تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 96556 تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۳۹۷
پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: به نظر می‌رسد بازارسازی برای سکه با انتشار اوراق گواهی پیش فروش سکه بهار آزادی تورم زا باشد.
اوراق گواهی پیش فروش سکه تورم‌زاست؟

به گزارش بانک مردم به نقل از اخبار بانک، چند روز پیش دبیر کل بانک مرکزی با اشاره به تصمیمات اخیر این بانک در رابطه با تعمیق بازار طلا از بازار سازی برای اوراق گواهی پیش خرید سکه در بورس اوراق بهادار خبر داده بود.

بر اساس این طرح قرار است سرمایه گذاران در طرح پیش فروش سکه از هم اکنون اوراق سکه طلا را به جای رسید پیش خرید سکه دریافت کنند.

این اوراق سکه طلا که با سررسید های متناظر منتشر می‌شود قابل خرید و فروش در بازار بورس اوراق بهادار خواهند بود.

به عبارت دیگر بانک مرکزی قرار است برای سکه هایی که چند ماه آینده و یا سال آینده قرار است به بازار تزریق نماید از هم اکنون وجوه مربوط به این ۷ میلیون سکه را به بازار تزریق کند.

با توجه به اینکه بیش از ۷ میلیون سکه قرار است تا دو سال آینده به بازار تزریق شود و قیمت حدودی سکه در حال حاضر نیز ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است، میزان نقدینگی ایجاد شده برای اوراق سکه طلا بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

به بیان دیگر بانک مرکزی برای ایجاد ثبات در بازار طلا و سکه حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی به بورس اوراق بهادار تزریق کند.

ورود یکباره و ناگهانی چنین حجم بالای نقدینگی به نظر می رسد تنها در کوتاه‌مدت دوای درد افزایش بی رویه سکه شود و در میان مدت شاهد افزایش تورم ناشی از تزریق نقدینگی بدون پشتوانه شود.

اخبار مربوط به انتشار اوراق گواهی سکه در چند روز گذشته سبب کاهش ۱۵۰ هزار تومانی سکه بهار آزادی شده است و به نظر می‌رسد در چند روز آینده این روند کاهشی تداوم داشته باشد.

باید منتظر ماند و دید روند کاهش قیمتی سکه ناشی از خبر انتشار گواهی سکه تا کجا ادامه خواهد داشت و تورم ناشی از آن به چه میزان افزایش یابد.

Twitter Google+ Facebook
1,182 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه