تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 94804 تاریخ انتشار : ۴ خرداد ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: نوسانات نرخ ارز و همچنین سکه و طلا باعث شد تا یک عده ای از این آب گل آلود ماهی های بزرگی صید کنند. در برخی موارد محاسبات نشان می دهدکه فردی در مدت یک ماه توانسته است سود کلان ۱۳ میلیارد تومانی به جیب بزند که هیچ کار تولیدی این میزان سود را ظرف یک ماه به جیب هیچ تولیدکننده ای سرازیر نخواهد کرد.

به گزارش بانک مردم به نقل از تابناک، نابسامانی و نوسانات بازار ارز، سکه و طلا باعث شد تا عده ای از این موضوع سودهای کلانی را به جیب بزنند که هیچ کار تولیدی قادر به سرازیر کردن این میزان سود کلان در مدت کوتاه به جیب این افراد نبود. در ادامه به ماجرایی خواهیم پرداخت که فردی در مدت یک ماه و با راهکارهایی که بانک مرکزی پیش روی او قرار داد توانست سود ۱۳ میلیارد تومانی نصیب خود کند.

در سال گذشته بود که نابسامانی ها و نوسانات شدید بازارهای ارز، سکه و طلا آغاز شد و دامنه این نوسانات و نابسامانی ها به سال ۹۷ نیز کشیده شد. ماجرا تا آنجا پیش رفت که بانک مرکزی جهت کنترل اوضاع راهکارهایی را پیشنهاد نمود. یکی از این راهکارها پیش فروش سکه با سررسیدهای مختلف بود. بر همین اساس از ۱۸ فروردین ماه ۹۷ پیش فروش سکه با سررسید یک ماهه یک میلیون ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، ۹ ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، ۱۲ ماهه یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و دو ساله یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان اعلام شد.

در مورخه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ بود که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مراسم رونمایی از سامانه الکترونیکی نیما در بانک مرکزی اعلام کرد که تمام افرادی که سکه خرید کرده اند تا ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۶۵ هزار نفر بوده اند که چند میلیون سکه خریده اند که البته برخی از آن ها حتی ۲۶ هزار سکه خرید کرده اند، بنابراین تعداد آن ها محدود است و افراد نمی توانند کاری کنند که اقتصاد ایران به هم بریزد!

فردی که به گفته معاون اول رئیس جمهور توانست با راهکارهای بانک مرکزی ۲۶ هزار سکه خریداری کند اگر این سکه ها را با سررسید یک ماهه و به قیمت یک میلیون ۵۹۰ هزار تومان خریداری کرده باشد توانسته است ظرف مدت یک ماه ۱۳ میلیارد تومان سود به جیب بزند؛ چرا که در زمان تحویل این سکه ها، قیمت هر سکه تمام بهار آزادی در بازار آزاد تا دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به فروش می رسید و این یعنی اختلاف قیمت ۵۰۰ هزار تومانی سکه ها با سررسید یک ماهه با قیمت سکه در بازار آزاد.

حالا پرسش این است که واقعا کدام کار تولیدی با آن همه موانع موجود بر سر راهش، می توانست چنین سودی را به جیب تولیدکننده سرازیر کند؟ قطعاً شما هم به این پاسخ خواهید رسید که هیچ کار تولیدی این میزان سود را نخواهد داشت. اما راهکار چیست؟

راهکار این است که به گفته رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس به این گونه درآمدهایی که به صورت باد آورده نصیب افراد می شود به مانند هر کجای دیگر دنیا ۷۰ تا ۸۰ درصد مالیات بسته شود. اما متاسفانه در کشور ما این یک خلاء قانونی است که باید اصلاح شود.

Twitter Google+ Facebook
1,070 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه