تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 91695 تاریخ انتشار : ۲۸ فروردین ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: کارشناس اقتصادی درباره نوسانات قیمت ارز و تأثیر آن بر بازار گفت: مهمترین دلیل ایجاد نوسانات بازار ارز تفاضل انباشته تورم داخلی وخارجی است و ثابت نگه داشتن نرخ ارز سیاستی اشتباه درکنترل بازار ارز است.

گردشگران نوروزی 700 میلیون دلار ارز به ترکیه بردند

به گزارش بانک مردم به نقل از تسنیم، آرمان حاجیان فرد، کارشناس اقتصادی، درباره نوسات نرخ ارز گفت : مهمترین دلیل ایجاد نوسانات بازارارز تفاضل انباشته تورم داخلی وخارجی است و ثابت نگه داشتن نرخ ارز سیاستی اشتباه درکنترل بازار ارز است.از طرفی تاپایان خرداد ماه ۹۶ میزان بدهی دولت حدود ۳۵۸ هزار میلیاردتومان بودکه ازاین میزان حدود ۱۴۱هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تأمین اجتماعی است.
وی ادامه داد:همین موضوع باعث شد تاصندوق های بازنشستگی دچار بحران شود.به حدی اوضاع صندوق های بازنشستگی دچار مشکل است که مجلس درراستای بودجه ۹۷ دولت رامکلف کرده است به منظورحل مشکل سازمان تأمین اجتماعی حدود۵۰هزار میلیارد تومان تاپایان سال۹۷ به تأمین اجتماعی ازمحل فروش حقوق مالکانه،انحصارات، واگذاری پروژه ها و طرحهای تملک دارایی های سرمایه ای مهم دردست اجرای کشوربپردازد.

این کارشناس اقتصادی افزود:با توجه به نرخ برابری تومان در مقابل دلار،با افزایش ارزش دلار ارزش تومان کاهش پیدا کرده لذا میزان بدهی دولت به صورت چشمگیر کاهش می یابد. بدهی دولت به میزان ۳۵۸ هزار میلیارد تومان رقم کمی نیست، و لذاطبیعی است که دولت از افزایش نرخ دلار استقبال می کند.با سیاست افزایش نرخ دلار از سوی دولت به راحتی میزان بدهی دولت کاهش می یابد.

حاجیان فرد در پاسخ به اینکه تبعات افزایش نرخ دلار چیست؟گفت:  با کاهش ارزش پول ملی،با توجه به بومی نبودن تولیدات و وابستگی تولید ما به برخی مواد اولیه،هزینه تمام شده تولید برای تولیدکنندگان بالاتر رفته و قدرت رقابتی خود را از دست داده و روز به روز به وابستگی تولید افزوده و صنعت ما با رکود بیشتری مواجه خواهد شد.

وی ادامه داد: برخی طرح های دولت مانندبرجام بی اثر ماند و همچنین برخی طرح ها در بخش های مختلف مانند ایجاد اشتغال فراگیر باتعیین بودجه ۲۰هزار میلیارد تومانی یا برداشت ۱٫۵میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی جهت اشتغال روستایی بدون اثرباقی ماند. با اجرای چنین طرح هایی حرکت رو به عقب در حوزه اقتصادی داشتیم،و دولت میتوانست با توجه به اینکه طولانی بودن مدت زمان اجرای پروژه ها و بالا بودن هزینه استهلاک سرمایه ،نسبت سرمایه به تولید را بالا برده ،با این بودجه ها پروژه های نیمه تمام عمرانی خود را به پایان رسانده که بازخورد کاهش نسبت سرمایه به تولید برای سرمایه گذاران داخلی وخارجی مولفه مهمی برای سرمایه گذاری در کشور می باشد و باعث میشود تمایل به سرمایه گذاری در کشور کاهش یابد.

حاجیان فرد بیان کرد: لذا انحراف بودجه ها از مسیر اصلی خود موضوع بدهی دولت را سیستماتیک افزایش داد. بدهی دولت به بانک مرکزی ۶۳هزار میلیارد تومان بود،بنابراین اینکه دولت بخواهد ارزش پول ملی را کاهش دهد با توجه به این میزان حجم بدهی منطقی است. یارانه نقدی هم روزانه بر بدهی دولت می افزاید.دولت بابحث یارانه نقدی درگیر است از سویی نمی خواهد با حذف یارانه مرفهین، آرای خود را از دست دهد،ازسوی دیگرپرداخت این میزان روزانه بربدهی دولت می افزاید.درنهایت دولت ترجیح می دهدیارانه نقدی رابا تمام سختی پرداخت کند تا مدت دولتش به پایان برسد.

این کارشناس اقتصادی کم توجهی به جذب گردشگران خارجی وتبلیغ زندگی و مسافرت های خارجی رادر رسانها های ملی از جمله نشان دادن جاذبه های گردشگری ترکیه در سریال نوروزی پایتخت رافاجعه بار خواند و ادامه داد: ۳۵۰ هزارنفر از هموطنانمان در ایام نوروز به ترکیه مسافرت کردند که اگر هریک بطور متوسط ۲۰۰۰دلار هزینه کرده باشندحدود ۷۰۰میلیون دلارارزاز کشور خارج شده و این برای کشوری که در شرایط تحریم بسرمی برد خودزنی محسوب می شود. مسلماً آمار حدوداً دومیلیون و پانصدهزار نفری سفرگردشگردان ایرانی به ترکیه درسال ۲۰۱۷در سال۲۰۱۸به عدد خیلی بزرگتری تبدیل خواهد شد.

وی گفت: چندی پیش سایت کدال آماری را منتشر کرد که حدود ۱۰بانک کشور حدود ۱۷هزار میلیارد تومان بدهی انباشته دارند،در چنین شرایطی مردم به بانک ها بدبین و به سمت خرید دلار رجوع می کنند.در حال حاضر ۲۵ میلیارد دلار ارز خانگی وجود دارد که دولت باید باهراقدامی اعتماد مردم را جلب کند وانباشت این میزان دلار در منازل به خاطر بی ثباتی است که ایجاد کرده اند. عده ای برای خرید دلار هجوم آوردند.این ذخایر ارزی می‌تواند دوباره به چرخه اقتصاد کشور بازگردد.

وی گفت: یکی از وظایف دولت ها هنگام افزایش نرخ ارز این است که مردم را توجیح کنند تا به سمت خرید بی رویه پیش نروند.در بسیاری موارد افزایش نرخ دلار حباب است که به دلیل خرید به رویه مردم افزایش یافته است.

حاجیان فردگفت:در دوره ای وقتی قیمت ارز در ترکیه بی رویه افزایش یافت. اردوغان به مسئله کاهش قیمت پول کشورش ورود کرد و به مردم ترکیه گفت اگر کشورتان را دوست دارید به جای خرید دلار طلا بخرید.در این صورت هم ارزش پولتان حفظ می شود و هم بحران ارزی کشورتان مرتفع می شود. اما در کشور ما چنین نیست. یک مسئله مهم در هر کشوری وجود دارد و آن ارزش پول هر کشور است که قدرت خرید آن را تعیین می کند.

وی گفت:یکی از راهکارها درکنترل سیاست های ارزی، استفاده از سیاست خارجی فعال در راستای کاهش ریسک اقتصادی در کشور،برقراری ارتباط اقتصادی با کشورهای خارجی توسه یافته به منظور کاهش وابستگی ایران در بحث تولید است که باید در دستور کار دولت قرار گیرد.

Twitter Google+ Facebook
637 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه