تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 94323 تاریخ انتشار : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

پایگاه تحلیلی خبری بانک مردم: جانشین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل اعلام کرد: خروج آمریکا از برجام تاثیر منفی بر عضویت ایران در آیسکو ندارد.

به گزارش بانک مردم به نقل از سازمان بورس، بهادر بیژنی جزییات حضور ایران در آخرین اجلاس سالیانه آیسکو به عنوان عضو پیوسته را تشریح کرد. بیژنی درباره آخرین اجلاس آیسکو  و حضور فعال ایران در این جلسات گفت: سازمان بورس ایران علاوه بر اینکه در کمیته روسا و اجلاس «جم» که کمیته کشورهای اقتصادهای نوظهور است حضور داشت در کمیته منطقه ای آفریقا و خاورمیانه حضور داشت.

وی با اشاره به اینکه در جلسات مذکور نظرات ایران را تبیین کردیم، اظهار داشت: فلاح پور، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در مباحث مدیریت ریسک و امنیت سایبری مسائلی را برای حاضرین تشریح کرد.

بیژنی به عضویت ایران در کمیته سایبری «جم» در چند ماهه گذشته اشاره کرد و گفت: این کمیته دوبار در سال جلسه برگزار می کند و ما برای جلسه بعدی آمادگی کامل داریم تا برنامه های خود را درباره امنیت سایبری آیسکو مطرح کنیم.

چالش عضویت در آیسکو

بیژنی در پاسخ به سوالی درباره خروج آمریکا از «برجام» و تاثیر آن بر عضویت سازمان بورس ایران در نهادهای مالی بین المللی مرتبط گفت: رفتار آمریکا درباره خروج از «برجام» مغایر با قوانین بین المللی است چرا که «برجام» منوط به مصوبه ای در قطعنامه سازمان ملل است و کلیه کشورهای عضو سازمان ملل باید در چارچوب این قطعنامه حرکت می کردند به همین دلیل با توجه به این قطعنامه، هیچ کشوری اجازه ندارد از این قرارداد خارج شود و آمریکا خلاف قانون بین الملل عمل کرده است. وی ادامه داد: رفتار خلاف قوانین بین المللی آمریکا باعث شده تا به جز چند کشور خاص، هیچ کشوری از تصمیم ترامپ حمایت نکند.

نقش اروپا در تصمیم گیری نهایی

جانشین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل با اشاره به اینکه اروپا در حال تصمیم گیری و تعیین موضع در برابر رفتار آمریکا است، افزود: کشورهای اروپایی با دو رویکرد مختلف مواجه هستند: یا این که در مقابل تصمیم یکجانبه ترامپ تسلیم شوند یا قدرت خود را که منوط به مصوبه سازمان ملل است، نشان دهند.

وی با تاکید بر اینکه این موضوع فراتر از بحث ایران است، اظهار داشت: اروپا باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد به آمریکا این اجازه را بدهد که در عرصه قوانین بین المللی و تجارت جهانی یک طرفه تصمیم گیری کند یا خیر. اگر اروپا تن به این خواسته آمریکا بدهد قطعا موارد مشابه دیگری نیز پیش خواهد آمد و فقط منحصر به بحث «برجام» نیست. به همین دلیل احتمالا اروپا منفعل نمی ماند و تلاش می کند توازنی بین ارتباطاتی که با آمریکا دارد و آبرو، حیثیت و قدرتی که دنیا برای اتحادیه اروپا قایل است، برقرار کند.

بیژنی این رفتار اروپا را دلیلی دانست که اثرات منفی بیرون آمدن آمریکا از «برجام» را تعدیل می کند و افزود: در فرآیند عضویت سازمان بورس در آیسکو، ایران پیگیر است تا از «عضویت پیوسته» به «عضویت عادی» تبدیل شود که کشورهای تصمیم گیرنده در این مرحله در خصوص پرونده ایران، هم کشورهای اروپایی و هم آمریکا هستند. لذا آمریکا نمی تواند یک جانبه مقابل این تصمیم بایستد.

فعال بودن ایران

وی با تاکید بر اینکه اثرات منفی خروج آمریکا از «برجام» بر عضویت ایران در آیسکو جدی نیست گفت: در این نهاد بین المللی کل کشورهای دنیا عضو هستند. ایران هم عضوی فعال و تاثیرگذار در آیسکو است.

جانشین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل با اشاره به اینکه ایران در اجلاس سران آیسکو در عالی ترین سطح حاضر می شود، افزود: اینها نکاتی است که باعث می شود نتوانند ایران را نادیده بگیرند. تا به امروز ایران حضور موثری در آیسکو داشته است و بیرون آمدن یک طرفه آمریکا از «برجام» برای عضویت ایران در آیسکو تاثیر جدی و منفی ندارد.

Twitter Google+ Facebook
745 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه