تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 99772 تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ۱۳۹۷
پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: قائم‌مقام روزنامه «فرهیختگان» همچنین با انتقاد از به‌کارگیری افرادی با تخصص‌های نامناسب در بخش‌های نظارتی بانک مرکزی گفت: «چرا باید فردی با تخصص مترجمی زبان در بخش نظارتی بانک مرکزی به کار گرفته شود.»

به گزارش بانک مردم به نقل از فرهیختگان، ماجرای بانک‌ها و موسسات غیر‌دولتی چند سالی هست که یکی از معضلات مهم کشور شده است، بستری فساد‌خیز که از طرفی میلیاردها تومان پول مردم را از دست‌شان خارج کرده و پس نداده و از طرف دیگر یا به عده‌ای دانه‌درشت وام‌های کلان بانکی داده یا فضا را برای مدیرانی آماده کرده است که پول مردم را بردارند و فرار کنند. تهرانی‌ها ماجرای کاسپین را به‌خوبی به یاد دارند، مردمی که خیابان‌نشین شدند برای گرفتن پول‌شان یا مشهدی‌ها در ماجرای پدیده و حتی اصفهانی‌ها در ماجرای آل‌طه و محمدرسول‌ا… .

چندین و چند فسادی که این سال‌ها در این موسسات رقم خورده هر بار به موضوع مهمی در رسانه‌های کشور و محافل مختلف مردمی تبدیل شده و بعضا آنقدر کش پیدا کرده که تبدیل به یک چالش جدی اجتماعی هم شده است.

در همه این موضوعات و هر بار که چالشی برای کشور فراهم شده بسیاری از فعالان سیاسی و رسانه‌ای فریاد واعدالتا سرداده‌اند که باید با فساد برخورد شود، فریادی که البته بعضا به‌خاطر مخلوط شدن با ‌انگیزه‌های سیاسی و جناحی، نه‌تنها به ختم به‌خیر شدن ماجرا کمک نکرده بلکه هر بار خود موجب جدی‌تر شدن چالش شده است.

حالا این‌بار ماجرای موسسه ثامن‌الحجج دوباره فساد در سیستم بانکی کشور را به تیتر اول رسانه‌ها و موضوع مهم افکار عمومی تبدیل کرده است، موضوعی که بسیاری از فعالان سیاسی، فرهنگی و رسانه‌ای از احسان علیخانی گرفته تا منوچهر متکی را به خود درگیر کرده و حسابی جنجالی شده است.

«حالا خورشید» عصر دیروز برنامه خود را به بررسی این موضوع اختصاص داده بود و با دعوت احسان علیخانی، کسی که پایش به این ماجرا باز شده و همچنین علی خضریان به‌عنوان فعال رسانه‌ای تلاش کرد که ابعادی از این مساله را روشن کند.

علی خضریان، قائم‌مقام روزنامه «فرهیختگان» در ابتدای گفت‌وگوی خود با اشاره به مطالبه افکار عمومی در مساله شفافیت گفت: «شفافیت آنقدر برای مردم مهم شده است که عدالت و آزادی را از مجرای همین مساله دنبال می‌کند.»

او که در طول گفت‌وگوی خود تلاش می‌کرد با برخورد منتقدانه نسبت به مبارزه جناحی با فساد برخورد کند، اعلام کرد اسنادی در دست دارد که نشان می‌دهد بانک مرکزی در دولت‌های دهم و یازدهم موسسه ثامن‌الحجج را تایید کرده است.

قائم‌مقام روزنامه «فرهیختگان» با اشاره به نامه‌ای که از جانب بانک مرکزی در سال ۱۳۹۰ خطاب به صدا و سیما ارسال شده بود، گفت که یکی از مهم‌ترین اشتباهات مسئولان کشور در جریان وقوع فساد در موسسه ثامن‌الحجج حمایت آنها از این موسسه برای تبلیغات بوده است.

در نامه یاد شده در سال ۹۰‌، بانک مرکزی از مدیرکل بازرگانی صدا و سیما می‌خواهد که تیزر تبلیغاتی موسسه ثامن‌الحجج را در رسانه ملی پخش کند.

علی خضریان در مورد این موضوع با ارائه اسنادی بیان می‌کند که بانک مرکزی در نامه‌هایی جداگانه از مراکز استانی صدا‌و‌سیما هم خواسته است که تبلیغات موسسه یاد شده را پخش کنند.

وی همچنین با ارائه سندی مهم فاش کرد که بانک مرکزی در نامه‌ای خطاب به معاونت اطلاعات و امنیت ناجا در سال ۸۹، از نیروی انتظامی درخواست کرده محدودیت‌های ایجاد شده برای این موسسه برداشته شود. در این نامه آمده است که تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج در حال طی کردن مسیر قانونی خود است و لذا از ناجا خواسته شده که در همه استان‌ها و شهرستان‌ها محدودیتی برای فعالیت این موسسه ایجاد نشود.

علی خضریان در این بخش از اظهارات خود با تاکید مجدد بر اینکه بخش عمده ضرر جامعه و مردم در جریان این مفاسد برخوردهای جناحی با عاملان فساد است، گفت که «اگر کسی بخواهد در این شهر کار ساده‌ای مانند دستفروشی کند، چند ساعت نگذشته از همه مراکز و مراجع به سراغش می‌آیند و از او مجوزهای لازم را طلب می‌کنند که اگر ارائه ندهد به‌سرعت بساط او جمع می‌شود» و به طعنه پیشنهاد کرد که جای ماموران شهرداری با ناظران بانک مرکزی عوض شود تا شاید مشکلات مفاسد بزرگ اقتصادی برطرف شود!

قائم‌مقام روزنامه «فرهیختگان» همچنین با انتقاد از به‌کارگیری افرادی با تخصص‌های نامناسب در بخش‌های نظارتی بانک مرکزی گفت: «چرا باید فردی با تخصص مترجمی زبان در بخش نظارتی بانک مرکزی به کار گرفته شود.»

او در انتقادات خود با ابراز تعجب از یک اقدام عجیب، به این مساله هم اشاره کرد که چگونه ممکن است فردی که قبلا در بخش نظارتی بانک مرکزی حضور داشته بعد از بازنشستگی قائم‌مقام یک بانک نیمه‌دولتی شود؟

وی همچنین با اشاره به گزارش منتشر شده در روزنامه شرق و اعلام برخی نام‌ها در گزارش اخیر این روزنامه درباره ماجرای موسسه ثامن‌الحجج ضمن انتقاد از برخورد جناحی با فساد گفت که چرا نباید مسئولان این رسانه پاسخگوی مطالب منتشر شده باشند و در برنامه‌ای مثل حالاخورشید حضور یابند.

علی خضریان با اشاره به جلسه مهمی که در تیرماه سال ۹۳ برگزار شده، این سوال مهم را از مسئولان و اعضای شورای پول و اعتبار می‌پرسد چرا موسسه‌ای که طبق قانون در جلسه این شورا منحل شده است، پس از جلسه، مصوبه انحلال آن باطل می‌شود.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه در ماجرای ثامن‌الحجج سه خیانت بزرگ رخ داده است، گفت: «اولین خیانت این است که پول مردم خورده شده است و دومین خیانت، بازی با آبروی جمهوری اسلامی است و سومین خیانت سوءاستفاده از نام ائمه‌اطهار برای جلب‌نظر مردم است.»

 

Twitter Google+ Facebook
1,180 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه