تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 116784 تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: یکی از مدیران ارشد شرکت زیرمجموعه بانک سرمایه پشت پرده تخلفات مدیریتی این بانک را افشا کرد.

به گزارش بانک مردم، میثم شوشتری رئیس هیات مدیره شرکت توسعه تجارت قشم حدود یک ماه پیش به صورت ناگهانی و بدون برگزاری مجمع توسط مدیران بانک سرمایه از این شرکت کنار گذاشته شد.  وی در فروردین ۹۶ در بانک پاسارگاد مشغول به کار بود اما برای مدیرعاملی صرافی بانک سرمایه دعوت به همکاری شد به گفته وی قرار بر این شد تا آماده شدن مقدمات و گرفتن پست مدیرعاملی صرافی سرمایه، رئیس هیات مدیره یکی از شرکت‌های زیر مجموعه بانک (توسعه تجارت قشم) باشد اما در مدتی که وی در این شرکت مشغول به کار بود، متوجه تخلفات عدیده در بانک سرمایه شد که عمده‌ترین آن مدارا کردن با بدهکاران کلان بانکی بود. شوشتری همزمان با افشاگری در مورد بدهکاران بانک سرمایه اخراج شد.

وی در گفتگو با بانک مردم درباره پشت پرده اخراج خود و تخلف در بانک سرمایه گفت: روزی که من به این شرکت رفتم مدیر سابق به بنده هشدار داد که اقداماتی در اینجا رخ می‌دهد مشابه پولشویی است و از من خواست به صورت حواس جمع رفتار کنم. در همان روزهای اولی که وارد شرکت شدم خانی (مدیر عامل وقت بانک سرمایه که پس از چند ماه بازداشت می‌شود) به من دستور داد که قراردادی با سید محمد امامی (تهیه کننده سریال نمایش خانگی شهرداد) با رقم ۵ میلیارد تومان ببندم و این مبلغ را در اختیار او بگذارم تا برای بانک سرمایه در سریال شهرزاد تبلیغات کند.

شوشتری تصریح کرد: در فاصله کمتر از ۵ روز خانی و با یکی از بدهکاران بزرگ بانک به نام نیکویی (صاحب امتیاز حال روزنامه قانون) به شرکت آمدند و خانی گفت ایشان دو قرارداد دارند که یک عدد مضاربه و دومی قرارداد مشارکت است؛ قرارداد مضاربه را به علاوه چک‌های تضمینی به ایشان برگردانید. با توجه به تحصیلات و تجربه‌ای که داشتم از این کار سر باز زدم و از همان زمان برخوردها و مخالفت‌ها با من شروع شد که البته آقای خانی هم بازداشت شدند.

شوشتری ادامه داد: بدهکاران بانکی افراد با نفوذی بودند که با وجود پیگیری قضایی هیچ خطری را برای خود احساس نمی‌کردند البته نه اینکه پیگیری‌های قضایی بی ثمر بود اما این پیگیری‌ها به کندی صورت می‌گرفت. بدهکاران حتی با بانک تحقیر امیز برخورد می‌کردند تا در نهایت به این نتیجه رسیدیم که تنها راه زنده کردن پول بانک و مردم استمساک به رسانه‌ و مطالبه عمومی است.

وی گفت: تجربه هم نشان داده آنقدری که این آقایان از رسانه ترس دارند از دادگاه ندارند. در اولین گام چندین پرونده را رسانه‌ای کردیم که خوشبختانه منجرب به بازگشت بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌های بانکی شد.  جالب آنجا بود که بدهکاران دیگر با دیدن این موضوع خودشان خود جوش برای بازگرداندن معوقاتشان پیش قدم شدند و آنها بودند که از ترس آبرو دنبال بانک بودند تا معوقات خود را پرداخت کنند.

شوشتری در ادامه اضافه کرد: برای مثال یکی از بدهکاران بزرگ خود مالک بخشی از سهام بانک بود، یعنی ادعا می‌کرد این بانک برای من است و با تکبر از برگرداندن پول خودداری می‌کرد این فرد کسی نبود جز بهروز ر که ۲۵۰ میلیارد تومان فقط از شرکتی که من رئیس هیات مدیره آن شدم به صورت نقد گرفته بود.

مدیر اخراجی یکی از شرکت‌های زیر مجموعه بانک سرمایه درباره مدیر عاملی که پس از خانی به این بانک آمد، گفت: آقای پویان شاد انسان سالمی است اما مقطع کنونی بانک سرمایه یک انسان پیگیر می‌خواهد تا معوقات خود را وصول کند. نظر ایشان این است که موضوع بدهکاران بزرگ و نحوه بازگشت معوقات آنها رسانه‌ای نشود به همین دلیل با مصاحبه‌های بنده هم مخالف بودند. وی در پاسخ به این سوال که دلیل عزل شما تنها به دلیل گفت‌وگو با رسانه‌ها درباره بانک بود یا دلایل دیگری هم داشت، گفت: فقط این موضوع نبود، بعد از مدتی کل هیات مدیره با من مخالف شدند متاسفانه گروهی در بانک سرمایه به دنبال منافع شخصی خودشان بودند که در هر صورت با وجود من رسیدن به آن منافع مقدور نبود.

وی تصریح کرد: در یک مورد برای مثال آنها به من اجبار کردند پرونده حقوقی بانک را به شخص خاصی که از اقوام آنها است بدهم و من از این موضوع خودداری کردم حق وکالت همان پرونده ۷۰۰ میلیون تومان بود و من می‎‌دانستم وکیل مورد نظر اینها توان رسیدگی به این موضوع را ندارد.

وی گفت: برای اینکه من را خسته کنند حقوق بنده را کاهش دادند، حتی من را عضو غیر موظف کردند و در نهایت من را بدون هیچ حکم و دستوری اخراج کردند یعنی یک روز خیلی راحت گفتند دیگر در محل کار خود حضور پیدا نکن.

شوشتری، گفت: در هر صورت من خوشحالم که توانستم ۸۰ درصد معوقات شرکتی که رئیس هیات مدیره آن بودم را وصول کنم، در ضمن حاصل وصول مطالبات من نسبت به دیگر شرکت ها ۸ برابر بود.

رئیس هیات مدیره اخراجی توسعه تجارت قشم درباره اینکه آینده بانک سرمایه را چگونه می‌بیند به بانک مردم گفت: اگر بانک بخواهد با همین دست فرمان پیش برود واقعا آینده روشنی در پیش ندارد، متاسفانه به قدری فساد رخ داده در صندوق ذخیره فرهنگیان بزرگ است که دیگر آموزش و پرورش هم آن را رها کرده است. بانک امروز در وضعیت قرمز قرار دارد.

شوشتری در پایان ادعا کرد: هم اکنون رقم بدهی بانک ۹۶ هزار میلیارد تومان است و ۳۰ هزار میلیارد هم مطالبات دارد که احتیاج به رسیدگی بانک مرکزی دارد.

Twitter Google+ Facebook
1,099 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه