تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 112266 تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: با بسته شدن حربه چک تضمینی، راه های فعالیت دلالان و سفته بازان هر روز محدودتر می شود.

به گزارش بانک مردم، در ادامه فعالیت های محکم و قاطع بانک مرکزی در برخورد با دلالان و سفته بازان روز گذشته مصوبه ای در خصوص چک تضمینی ابلاغ شد.

بر این اساس مقرر شد از این به بعد چکهای تضمینی که بانک‌ها و موسسات اعتباری صادر می‌کنند الزاماً در وجه شخصی که نام وی در متن چک ذکر شده است قابل وصول باشد.

پیشتر این گونه بود که چک تضمینی صادره توسط شبکه بانکی با درج یک امضا در ظهر آن قابل نقل و انتقال نامحدود بود.

نقل و انتقال نامحدود و چند باره چک‌های تضمینی باعث شده بود بسیاری از سفته‌بازان و دلالان بازار سکه و ارز به راحتی معاملات و مبادلات خود را انجام داده و هیچ گونه ردی نیز از خود برجای نگذارند.

به عبارت دیگر یک دلال پیش از این با مراجعه به بانک و دریافت چک تضمینی با مبالغ مختلف می توانست از آن در بازارهای مختلف نظیر سکه و طلا و ارز استفاده و بدون نظارت معاملات خود را انجام دهد.

چک تضمینی ممکن بود بارها و بارها بین دلالان و سفته بازان دست به دست شود و پس از چندین بار رد و بدل شدن بین اشخاص به جهت واریز به حساب یک نفر به بانک برگردانده شود.

حال با مصوبه سران قوا چک تضمینی تنها در وجه شخصی که نام وی بر روی چک درج شده قابل وصول است و در صورت نقل و انتقال دیگر قابل وصول نخواهد بود.

با ابلاغ این قانون تا حدود بسیاری راه های سفته بازی برای دلالان از بین خواهد رفت بانک مرکزی عرصه را بر آنها سخت تر می کند.
اخبار بانک

Twitter Google+ Facebook
605 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه