تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 92292 تاریخ انتشار : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: با فروش ۵ میلیون قطعه سکه در بانک ملی، ۶۸۰۰ میلیارد تومان نقدینگی از مردم جمع شد و به حساب بانک مرکزی رفت.

6800 میلیارد تومان با فروش سکه به حساب بانک مرکزی رفت

به گزارش بانک مردم به نقل از تسنیم، طبق اعلام دبیرکل بانک مرکزی، از زمان آغاز دور جدید پیش فروش سکه تاکنون، پنج میلیون قطعه سکه از طریق شعب بانک ملی پیش فروش شد که از این تعداد سهم سررسیدهای یک ماهه حدود یک میلیون قطعه است و بقیه به سررسیدهای بالاتر اختصاص دارد.

برهمین اساس می توان گفت که دولت از محل فروش یک میلیون قطعه سکه با سررسید یک ماهه و به قیمت یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان بیش از ۱۵۹۰ میلیارد تومان نقدینگی را جمع کرده است.

همچنین اگر حداقل رقم پیش فروش سکه برای ۴ میلیون قطعه سکه دیگر، را یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم، می توانیم بگوییم که با فروش ۴ میلیون سکه ۵۲۰۰ میلیارد تومان پول به جیب دولت رفته است.

در مجموع با در نظر گرفتن درآمد ۱۵۹۰ میلیارد تومانی از محل پیش فروش سکه با سررسید یک ماهه و درآمد ۵۲۰۰ میلیارد تومانی از فروش ۴ میلیون قطعه سکه،  ۶۸۰۰ میلیارد تومان پول از مردم جمع و به حساب دولت واریز شده است.

گفتنی است، طی دو مرحله پیش‌فروش سکه در سال گذشته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه سکه پیش‌فروش شد که از این تعداد، درخواست پیش‌فروش بیش از ۸۰۳ هزار قطعه سکه به‌صورت یک‌ساله بوده است.

رقم پیش‌فروش سکه در سال قبل برای سررسید یک‌ساله یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و سررسید ۶ماهه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود.

با این حساب بانک مرکزی توانسته در سال قبل با فروش ۸۰۳ هزار قطعه سکه با قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، ۱۰۴۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی را از مردم جمع‌آوری کند.

ضمن آنکه با فروش حدود ۴۰۰ هزار سکه با قیمت یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان نیز ۵۲۰ میلیارد تومان پول مردم را جمع کرده است.

در سال جاری نیز تا پایان روز ۱۹ فروردین بیش از ۸۹۱ هزار قطعه سکه توسط متقاضیان پیش‌خرید شده که از این تعداد، پیش‌فروش حدود ۵۶۲ هزار قطعه سکه به‌صورت شش‌ماهه بوده است.

به گزارش تسنیم،‌ نرخ پیش‌فروش سکه تا چند هفته قبل ثابت بود ولی از ۱۸ فروردین بانک مرکزی نرخ پیش‌فروش سکه را افزایش داد؛ برهمین اساس پیش‌فروش سکه طلا با سررسید ۶ماهه، یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان و با سررسید ۱۲ماهه، یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان تعیین شد.

اما اگر با همان قیمت‌های قبلی هم محاسبه کنیم،‌ بانک مرکزی توانسته با فروش ۵۶۲ هزار قطعه سکه با قیمت یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تا ۲۰ فروردین، ۷۸۶ میلیارد تومان نقدینگی را مدیریت کند.

ضمن آنکه در همان دوره زمانی نیز با فروش ۳۲۹ هزار قطعه سکه با قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم ۴۲۷ میلیارد تومان پول از مردم گرفته است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری روز گذشته در آیین رونمایی از سامانه ارزی نیما اعلام کرد: در جریان پیش فروش سکه ۶۵ هزار نفر چند میلیون سکه پیش خرید کرده اند که برخی از این افراد به تنهایی حدود ۲۶ هزار قطعه سکه خریده اند؛ اینگونه نیست که از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران همه دنبال خرید سکه باشند و صف بکشند.

Twitter Google+ Facebook
1,109 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه