تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 90031 تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: طبق آخرین گزارشی که معاون نظارت بانک مرکزی از وضعیت رسیدگی به سپرده‌گذاران تعاونی‌های فرشتگان، افضل توس، البرز ایرانیان و وحدت ارائه کرد، بیش از ۹۸ درصد سپرده‌ها تعیین تکلیف شده و در این باره حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان خط اعتباری بانک مرکزی اختصاص پیدا کرده است. دو درصد باقی مانده که عمدتا سپرده‌گذاران کلان هستند، نیز تا بهار سال آینده تعیین وضعیت می‌شوند.

به گزارش بانک مردم و به نقل از ایسنا، تعاونی‌های زیرمجموعه موسسه کاسپین که به هشت مورد می‌رسند و در صدر آن‌ها تعاونی منحل شده فرشتگان قرار دارد، به همراه افضل توس، البرز ایرانیان و وحدت از جمله موسساتی بودند که در سال جاری جریان فعالیت و تعیین تکلیف آن‌ها با مسائل بسیاری همراه بود.

فرشتگان یکی از هشت تعاونی بود که با انحلال به یکی از زیرمجموعه‌های موسسه کاسپین تبدیل شد تا این موسسه با مجوزی که از بانک مرکزی می‌گیرد، بتواند شرایط فرشتگان و هفت تعاونی دیگر را ساماندهی کند. ولی به هر صورت در سال ۱۳۹۵ مشکلاتی به وجود آمد که موجب به هم ریختگی اوضاع کاسپین به دلیل مسائل مربوط به تعاونی‌های زیرمجموعه شد. در هر حال با ورود دستگاه‌های ذیربط تعیین تکلیف به مرحله سپرده‌گذاران فرشتگان از اردیبهشت ماه امسال شروع شد.

بر اساس آخرین گزارشی که امروز (دوشنبه) فرشاد حیدری -معاون نظارت بانک مرکزی- ارائه کرد، فرشتگان حدود ۴۵۸ هزار سپرده‌گذار داشته که در فرآیند تعیین تکلیف مرحله‌ای و با تصمیمی که نمایندگان سران سه قوا برای ادامه تعیین وضعیت موسسات غیرمجاز گرفته‌اند، قرار بر این شد تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان تسویه شده و از ۲۰۰ میلیون به بالا یعنی مابقی سپرده‌گذاران هم می‌توانند در این حد دریافتی داشته باشند.

این در حالی است که تصمیم بر این شد تا سود متعلق به فرشتگان از تاریخ انحلال یعنی شهریورماه ۱۳۹۶ به بعد پرداخت نشود و دلیل اصلی نیز به این برمی‌گردد که میزان دارایی‌های شناسایی شده از بدهی آن کمتر بوده و نتوانسته‌ پاسخگوی سود سپرده‌ها باشد.

تاکنون بیش از ۴۵۲ هزار سپرده‌گذار تعیین تکلیف شده‌اند که ۹۹  درصد سپرده‌گذاران فرشتگان را دربرمی‌گیرد. یک درصد باقی مانده نیز هر کدام ۲۰۰ میلیون تومان دریافت کرده‌اند و مابقی نیز بر اساس تصمیماتی که هیات تسویه انجام می‌دهد، اگر منابع کافی وجود داشته باشد، متناسب با سپرده‌ها پرداخت انجام خواهد شد.

با ۴۱ هزار سپرده‌گذار البرز ایرانیان تسویه شد

اما در رابطه با تعاونی البرز ایرانیان که تا پیش از این جزوی از موسسه آرمان بود، باید یادآور شد که در تابستان امسال با توقف فعالیت این تعاونی بانک مرکزی مسئولیت دارایی‌ها و بدهی‌های آن را به بانک تجارت واگذار کرد و در نیمه دوم سال فرآیند تعیین تکلیف سپرده‌گذاران آن شروع شد.

بنابر اعلام معاون نظارت بانک مرکزی، البرز ایرانیان بیش از ۴۴ هزار سپرده‌گذار داشت که بر اساس تصمیم سران سه قوا قرار بر این شد تا سقف ۱۰۰ میلیون تسویه شده و مبالغ کلان‌تر نیز تا همین حد دریافت کنند. اما با قید اینکه سود پرداختی به سپرده‌گذاران این تعاونی هر اندازه که بوده به ۱۵ درصد کاهش پیدا کند که سود متعارف شبکه بانکی است.

در حال حاضر بیش از ۴۴ هزار و ۷۸۰ سپرده‌گذار البرز ایرانیان حدود ۴۱ هزار و ۷۳۱ نفر تسویه شده‌اند که ۹۳ درصد کل سپرده‌گذاران آن را تشکیل می‌دهد ۷ درصد باقی مانده نیز جزو سپرده‌گذاران کلان‌تر هستند که در صورت شناسایی اموال و متناسب با بدهی پرداختی آنها انجام می‌شود.

شرایط وحدت چگونه است؟

موسسه وحدت نیز یکی از همان ۱۰ زیرمجموعه موسسه آرمان بود که هشت مورد آن به زیرمجموعه کاسپین رفته‌اند یکی دیگر البرز ایرانیان و در نهایت وحدت. تعاونی وحدت نیز بعد از توقف فعالیت در سال جاری مسولیت دارایی‌ها و بدهی‌های آن نیز به موسسه ملل واگذار شد. آخرین گزارش از این حکایت دارد که وحدت بیش از ۳۷۴ هزار سپرده‌گذار داشته که برای زیر ۱۰۰ میلیون تسویه شده‌اند و در مجموع ۳۷۰ هزار سپرده‌گذار آن تعیین تکلیف شدند. پرداخت سود در تعاونی وحدت نیز با نرخ متعارف ۱۵ درصد انجام می‌شود.

۳۶۱ هزار سپرده گذار افضل توس تعیین تکلیف شدند

همچنین افضل توس دیگر تعاونی غیرمجازی بود که بانک مرکزی مسئولیت آن را به بانک آینده واگذار کرد و برای تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تا زیر ۱۰۰ میلیون تسویه شدند و هر کدام تا ۱۰۰ میلیون دریافت کردند. در مجموع از کل ۳۶۵ هزار سپرده‌گذار افضل توس بیش از ۳۶۱ هزار سپرده‌گذار که تا ۹۹ درصد آن را دربرمی‌گیرند؛ تعیین تکلیف شده‌اند.

دو تعاونی دیگر نیز اخیرا بانک مرکزی برای تعیین وضعیت سپرده‌گذاران آن‌ها اقدام کرد. یکی بدر توس است که از زیرمجموعه‌های کاسپین محسوب می‌شود. حدود ۵۲ هزار سپرده‌گذار دارد که از این تعداد تا ۲۰ اسفند ۴۵ هزار نفر تعیین وضعیت شدند که ۸۷ درصد را تشکیل می‌دهند.

دیگر تعاونی ولیعصر است که در رباط کریم فعالیت داشته  است. این تعاونی بالغ بر ۲۷ هزار و ۳۵۰ سپرده‌گذار دارد که تا ۲۰ اسفندماه بیش از ۱۷ هزار نفر آن‌ها یعنی ۶۵ درصد کل تسویه شده‌اند. بنابر گفته معاون نظارت بانک مرکزی در مجموع به طور میانگین تا ۹۸ درصد سپرده‌گذاران در این تعاونی‌ها تعیین تکلیف شده‌اند.

Twitter Google+ Facebook
3,356 views
نظرات
 1. علی شفیعی دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

  خدا شما تاثیر گذار در خصوص البرز ایرانیان که ما رو بیچاره کرده لعنت کند .من مطمعنم خدا تاوان ما رو از شما خواهد گرفت هر چقدر میخواهید بازی در بیارید .

 2. علی دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

  خداوکیلی مردم را چی فرض کردن.خودشان مسخره میکنند.تمام ثحبتهای حیدری تکراری.است.شما حتی یک کلمه جدید.توی صحبتهای ایشان جدید پزدا نمیکند.حیف وقت نیست نشستن وگوش دادن به حرفهای تکراری حیدری.حالا مردم هیچ رسانها را چه فرث کردن.یکی نیست به این آقا بگه چه چیزی باعث شد.شما نشست خبری بزاری.خودت را مسخره کردی

 3. زلفعلی دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

  پول مردم رو از بین بردید میگید ساماندهی و تعیین و تکلیف.بابا کلی از پول مردم برداشتید تو روز روشن .اسم دزد بد در رفته.

 4. نادر دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

  باسلام .من سپرده گذار دامداران وکشاورزان کرمانشاه زیرمجموعه کاسپین هستم به تمام مقدسات قسم ۳۹ میلیون سپرده دارم که پرداخت نمیشه چطور مگین ۹۹درصد یکی تواین شب عید بفریاد من ودو بچه بی مادر برسه خداوند عید کسانیکه این بلا سرمن اوردن به عذا تبدیل کنه .فریاد رس می خوام شب عیده تواین روزهای پایانی چکار کنم

 5. پدرام دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

  دروغ که هوناق نیست حیدری بگو کی به کی هست فردا هم شیخ حسن میاد میگه ما ۱۰۵ درصد موسسات رو ساماندهی کردیم ۵ درصد هم بیشتر که خیالمون راحت باشه واقعا صد رحمت به کشورهای بلاد کفر در حد شما مسوولین دروغ نمیگن

 6. وفا دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

  خستمون کردید از حرفهای تکراری .خبر جدیدی ندادید .چقدر ظلم به سپرده گذاران کافیه دیگه.آرمان وحدت

 7. مجتبی دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

  باز مردم بالا پایین به پولشون میرسن ولی این جوانها که تو این تعاونیها سرکار بودن با هزار امید هم پول هم کار وهم زندگی خود را از دست دادند تا آنجا خبر دارم بعنوان مثال کاسپین ۲۰۰۰ جوان شب عیدی فرستاد منزل گفت بعد عید برای شما کار نیست بهتر بانک مرکزی لااقل نگاهی به این جوانان هم بکند.

 8. حسن سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶

  خدا لعنت کند که به کاسپین اول مجوز دادید و پول مردم جمع کردین بعد گفتیم اشتباه شده شعبه نداشته و تاوان اشتباه شما را مردم باید بدهند و خودتان را خدمت گذار مردم می دانید و مردم سالار شرم بر شما باد.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه