تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 105766 تاریخ انتشار : ۱ مهر ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم:  با توجه به اینکه اقتصاد ایران متکی به نظام بانکی است، بانک‌ها نقش موثری در اقتصاد کشور خواهند داشت. این درحالی است که گرچه ما کماکان منتظر اصلاح نظام بانکی به معنی تعیین دقیق جایگاه بانک در اقتصاد توسعه ملی هستیم، اما در حال حاضر همه بانک‌ها گرفتار دارایی‌هایی هستند که انجام ماموریت‌های بانکی مورد انتظار از آن‌ها را ناممکن می‌سازد.

به گزارش بانک مردم، عصر اقتصاد نوشت:

در چند سال اخیر به واسطه برخی اتفاقات اقتصادی و سیاسی، قدرت وام‌دهی بانک‌ها کاهش یافته است. عامه مردم بر این باورند که این کاهش قدرت بانک‌ها به واسطه بنگاه‌داری و سرمایه‌گذاری آنها در املاک و مستغلات صورت گرفته و با رکود بازار املاک و مستغلات، منابع بانکی منجمد شده است. به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران یکی از چالش‌های نظام بانکی ما جدا شدن از مأموریت‌های اصلی و رفتن به سمت اقداماتی مانند بنگاه داری است.

همان گونه که در گزارش‌های قبلی نیز اشاره کردیم متاسفانه بانک‌ها در ایران چند سالی است که از وظایف اصلی خود دور مانده و برای کسب سود بیشتر به سمت عملیات بنگاهداری کشیده شده اند. در حالی که بانک‌ها باید منابع مردمی را جمع آوری و در اختیار بخش‌های مهم تولیدی و اقتصادی قرار دهند که متاسفانه به جای کمک به بخش تولید و اقتصاد مولد، شاهد بلوکه شدن منابع در بنگاه‌های متعلق به بانک‌ها هستیم.

بدیهی است در حال حاضر بانک‌ها با تنگنای مالی مواجه اند و مسئولان دولت و بانک مرکزی بارها براین موضوع تاکید کرده اند و دیده می شود که تقاضا برای تسهیلات بیش از میزان منابع موجود بانک‌ها است. طبیعی است زمانی که بانک‌ها سهم بیشتری به بنگاه‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه خود اختصاص دهند، سهم کمتری برای سایر متقاضیان وجود خواهد داشت.

بانک‌ها درحال حاضر به دلیل انگیزه سودآوری علاقه خاصی به بنگاهداری دارند. لذا باید شرایط به گونه ای باشد که بنگاهداری فعالیت مورد علاقه بانک‌ها نباشد.

این درحالی است که رهبر انقلاب در دیدار با اعضای هیات دولت با انتقاد از ادامه بنگاهداری بانک‌ها و کارهای هزینه آور دیگر نظیر افزایش شعبه‌های بانکی گفتند: بانک مرکزی باید با نظارت کامل و دقیق مانع بروز مشکلاتی نظیر مسائل سپرده‌گذاران برخی بانک‌ها و مؤسسات مالی شود.

رهبر انقلاب افزودند: البته باید از اول جلوی مشکلات گرفته شود اما می توان با روش‌های مؤثر، با آن دسته از مراکز مالی که برای مردم مشکل به‌وجود می‌آورند، برخورد کرد.

لذا استمرار چالش تنگنای اعتباری، کمبود نقدینگی بانک‌ها و حبس منابع بانکی در املاک و بنگاهداری به تشدید فضای رکودی حاکم بر کشور دامن می زند و قطعا به دلیل کمبود نقدینگی و منابع سیستم بانکی قدرت تسهیلات دهی بانک‌ها کاهش می یابد .

در خصوص آسیب‌های بنگاه‌داری می‌توان به دورشدن بانک‌ها از وظیفه واسطه‌گری وجوه، تمرکز منابع در بخش‌های خاص، ایجاد رانت برای گروه‌های مرتبط با بانک‌ها و تنگ‌کردن فضای رقابتی اشاره داشت. زیرا تا حدود زیادی ظرفیت تأمین منابع اقتصاد از طریق منابع بانکی است که اگر افراد و شرکت‌ها نتوانند منابع لازم را از طریق بانک تأمین کنند ناگزیر مبادرت به تأمین منابع از سایر اشکال خواهند کرد. بدیهی است در چنین شرایطی، مؤسساتی که قیمت تمام‌شده کمتری دارند می‌توانند سایر شرکت‌ها را از بازار خارج کنند که می‌توان این امر را یک رقابت ناسالم تلقی کرد.

برای بررسی بیشتر موضوع بنگاهداری بانک‌ها گفت وگویی با «کوروش پرویزیان» مدیرعامل بانک پارسیان داشتیم .کوروش پرویزیان در خصوص موضوع بنگاهداری بانک‌ها ،گفت: در شرایط فعلی اقتصاد کشور، به طور روزانه تصمیمات مختلفی توسط دولت و بانک مرکزی و مراجع

تصمیم گیر برای بانک‌ها اتخاذ می شود که آن‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

وی افزود: بخشی از این تصمیمات در ارتباط با بنگاه‌هایی است که در قالب تهاتر بدهی دولت و یا شرکت‌های دولتی با بانک‌ها اتفاق افتاده است و یا در قالب تملک بانک‌ها ناشی از عدم پرداخت تعهدات برخی بدهکاران بانکی است.

مدیرعامل بانک پارسیان ادامه داد: افرادی نیز هستند که تسهیلات بانکی را دریافت و توانایی و یا قصد پرداخت آن را ندارند و دولت به ناچار و از طریق ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ، این املاک را به بانک داده است.

پرویزیان با تاکید بر اینکه بخشی از املاک و بنگاه‌ها علی رغم خواست بانک‌ها به آن‌ها واگذار شده است، اظهار داشت: بخش دیگر این املاک نیز به طور غیر مستقیم ناشی از تصمیمات دیگری مانند نرخ سود و سایر موارد گرفته می شود و بانک‌ها به ناچار به این سمت حرکت کردند.

به گفته وی بانک‌ها هرچه وارد فعالیت بنگاهداری شوند مسائل و مشکلات آن‌ها پیچیده و سخت تر می شود و لذا بر مشکلات نقدینگی آن‌ها افزوده می شود .

ضرورت پرهیز بانک‌ها از بنگاهداری

مدیرعامل بانک پارسیان با تاکید بر ضرورت پرهیز بانک‌ها از بنگاهداری، تصریح کرد: باید دولت و بانک مرکزی نیز به بانک‌ها کمک کنند تا بخشی از این مشکلات مربوط به بنگاهداری بانک‌ها حل و فصل شود.

پرویزیان ادامه داد: موضوع بنگاهداری بانک‌ها طی جلسات متعددی درکانون بانک‌های خصوصی مطرح شد و مدیران و هیات مدیره بانک‌ها معتقد بودند که بهتر است تا بانک‌ها به فعالیت اصلی خود یعنی بانکداری بپردازند و از فعالیت بنگاهداری خارج شوند.

وی با اشاره به پیشنهادات کانون بانک‌های خصوصی به دولت و بانک مرکزی عنوان کرد: اولین پیشنهاد این است که اموال و دارایی‌های تحت عنوان تملیکی و یا شرکت‌ها را در قالب یک شرکت مدیریت دارایی بدهی با کمک دولت و بانک مرکزی از بانک‌ها خارج کنند که تا کنون به سرانجام نرسیده است.

تسهیل در پرداخت تسهیلات به فعالان اقتصادی

پرویزیان ادامه داد: باید به بانک‌ها کمک شود تا منابع نقدی خود را در حمایت از تولید و پرداخت تسهیلات به فعالان اقتصادی فراهم کنند و بنگاه‌های خود را در قالب‌های مختلف واگذار کنند.

مدیرعامل بانک پارسیان خاطرنشان کرد: برخی پروژه‌های نیمه تمام و فعالیت‌هایی که نیاز به تامین سرمایه دارد، می تواند توسط بانک‌ها و از طریق بورس و سایر مشارکت‌های مردمی مانند صندوق‌ها به مردم واگذار شود. با توجه به اینکه بخش‌های دیگر بازار رسایی و اطمینان را به فعالان اقتصادی ندارند، سیستم بانکی می تواند بهترین بستر و زمینه تولید را فراهم کند.

کمک سیستم بانکی به اجرای پروژه‌های نیمه تمام

به گفته پرویزیان ، بانک‌ها می توانند به عنوان موتور توسعه ای، به پروژه‌های نیمه تمام کمک و زمینه واگذاری آن‌ها را به مردم فراهم کنند که این موضوع نیز از پیشنهادات کانون بانک‌های خصوصی به دولت بوده است .

وی یادآور شد: اگر شرایط به گونه ای فراهم شود که بانک مرکزی از دوره مشکلات ارزی خارج شود، تبعا این پیشنهادات مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بنگاهداری موجب می شود تا بانک‌ها تسهیلات را به بنگاه‌های زیرمجموعه خود پرداخت کنند،گفت: اینکه نقدینگی در بانک تجمیع شود خوب است ،اما بانک مرکزی دستورالعمل ، چارچوب و یک حدود مجازی دارد که بانک‌ها باید این مقررات را رعایت کنند و اگر نیاز به اصلاح قوانین است ، توسط بانک مرکزی انجام شود.

مدیرعامل بانک پارسیان اظهار داشت: زمانی که پول به قیمت واقعی داده نمی شود و هزینه برگشت پول فوق العاده بالاست، بنابراین همه مقررات حمایت می کند که پول به سیستم بانکی برنگردد و مدیران بانک‌ها نیز ترغیب شده که پول را از بانک خارج نکنند .

ضرورت اصلاح چرخه سیستم بانکی

به گفته پرویزیان باید چرخه سیستم بانکی اصلاح و مردم اطمینان داشته باشند که منابع آن‌ها در فعالیت‌های موثر اقتصادی هزینه می شود و بانک‌ها به عنوان امین مردم این فعالیت را انجام می دهد. اما حلقه‌هایی ایجاد می شود تا نقدینگی به بانک‌ها برنگردد و افراد نیز تمایلی به برگشت نقدینگی نداشته باشند .

مدیرعامل بانک پارسیان در پایان خاطرنشان کرد: پیشنهادات مختلفی دیده می شود که اکثرا برای استمهال و تمدید بلاوجوه و یا یک جای کل تسهیلات گیرندگان است و این برای بانک‌ها و منابع مردم مسئله ایجاد می کند .

Twitter Google+ Facebook
579 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه