تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 110625 تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: کارشناس مسائل پولی و بانکی به لزوم احیای سپرده گزاری‌های بلند مدت یک ساله ، ۲ ساله و ۵ ساله تاکید کرد.

لزوم احیای سپرده‌های ۵ ساله در سیستم بانکی/ نظم مالی مشکلات سیستم بانکی را حل می کندبه گزارش بانک مردم به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمد ربیع زاده، کارشناس مسائل بانکی در ارتباط با افزایش نرخ سود بانک‌ها گفت: بحث سود در دو شاخه مورد بررسی قرار می‌گیرد.سود تسهیلات و  سود سپرده گزاری ها، این دو باید از هم تفکیک شوند، وقتی صحبت از بالا یا پایین رفتن سود سپرده‌ها می‌شود از دیدگاه سیاسیون سود تسهیلات مد نظر هست، اما وقتی مردم از بالا یا پایین آمدن سود تسهیلات صحبت می‌کنند منظور آن‌ها سود سپرده‌ها است که کاملا با هم در تعارض است.
وی افزود: در شرایط فعلی اگر به صورت مالی بانک‌ها نگاه کنیم تمام آن‌ها در زیان هستند و علت آن حاشیه سود منفی بانک هاست. بانک‌هااز هزینه‌های عملیاتی خود یک قیمت تمام شده بدست می آورند که باید یک مقدار حق الوکاله به آن بیافزایند و در سود  تسهیلات آن را دریافت کنند. اما متاسفانه چنین اتفاقی تا کنون رخ نداده است و تعادلی بر صورت‌های مالی بانک‌ها وجود ندارد. در حال حاضر سود سپرده‌های طولانی مدت بانک‌ها برای یکسال به صورت قانونی ۱۵ درصد است.
این کارشناس مسائل پولی و بانکی ابراز کرد:نرخ سود پرداختی به سپرده گذاران برای بانک ها فرقی ندارد ،خواه این سود یک درصد باشد خواه ۱۸ درصد چرا که برای بانک ها تفاوت بین سپرده و تسهیلات مهم است. از نظر منطق بانکداری سپرده‌هایی که بانک‌ها دریافت می‌کنند باید در فعالیت اقتصادی به کاربسته شود تا  از آن سود آوری کرده  و به صورت مشاع سود حاصل از آن را تقسیم کنند  اما متاسفانه این اتفاق صورت نمی‌گیرد، بانک‌ها با کسری نقدینگی مواجه هستند و این نرخ‌ها ،نرخ‌های منطقی نیست و تناسبی هم بین سود سپرده و سود تسهیلات وجود ندارد،  در حال حاضر بانک‌ها با همین نرخ‌ها در حال زیان هستند.

در حال حاضر چه الگو و نرخی متناسب است؟

وی اظهار کرد: اگر در تمام کشور نظم مالی برقرار باشد بهترین شرایط برای نجات بانک‌ها و نفع همه جامعه این است که نرخ سود سپرده‌ها را با نرخ تورم کشور همسان سازی کنند، و در این زمینه باید دو تفکیک صورت بگیرد. تفکیک اول اینکه سپرده‌های روز شمار را از سپرده‌ های بلند مدت و میان مدت جدا  و سود کم دریافت کنند. اتفاق بدی که در این حوزه افتاده است سپرده اکثر افراد روزشمار است و به هربهانه و هر موقع که خواستند می‌توانند آن را دریافت کند. در گذشته جریمه برگشت وجود داشت که در حال حاضر وجود ندارد؛ که درخزانه داری هیچ کجای دنیا چنین قاعده ای نیست.

ربیع زاده در پایان بیان کرد: در مورد سپرده بلند مدت باید به روش  سابق بازگشته  و در جهت احیای این  سپرده های یک ساله یا ۲ ساله و ۵ پیش برویم، زیرا فردی که سرمایه کلان دارد و قدرت ریسک را  ندارد تا سرمایه خود را در بازار قرار دهد، به سمت چنین سپرده گذاری هایی در بانک می آید. بانک  با توجه به قرار داد ۵ ساله برای این مقدار دریافتی برنامه ریزی می‌کند و در صورت درخواست برداشت پول شخص شامل جریمه خواهد شد. به این صورت است که نقدینگی به بازارها سرازیر نخواهد شد.

Twitter Google+ Facebook
831 views
نظرات
  1. کمال سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷

    “تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم”
    آقای روحانی قبل از اعطای سمتی جدید به آقای سیف باید منتظر نتیجه بررسی اتهامات او در قوه قضائیه که به ممنوع‌الخروج شدنش انجامید، می‌ماندند و با این کار به قانون احترام می‌گذاشتند.از طرف سپرده گذاران غارت شده موسسه مجاز کاسپین که به مجوز بانک مرکزی اعتماد کرده و با هدایت عمدی بانک مرکزی بعد از نه ماه از تاریخ مجوز رسمی ، غارت شدند.
    جناب جهانگیری عرض کردند هر کس خیانت کرد مهر خیانت بر پیشانیش بزنیم خوب چرا شما که فقط حرف می زنید و دولت حرفید و نه عمل تاکنون چرا بر پیشانی مهدی جهانگیری ، حسین فریدون ، سیف اله سیف ، فرشاد حیدری و البته خودتان مهر خیانت نزدید مگر دیوان محاسبات جهت سیف رئیس اسبق خائن بانک مرکزی و عامل غارت سپرده های مردم در موسسات اعتباری خصوصا موسسه کاسپین (فرشتگان سابق ) مجاز در بهمن ۹۶ حکم انفصال از خدمات دولتی صادر نکرد چرا همان موقع اجرا نکردید چرا ۷ ماه حکم را بایگانی کردید و با عقل ناقصتان گفتید صلاح ندیدیم شما که گفتید شفافید این نشانه چیست؟فردی که در تمام اختلاس های بانکی حضور داشته را مدت ۵ سال رئیس بانک مرکزی گذاشتید خودش با اعتبار بانک مرکزی به موسسه کاسپین مجوز داد و ۹ ماه بعد از صدور مجوز همه سپرده های مردم را غارت کرد و بعد گفت مجوز شرطی بوده اینها نشانه چیست؟چرا بعد از دو سال از غارت سپرده های مردم هنوز اصل و سود سپرده ها را طبق قرارداد موسسه مجاز پرداخت نکرده اید و چرا مردم را از این بلاتکلیفی رها نمی کنید جناب اسحاق جهانگیری خیانت شاخ و دم ندارد و ما هم مردم ساده گذشته نیستیم شما فقط دولت حرف و دلالی هستید مانند وزیر بهداشتتان که برای حسن فریدون ضمانت ۵۰ میلیارد تومانی می گذارد و به مردم می گوید بمیرید سودی در زندگیتان نیست اسم واقعی شما تزویر و ریاست.دولت متاسفانه از رسانه بعنوان ابزار سیاسی سوءاستفاده می کند وگرنه جناب دادستان کل اعلام کردند تاکنون دولت هیچ مدیری را بعنوان متخلف به قوه قضائیه معرفی نکرده است وقتی خود دولت بی قانونی کرده و حکم انفصال از خدمت ولی اله سیف را ۷ ماه بایگانی کرده تا اعتراضات مردم در موسسات مالی به اوج رسیده و قیمت ارز سر به فلک گذاشته و همه این مسائل را دولت همچنان آماده نگه داشته تا بتواند به اهداف خودش برسد ولو به نابودی مردم و خیل عظیم سپرده گذاران

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه