تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 108893 تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: رییس کنفدراسیون صادرات ایران مداخله به موقع بانک مرکزی در بازار ارز را عامل افت ناگهانی قیمت‌ها و بهبود شرایط عنوان کرد.

به گزارش بانک مردم، محمد لاهوتی در گفتگو با ایبنا، درباره وضعیت بازار ارز، اظهار داشت: به نظر من مدیریت بازار ارز بر عهده بانک مرکزی است و نوسانات اخیر که به انفجار قیمت منجر شد دلیل جز عدم مداخله بانک مرکزی در این بازار نداشت.

وی افزود: پیش از این بانک مرکزی وظیفه خود را صیانت از منابع ارزی کشور می دانست و به همین دلیل دخالت خود را در بازار کاهش داد و شاهد تاثیر آن در بازار بودیم. رییس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: اما در نشست سران سه قوه تصمیم بر این شد که دوباره این اختیار در حیطه وظایف بانک مرکزی قرار بگیرد و با مداخله، مدیریت بازار ارز را بر عهده داشته باشد.

لاهوتی با اشاره به ورود بانک مرکزی به بازار ارز، گفت: پس از این اقدام شاهد افت یکباره قیمت دلار از ۲۰ هزار تومان به حدود ۱۴ هزار تومان بودیم. وی با غیرواقعی دانستن این ارقام، گفت: در این ربهه زمانی عرضه و تقاضا کم اما پرقدرت بود زیرا تنها ۲ یا ۳ درصد خرید در بازار و معامله ۹۷، ۹۸ درصد بازار را مدیریت کرد که بانک مرکزی توانست با مداخله تا حدودی این بازار را مدیریت کند.

این عضو اتاق بازرگانی تهران، گفت: پیش بینی من این است که با ادامه روند مداخله بانک مرکزی نرخ دلار به کمتر از حدود ۱۰ هزار تومان باید باشد و طبق تجربیات نیز اقتصاد کشور هم تاب و توان نرخ های بشتر از ۸ یا ۹ هزار تومان را ندارد.

به گفته لاهوتی، امروزه صادرکنندگان و واردکنندگان در خصوص عرضه و خرید  ارز با مشکل مواجه شده اند زیرا نرخ های بیش از ۱۰ هزار تومانی صرفه ندارد. رییس کنفدراسیون صادرات ایران، گفت: بانک مرکزی با به دست گرفتن دوباره جایگاه قانونی خود در شرایط فعلی کشور می تواند نرخ ارز را به قیمت واقعی خود نزدیک کند و به نظر من قیمت های فعلی نیز همچنان حباب دارد.

Twitter Google+ Facebook
993 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه