تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 102080 تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: یک اقتصاددان با اشاره به اینکه درآمد ارزی دولت در ۴ ماهه اول امسال، ۳۰ میلیارد دلار بوده است ، گفت : این میزان تا پایان سال در شرایط تحریمی کافی است زیرا حدود ۱۰ میلیارد دلار نیاز دارویی و غذایی داریم و­ ۲۰ میلیارد دلار هم نیاز تولید صنعتی کشور است.

به گزارش بانک مردم به نقل از تسنیم، حسین راغفر با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری­ دوشنبه شب شبکه دو سیما­ درباره نامه خود و برخی از اقتصاددانان کشورمان به رئیس جمهور درباره مسائل اقتصادی افزود : هدف از این نامه، توجه دادن به مردم و مشکلات اساسی اقتصاد کشور بوده است البته این مشکلات فقط متوجه دولت به تنهایی نیست بلکه مجموعه ای از سوء تدبیرها در حوزه های مختلف وجود دارد .

وی با اشاره به اینکه درآمدهای ارزی دولت در ۴ ماهه اول امسال، ۳۰ میلیارد دلار بوده است ، گفت : این میزان تا پایان سال در شرایط تحریمی کافی است زیرا حدود ۱۰ میلیارد دلار نیاز دارویی و غذایی داریم و­ ۲۰ میلیارد دلار هم نیازهای تولید صنعتی کشورمان است اما دولت در بسته پیشنهادی خود اختصاص ارز به تولیدکننده ها را حذف کرده است و اگر به این تولیدکنندگان توجه نشود احتمال حذف یک میلیون شغل وجود دارد­ بنابراین برای جلوگیری از آسیب های ناشی از تحریم ها پیشنهادهایی را ارائه کردیم.

این اقتصاددان افزود: در ۴ ماه نخست امسال، ۷۰۰ میلیون دلار برنج ، یک میلیارد دلار نهادهای دامی، ۱۰۰ میلیون دلار کره و ۸۰۰ میلیون دلار دارو وارد کردیم پس چرا در کره ۵۱ درصد و یا در برنج ۴۶ درصد افزایش قیمت و در دارو و نهادهای دامی هم کمبود داشته باشیم ؟

راغفر با بیان اینکه همه این اقلام با دلار کمتر از ۴۲۰۰ تومان وارد شده است، اضافه کرد: همه اینها نشان دهنده سوء تدبیر در مدیریت منابع ارزی و عرضه به بازار و کنترل آن است و به نظر می رسد دستی در کار است و این موجب نگرانی و اضطراب در جامعه شده است .

وی ادامه کرد: در شرایط جنگ اقتصادی باید قواعد اضطراری دوران جنگ را اعمال کنیم و کسانی که می­ خواهند از منابع ملی و ارزی استفاده کنند باید پیمان نامه ارزی بسپارند .

راغفر گفت : سالی ۱۰ میلیارد دلار به صنایع پتروشیمی و فولاد کشورمان یارانه برق پرداخت می شود و این به جز سنگ معدن ارزان و گاز و آب تقریبا رایگان است که آنها استفاده می کنند با این حال مدعی هستند که ارز حاصل از صادراتشان را باید در بازار آزاد بفروشند .

وی افزود: از ۱۳۳۹ قلم کالای ممنوع ، ۵۳۰ قلم آن از ابتدای انقلاب ممنوع است و واردات ۲۶۰ قلم از این تعداد، از ۱۰ تا ۱۰۰۰ دلار است .

راغفر با تاکید بر اینکه باید عرضه و تقاضای ارز مدیریت شود، گفت : در شرایط کنونی تصمیمات ارزی به جای یک نهاد یا اداره کل باید به مجلس شورای اسلامی محول شود تا نمایندگان درباره آن بصورت علنی تصمیم می گیرند .

وی با بیان اینکه تخصیص ۲۰ میلیارد دلار ارز در مدت یک هفته بی سابقه بوده است ، افزود : تخصیص های ارزی نباید توسط یک فرد­ و یا گروه محدود در پشت درهای بسته انجام شود.

راغفر اضافه کرد: منابع ارزی فقط باید به کالاهای اساسی مورد نیاز تخصیص داده شود و دلیلی ندارد آزادسازی افسارگسیخته قیمت انجام شود.اینکه بازار ثانویه در ۲ روز تصویب و سپس ابلاغ شود کار درستی نبوده باید بیشتر بر روی این موضوع مطالعه می شد .

در ادامه راغفر با اشاره به اینکه نظام مالیاتی ما یکی از مشکلات اساسی کشور است ، گفت : به شدت فرار مالیاتی و به میزان ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور داریم .

وی افزود : مالیات بر عواید سرمایه ای و مالیات بر ساخت و ساختمان های لوکس را باید اخذ کنیم اما در کشور ما این گونه نیست .

راغفر اضافه کرد : فولاد مبارکه در سال گذشته ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سود خالص داشته است اما مالیات پرداختی او فقط یک و ۳ دهم درصد بوده است .

Twitter Google+ Facebook
812 views
نظرات
  1. . سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷

    دولت در چهار ماهه نخست سال هیچ دلاری برای جلوگیری از این تورم خرج نکرد.دولت در چهار ماهه نخست سال دلار را از ۳۲٠٠تومان به ۱٠۷٠٠تومان گران کرد.دولت در چهار ماهه نخست سال مشغول دست در جیب مردم کردن بوده است.آیا کشوری که چنین درآمدی دارد باید پول ملی اش بی ارزش شود و مردمش چنین فقیر گردند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه