تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 91757 تاریخ انتشار : ۲۸ فروردین ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با تاکید بر اینکه حمایت از کالای ایرانی با اعطای وام ۲۰ درصدی به تولیدکنندگان سازگاری ندارد، گفت: باید تسهیلات بانکی را برای فعالان اقتصادی کم هزینه کنیم.

«مرتضی اکبری» روز سه شنبه در نشست خبری در پاسخ به پرسش ایرنا درباره برنامه مشخص این بانک برای تحقق شعار سال که از سوی رهبر معظم انقلاب «حمایت از کالای ایرانی» نامیده شده است، افزود: از آنجا که اساسنامه این بانک اجازه پرداخت تسهیلات به اشخاص حقوقی و تولیدکنندگان کلان را نمی دهد، امسال تلاش می کنیم تقاضا را در اقتصاد تحریک کنیم.
وی افزود: بر این اساس قرار است کارت های اعتباری برای خرید کالای ایرانی طراحی شود تا تقاضا برای خرید این محصولات بوجود آید و واحدهای تولیدی نیز از رکود خارج شوند.
اکبری درباره اینکه چگونه می توان اطمینان یافت این تسهیلات فقط صرف خرید کالای ایرانی می شود، گفت: مشغول مذاکره با تولیدکنندگانیم که در قالب پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بین ۵۰ تا ۳۰۰ میلیون ریالی، امکان خرید کالای مورد نظر برای متقاضیان فراهم شود.
این مدیر بانکی، اعطای تسهیلات ارزان قیمت به تولیدکنندگان را یکی از روش های کاهش هزینه تولید و به دنبال آن حمایت از تولید کالای ایرانی برشمرد و گفت: دولت می تواند با تزریق منابع به نظام بانکی، تسهیلات را برای تولیدکنندگان ارزانتر کند.
وی در عین حال پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای خرد و کارآفرینان را از سیاست های این بانک برشمرد و اظهار داشت: حمایت از کالای ایرانی از طریق طرح «مهر کارت»، توانمندسازی گروه های هدف، توسعه خدمات برای اقشار دارای ناتوانی جسمی، توسعه خدمات قرض الحسنه به بانوان، اعطای تسهیلات ازدواج، حمایت از طرح های اشتغال و کارآفرینی و آزادی زندانیان جرایم غیرعمد از جمله برنامه های این بانک در سال ۹۷ است.

** رشد ۸۲ درصدی منابع بانک در سال ۹۶
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با یادآوری اینکه این بانک منابع خود را صرف پرداخت تسهیلات قرض الحسنه می کند و همه منابع جذب شده آن نیز قرض الحسنه است، اظهار داشت: سال گذشته منابع بانک ۸۲ درصد رشد کرد و به بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان رسید.
وی افزود: هرچند استان های تهران، اصفهان، مرکزی، خراسان رضوی و کرمانشاه از نظر گردش مالی در رده های اول تا پنجم جذب منابع قرض الحسنه قرار داشتند اما خراسان شمالی، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز از استان های برتر مشارکت کننده در جذب منابع بوده اند.
اکبری با یادآوری اینکه پارسال بیش از ۷۵۰ هزار فقره تسهیلات به متقاضیان پرداخت شد، افزود: ۹۰ درصد منابع جذب شده بانک به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در عرصه های اشتغالزایی و کارآفرینی، سلامت و درمان، ازدواج جوانان و بهبود معیشت جامعه اختصاص یافته است.
وی درباره اینکه گفته می شود بخشی از منابع این بانک از محل مشارکت سازمان ها و دستگاه ها تامین و تسهیلات پرداخت می شود، توضیح داد: مشارکت اشخاص حقوقی و سازمان ها فقط ۲۰ درصد منابع این بانک را تشکیل می دهد و نزدیک به ۵۵ درصد منابع به سپرده ها و حساب های جاری اشخاص تعلق دارد و بقیه از محل وجوه اداره شده و سایر منابع تامین می شود.
اکبری، پرداخت تسهیلات تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال به مددجویان و محرومان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را از دیگر اقدام های این بانک در سال گذشته برشمرد و گفت: پارسال در مجموع ۷۵۰ میلیارد ریال از وجوه بانک به اختصاص این وام ها اختصاص یافت که سهم خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد ۵۰۰ میلیارد ریال و بهزیستی ۲۵۰ میلیارد ریال بود.
وی، پرداخت ۳۳ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به زنان سرپرست خانوار را یادآورشد و گفت: هرچند سقف وام این تسهیلات ۳۰ میلیون ریال بود و برای بسیاری رقم قابل توجهی به شمار نمی رود اما در یک هفته ۳۳ هزار نفر به بانک مراجعه کردند تا این وام را دریافت کنند.
وی، یکی از برنامه های این بانک در سال ۹۷ را ساماندهی صندوق های خانوادگی برشمرد و گفت: در این طرح که اجرای آن از اواخر سال گذشته آغاز شده است، مردم می توانند با تجمیع منابع خود نزد بانک، بر میزان تسهیلات پرداختی خود بیفزایند زیرا به میزانی که این صندوق ها در بانک سپرده گذاری کنند، بانک نیز از منابع خود به اعضای صندوق وام می دهد.
به گفته وی، پارسال بیش از ۶۰۰ صندوق خانوادگی در مدت یک ماه و نیم نزد این بانک سپرده گذاری کرده اند.

** مقدمات بورسی شدن بانک، در دست انجام است
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران درباره علت تاخیر در ورود این بانک به بازار سرمایه نیز توضیح داد: سرمایه اولیه تاسیس این بانک ۱۵ هزار میلیارد ریال بود که برای تبدیل شدن به شرکت سهامی نیاز به تکمیل سرمایه داشت و تا سال ۹۵ محقق نشد.
وی افزود: این کار سال گذشته انجام شد و اقدام های اولیه در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید و اکنون در حال گرفتن مجوزهای لازم از بورس برای ورود به بازار سرمایه هستیم.
اکبری در عین حال حقوق صاحبان سهام این بانک را ۲۴۰ هزار میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: سود حسابرسی نشده این بانک برای سال گذشته ۲۸۰۰ میلیارد ریال است.
وی یادآورشد: بانک قرض الحسنه مهر ایران برای ایفای مسئولیت های اجتماعی خود ضمن مشارکت در ساخت بیمارستان ۳۰۰ تخت خوابی بیماران اعصاب و روان و حمایت از مددجویان سازمان های حمایتی، برای حمایت از آسیب دیدگان زلزله غرب کشور، سه هزار تسهیلات قرض الحسنه به مردم کرمانشاه اختصاص داد و قرار است سه باب مدرسه و خانه بهداشت روستایی نیز در مناطق زلزله زده بسازد.

Twitter Google+ Facebook
699 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه