تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 110797 تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: بدهی بانک‌های خصوصی، غیردولتی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی، با توجه به پایه پولی۲۳۴ هزارو ۵۱۰ میلیارد تومانی در پایان شهریور ماه، معادل یک سوم پایه پولی است.

حجم بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی یک سوم پایه پولی شد

به گزارش بانک مردم به نقل از فارس، آمارهای بانک مرکزی در بخش متغیرهای پولی و بانکی گویای آن است که روند اضافه برداشت بانک‌های خصوصی و غیردولتی و موسسات اعتباری از منابع بانک مرکزی تا پایان شهریور ماه امسال ادامه داشته است به‌طوری که این بانک‌ها به عدد ۱۰۱ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان رسیده که با احتساب عدد ۲۵ هزار میلیارد تومان خط اعتباری موسسات منحله، خالص بدهی این بانک‌ها به بانک مرکزی ۷۶ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان است.

رقم کل بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۱۵۰ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان است که از این میزان ۳۹۰۰ میلیارد تومان آن بدهی بانک‌های تجاری دولتی و ۴۵ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان دیگر بدهی بانک‌های تخصصی دولتی به بانک مرکزی است که البته بخش عمده بدهی بانک‌های تخصصی دولتی به خط اعتباری مسکن مهر مربوط می‌شود.

یکی از تفاوت‌های بدهی گروه بانک‌های خصوصی، غیردولتی و موسسات اعتباری با بدهی بانک‌های دولتی در این است که بانک‌های بدهی این بانک ها روندی صعود داشته و در یک سال منتهی به شهریور ماه ۱۰۰ درصد رشد داشته اما بدهی بانک‌های دولتی حدود ۲ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. این نشان می‌دهد بانک‌های دولتی در منابع و مصارف به تعادل رسیده‌اند اما برخی بانک‌های خصوصی و غیردولتی همچنان با عدم تعادل روبرو هستند.

با توجه به اینکه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی یکی از اجزای پایه پولی است، با توجه به رقم ۲۳۴ هزار و ۵۱۰ میلیارد تومانی پایه پولی، در مجموع سهم کل بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۶۴٫۲ درصد است. اگر بدهی بانک‌های دولتی و خط اعتباری پرداختی برای موسسات منحله را در نظر نگیریم، بدهی گروه بانک‌های خصوصی، غیردولتی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی به تنهایی ۷۶ هزار میلیارد تومان است. این رقم ۳۲٫۵ درصد از کل پایه پولی است.

بنابراین بدهی بانک‌های خصوصی، غیردولتی و موسسات اعتباری حدود یک سوم کل پایه پولی را تشکیل می‌دهد و این نشان می‌دهد وضعیت این گروه از بانک‌ها که البته شامل همه بانک‌های این گروه نمی‌شوند، به مرز هشدار رسیده است. این بدهی بیشتر ناشی از ناترازی منابع و مصارف بانک‌ها به دلیل نرخ بالای سود بانکی و مطالبات معوق بانک‌ها، به‌وجود آمده است.

دوره پایه پولی بدهی بانک‌های دولتی به بانک مرکزی سهم بدهی بانک‌های دولتی از پایه پولی بدهی بانک‌های خصوصی و غیردولتی به بانک مرکزی سهم بانک‌های خصوصی و غیردولتی از پایه پولی
شهریور ۹۷ ۲۳۴،۵۱۰ ۴۹،۲۷۰ ۲۱ درصد ۷۶۳۸۰ ۳۲٫۵ درصد
۹۶ ۱۹۶،۴۹۰ ۵۱،۷۲۰ ۲۶٫۳ درصد ۵۵،۳۱۰ ۲۸٫۱ درصد
۹۵ ۱۷۹،۸۳۰ ۶۱،۴۶۰ ۳۴٫۱ درصد ۳۸،۲۳۰ ۲۱٫۳ درصد
۹۴ ۱۵۳،۳۶۰ ۷۱،۱۶۰ ۴۶٫۴ ۱۲،۴۷۰ ۸٫۱ درصد
۹۳ ۱۳۱،۱۴۷ ۶۱،۸۱۵ ۴۷٫۱ ۲۳،۹۸۸ ۱۸٫۲ درصد
۹۲ ۱۱۴،۰۶۹ ۵۷،۴۳۰ ۵۰٫۳ درصد ۲،۱۱۶ ۱٫۸ درصد
۹۱ ۹۷،۵۷۹ ۴۵،۹۴۱ ۴۷ درصد ۲،۸۸۹ ۲٫۹ درصد
۹۰ ۷۶،۴۵۶ ۴۰،۲۱۵ ۵۲٫۵ درصد ۲،۲۱۱ ۲٫۹ درصد
Twitter Google+ Facebook
1,350 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه