بحث تورم، در زمینه سودهای بانکی، در بحث فضای کسب‌وکار، در حوزه بخش خصوصی و… نیز مشکلات زیادی داریم که باید رفع شود تا بهبود هریک از این بخش‌ها بر دیگر بخش اثر بگذارد.
او معتقد است اینکه بخواهیم مشکلات ارزی کشور را حل کنیم و از باقی بخش‌ها و حوزه‌ها غافل شویم، راهکار درستی نیست و مشکلات باید به صورت سیستمی رفع شود.
وی می‌گوید: ما باید به بخش خصوصی فضای فعالیت بیشتری بدهیم و در راستای بهبود فضای کسب‌وکار اقدامات بیشتری انجام دهیم. آرگون معقتد است که اقتصاد باید از این وضعیت خارج شود و این نیازمند تغییر نگاه و رویکرد به حل مشکلات است.

نرخ ارز واقعی شود تا نوسانات کم شود
جواد صلاحی، از دیگر کارشناسان اقتصادی نیز در این زمینه در گفت‌وگو با «گسترش‌تجارت» با بیان اینکه باید قبول کنیم دولت با ثابت نگه داشتن نرخ دلار در سال‌های اخیر باعث شده فنر ارز در این بازه زمانی بپرد و جهش‌های قیمتی را تجربه کند، افزود: نرخ ارز باید همگام با تورم پیش می‌رفت و چون اینطور نشد، نتیجه همین شرایطی است که اکنون می‌بینیم.
وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر دولت بیشترین تمرکز خود را بر مهار نرخ تورم گذاشت و از بحث رکود حاکم بر اقتصاد غافل شد که این موضوع به مشکلات تولید دامن زد و این زنجیره در نهایت به سایر حوزه‌ها کشیده شد و باعث شد نرخ ارز جهش‌های شدید پیدا کند، افزود: درحال‌حاضر بهترین راهی که می‌تواند از نوسانات این بازار بکاهد، این است که بانک مرکزی کنترل قیمتی خود را در این بازار کاهش دهد و بگذارد نرخ ارز به نرخ واقعی خود که در سال‌های اخیر باید به‌تدریج انجام می‌شد، برسد.

ارز زودتر تک‌نرخی شود
به گفته این کارشناس، دولت باید هرچه سریع‌تر ارز را تک‌نرخی کند و فاصله نرخ ارز آزاد و دولتی از بین برود تا این موضوع از ایجاد فضای رانت و سفته‌بازی بکاهد.
به طور حتم هرچه در اجرای این سیاست تاخیر ایجاد شود، مشکلات در حوزه ارزی بیشتر خواهد شد و هزینه این شرایط را باید کل اقتصاد و بخش‌های اقتصادی بدهند.
به گفته وی، نوسانات ارزی که درحال‌حاضر وجود دارد، باعث بی‌اقبالی سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بخش‌های اقتصادی می‌شود و به تولید ضربه وارد می‌کند.
این موضوع قدرت پیش‌بینی را از فعالان اقتصادی می‌گیرد و این اصلا برای رونق فعالیت‌های اقتصادی مناسب نیست.
به گفته او، در این شرایط دولت باید تلاش کند تا رکود حاکم بر بخش اقتصادی رفع شود تا این امر به رونق تولید بینجامد و اقتصاد پویاتر شود و اینها اقداماتی است که در نهایت می‌تواند باعث ثبات قیمت‌ها در بازارها شود.

Twitter Google+ Facebook
755 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه