- بانک مردم - http://bankemardom.ir -

یک روزنامه‌نگار: دلار در دوره دوم هر رئیس‌جمهور سر به فلک کشیده/ اجازه دو دوره‌ای شدن هیچ رئیس‌جمهوری را ندهید!

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: روند افزایش سه‌ برابری قیمت ارز تجربه‌ای نو نیست و از زمان دولت سازندگی برای به دست آوردن نقدینگی تحت تملک ملت، توسط دولت برنامه‌ریزی شد!

به گزارش بانک مردم، به این صورت که مرحوم هاشمی در زمان ریاست دولت، قیمت دلار را ۱۰۰ تومان تحویل گرفت. در دوره اول ایشان قیمت دلار تغییر چندانی نداشت و بازار قیمت دلار را طی چهارسال به ۱۲۰ تومان رساند، ولی طی چهار سال دوره دوم ریاست‌جمهوری ایشان ناگهان قیمت دلار به ۴۰۰ تومان و سپس با کاهش ۱۰ درصدی به ۳۶۰ تومان رسید و تحویل دولت آقای خاتمی شد. آقای خاتمی در چهار سال اول افزایش آنچنانی به قیمت دلار نداد و قیمت دلار را در بازار در طول چهار سال به ۴۰۰ تومان رسید، ولی در چهار سال دوم قیمت به ۱۲۰۰ تومان و سپس با افت ۲۵۰ تومانی به ۹۵۰ تومان تا هزار تومان رسید و تحویل دولت احمدی‌نژاد شد.

احمدی‌نژاد در چهار سال اول همانند دیگران عمل کرد و قیمت دلار از ۱۰۰۰ تومان به ۱۲۰۰ تومان افزایش پیدا کرد و ناگهان در چهار سال دوم ریاست وی همانند دولت‌های قبل با افزایش چهاربرابری قیمت دلار به ۴۰۰۰ تومان رسید و دقیقا همانند قبل با افت ۱۰ درصدی به ۳۶۰۰ تومان کاهش پیدا کرد و تحویل دولت آقای روحانی شد.

آقای روحانی هم در دوره اول همانند گذشتگان عمل کرد و قیمت دلار درست با افزایش ۱۰ درصدی در چهار سال اول به ۴۰۰۰ تومان رسید و مشخصا معلوم و آشکار است که قرار است در چهار سال دوم همانند دولت‌های قبل با افزایش سه‌برابری به ۱۲۰۰۰ تومان برسد! و در اواخر دوره ایشان با کاهش ۲۵۰۰ تومانی به ۹۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان برسد!

درآمد و درواقع سود حاصل از این نوسان به‌طور منطقی به جیب دولت که بزرگ‌ترین منبع دلار در کشور (از طریق فروش نفت) است، واریز می‌شود؛ ضمن اینکه بودجه سالانه دولت‌ها بر پایه ارز به قیمت سال گذشته بسته شده و این افزایش حباب‌گونه قیمت ارز دست دولت را در هرگونه فعالیت مالی باز می‌گذارد!

در پایان برای مردمی که حداقل در دو دوره گذشته به آنها ثابت شد که تفاوت چندانی بین افراد و جریانات مختلف سیاسی در وضعیت مردم عادی وجود ندارد، کمترین نتیجه‌گیری این است که هرگز به دولتی اجازه دو دوره سکانداری کشور را ندهند! چه بسی با گذشت کمتر از یک‌سال از دور دوم ریاست‌جمهوری دکتر روحانی بسیاری از افرادی که به هر دلیلی به ایشان رای داده‌اند، اکنون در وضعیت پشیمانی یا تردید به‌سر می‌برند.

منبع: بانک و بیمه – علی بیگی روزنامه نگار