تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 122455 تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: رئیس شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی گردش مالی ۲ شرکت تعاونی البرز‌ ایران و ولیعصر را از سال ۹۱ تا ۹۶، ۶۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

گردش مالی 60 هزار میلیارد تومانی دو شرکت تعاونی البرز ایرانیان و ولیعصر

به گزارش بانک مردم به نقل از تسنیم، قاضی صلواتی در ابتدای نخستین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکتهای تعاونی البرز ایران، ولیعصر، فردوسی و آرمان که در شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی در حال برگزاری است اظهار کرد: این پرونده دارای ۵۵۳ جلد است و کل سرمایه‌گذاران تعاونیها ۹۱ هزار نفر است.

رئیس شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی شکات این پرونده را ۶۰۳۶ نفر عنوان کرد و گفت: از تیرماه سال ۹۱ تا آذرماه سال ۹۶ گردش مالی شرکت تعاونی البرز ایرانیان ۴۳ هزار میلیارد و از اردیبهشت ۹۴ تا اسفند ۹۶ گردش مالی شرکت تعاونی ولیعصر ۱۷ هزار میلیارد بوده است.

صلواتی تعهد باقیمانده البرز ایرانیان را ۱۴۰۰ میلیارد تومان و شرکت تعاونی ولیعصر را ۲۵۹ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بانک مرکزی از طریق بانک تجارت و کشاورزی ۷۰۰ میلیارد خط اعتباری ایجاد کرد که ۶۳۰ میلیارد توسط بانک تجارت پرداخت و ۱۶ هزار و ۲۰۰ نفر از سپرده‌گذاران البرز ایرانیان تسویه شدند. همچنین ۱۳۵ میلیارد تومان در ارتباط با شرکت تعاونی ولیعصر از طریق بانک کشاورزی به سپرده‌گذاران پرداخت و ۱۵ هزار نفر تسویه شدند.

در ادامه با دستور رئیس دادگاه نماینده دادستان برای قرائت کیفرخواست در جایگاه قرار گرفت و گفت: متهم ردیف اول امیرحسین آزاد متولد ۱۳۶۶ فرزند علیمحمد و بازداشت از تاریخ ۱۶ اسفند سال ۹۵ است همچنین متهم ردیف دوم حسن قریانی فرزند حسین متولد ۱۳۵۴ بازداشت از تاریخ ۲۸ خرداد سال ۹۶ و متهم ردیف سوم مهدی بهرامی حسن‌آبادی متولد ۱۳۵۹ و بازداشت از تاریخ ۲۷ خرداد ۹۷ به لحاظ عجز از تودیع وثیقه است.

نماینده دادستان اتهام متهمان ردیف اول و دوم را اخلال در نظام اقتصادی با علم به موثر بودن اقدماتشان و افسادفی‌الارض گفت: متهم ردیف سوم به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به علم موثر بودن اقدامات در اقتصاد کشور متهم است.

وی توضیح داد: شرکت تعاونی البرز ایرانیان به عنوان شرکت امیرالمومنین علی در سال ۱۳۷۸ به ثبت رسید و طبق آگهی شرکت سرمایه آن ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال بوده است

وی موضوع شرکت تعاونی البرز ایرانیان در ابتدای تاسیس افتتاح حساب مجزا برای اعضا را، پرداخت وام به اعضا و تحصیل وام عنوان کرد و گفت: حسب آگهی ثبت، به تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۸۹ اساسنامه شرکت مذکور تغییر و نام آن به شرکت تعاونی البرز تغییر یافت و حسب آگهی ثبت تعزیرات مورخ ۱۴ شهریور سال ۱۳۸۹ حوزه فعالیت این شرکت از استان گیلان به سراسر کشور گسترش یافت.

نماینده دادستان همچنین به نحوه تشکیل تعاونی ولیعصر اشاره کرد و گفت: تعاونی ولیعصر در سال ۱۳۸۸ تاسیس و در سال ۱۳۹۲ به دلیل تخلفات و برداشتهای غیرقانونی مدیرعامل وقت آن به میزان دو میلیارد تعطیل شد و پس از سال ۱۳۹۲ با هدایت و حمایت متهم حسین قریانی و با هیئت مدیره خانوادگی راه‌اندازی شد و نسبت به گسترش فعالیت در شهرستانهای رباط کریم و بهارستان اقدام کرد.

به گفته نماینده دادستان مرکز اصلی شرکت تعاونی روستایی ولیعصر در روستای میمنت‌آباد رباط‌کریم و سرمایه اولیه آن ۶ میلیون ریال بوده است.

وی گفت: امیرحسین آزاد متهم ردیف اول پرونده قبل از فعالیت در تعاونی ولیعصر ایرانیان یک شرکت کامپیوتری سخت‌افزار داشته و به کار خرید و فروش تلفن مشغول بوده است و در سن ۲۴ سالگی وارد تعاونی البرز شده است.حسب اظهارات متهم، اموال او شامل ۲ خودرو، دو آپارتمان در تهران و ایلام، سهام دو شرکت و وجه نقد است.

نماینده دادستان در ادامه درباره حسن قریانی متهم دیگر پرونده توضیح داد: طبق اظهارات متهم، تا سال ۱۳۸۰ به کار حسابرسی برای سازمان حسابرسی مشغول بوده و پس از آن در وزارت تعاون استخدام شده و از سال ۸۰ تا ۸۵ مدیر صندوق تعاونی مشهد، معاون صندوق تعاونی خراسان، مدیر صندوق تعاونی خراسان بوده است.

وی ادامه داد: حسن قریانی اولین مدیر بانک توسعه تعاون در استان خراسان رضوی بوده و پس از آن مدیر امور شعب کل کشور این بانک شده است و حسب اظهارات متهم ملک و املاکی در تربت حیدریه دارد.

وی درباره مهدی بهرامی حسن‌آبادی متهم ردیف سوم گفت: این فرد با هماهنگی حسن قریانی مدیریت تعاونی نشان البرز را می‌گیرد و قریانی با برنامه‌ریزی از پیش طراحی شده و به خاطر موقعیت شغلی پدر امیرحسین آزاد با این متهم ارتباط می‌گیرد.

نماینده دادستان ادامه داد: حسن قریانی گفته اولین بار در مراجعه به ایلام در سال ۸۹ به منظور راه‌اندازی بانک توسعه و تعاون در این استان با امیرحسین آزاد آشنا شده و به خاطر اینکه او شرکت کامپیوتری داشته چندبار سراغ او رفته تا برای تجهیز بانک از او کمک بگیرد.

وی ادامه داد: متهم امیرحسین آزاد اظهارات قریانی را رد کرده و گفته است او دروغ می‌گوید زیرا در سال ۸۹ شرکت کامپیوتری نداشتم و اصلا در ایلام زندگی نمی‌کردم.

Twitter Google+ Facebook
470 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه