تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 123106 تاریخ انتشار : ۵ فروردین ۱۳۹۸

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم:  حجت‌الاسلام والمسلمین محقق‌نیا تأکید کرد: اگر بانک‌ها و نقش تعیین‌‌کننده آن‌ها نباشد، اقتصاد ما فَشَل خواهد شد و ما نمی‌توانیم شرایط تحریم را به خوبی پشت سر بگذاریم. بنده معتقدم باید برای این شرایط خاص اقتصادی به خوبی برنامه‌ریزی شده و به ویژه نقش بانک‌ها بازخوانی شده و نقشی جدید برای آن‌ها تعریف شود.

به گزارش بانک مردم به نقل از ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد محقق‌نیا، رئیس انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم به بیان نکاتی درباره اولویت‌های نظام بانکی در سال ۹۸ پرداخت و گفت: اگر قرار بر این است که نظام بانکی در خدمت اقتصاد کشور باشد باید دولت این موضوع را مهندسی کند. اگر دولت بنا دارد اقتصاد را تثبیت کرده و از تحریم عبور کنیم باید سیستم بانکی هم آن را همراهی کند.

سیستم بانکی یکی از بازیگران اصلی در جنگ اقتصادی است

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: با وجود شرایطی که در سال‌های اخیر بر اقتصاد ایران حاکم بوده اما سیستم بانکی کمکی به دولت در خروج از بحران و عبور تحریم‌ها نکرده است لذا دولت باید برای عبور از شرایط سخت تحریم اولویت‌سازی کند و سیستم بانکی هم یکی از بازیگران اصلی در این میدان باشد.

محقق‌نیا با اشاره به نقش مهم مدیران بانک‌ها در عرصه جنگ اقتصادی افزود: حتماً باید برای سیستم بانکی نقش درستی تعریف شده و به بانک‌ها ابلاغ شود. امروزه مسئولان و کارکنان سیستم بانکی و حتی مدیران شعب مختلف بانک‌های ما در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارند و باید به این نقش مهم خود جامه عمل بپوشانند.

لزوم حمایت بانک‌ها از تولید ملی و توسعه صادرات

رئیس انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه به ضرورت بازتعریف نقش بانک‌ها در دوران جنگ اقتصادی اشاره و بیان کرد: اگر بانک‌ها و نقش تعیین‌‌کننده آن‌ها نباشد، اقتصاد ما فَشَل خواهد شد و ما نمی‌توانیم شرایط تحریم را به خوبی پشت سر بگذاریم. بنده معتقدم باید برای این شرایط خاص اقتصادی به خوبی برنامه‌ریزی شده و به ویژه نقش بانک‌ها بازخوانی شده و نقشی جدید برای آن‌ها تعریف شود.

وی ضمن اشاره به لزوم حمایت بانک‌ها از تولید ملی و توسعه صادرات اظهار کرد: باید از بانک‌ها و مدیران عامل آن‌ها درخواست شود که به صورت هفتگی نزد رئیس کل بانک مرکزی گزارش عملکرد خود را ارائه دهند که اعتبارات خود را در چه راستایی هزینه کرده‌اند و تا چه اندازه به حمایت از تولید ملی و توسعه صادرات کمک کرده‌اند؟

مسئولان بانک‌ها باید گزارش عملکرد هفتگی به بانک مرکزی ارائه دهند

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: بانک‌ها باید به نقش خود در عبور از تحریم‌ها عمل کنند اما بعضاً خود بانک‌ها به انتظارات و بحران‌ها دامن زده‌اند. این‌ها مشکلات مهمی است که باید برای آن‌ها چاره‌اندیشی شود. به همین دلیل است که معتقدم باید به صورت هفتگی گزارش عملکرد بانک‌ها از سوی مسئولان آنها ارائه شود.

محقق‌نیا به تشبیه شرایط کنونی و شرایط جنگی پرداخت و ادامه داد: ما در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و اقتضای شرایط جنگی هم همین است و گاهی اوقات باید گزارشات لحظه به لحظه ارائه شود. در چنین شرایطی اگر فرمانده لشکری در قرارگاه نشسته است نمی‌تواند یک ماه از فرمانده گردان خود بی‌خبر باشد بلکه باید روز به روز از وی گزارش بخواهد.

کم‌توجهی نظام بانکی به اقتصاد مقاومتی

وی بر لزوم ارائه گزارش عملکرد بانک‌ها به بانک مرکزی تأکید کرد و یادآور شد: مدیران بانکی را می‌توان به فرماندهان گردان زمان جنگ تشبیه کرد که باید در خدمت اقتصاد کشور و در خدمت اقتصاد مقاومتی باشند. این‌ همه رهبر معظم انقلاب بر لزوم تحقق اقتصاد مقاومتی تأکید کرده‌اند اما سؤال این است که واقعاً بانک‌های ما تا چه اندازه از اقتصاد مقاومتی حمایت کرده‌اند.

محقق‌نیا با اشاره به کم‌توجهی نظام بانکی به تحقق اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: واقعیت امر این است که اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده است. حال سؤال این است که غیر از بانک مرکزی، چه نهادی باید از بانک‌ها برای نقش‌آفرینی در زمینه اقتصاد مقاومتی و کمک به اقتصاد کشور مطالبه کند؟ بانک مرکزی باید این فرمانده گردان‌ها را هر روز به خط کند و از آن‌ها گزارش بخواهد که در جای جای شعب بانکی در سراسر کشور چه اتفاقی در حال رخ دادن است و آیا عملکرد بانک‌ها در راستای اهداف ما هست یا نیست؟

اراده‌ای برای اصلاح نظام بانکی وجود ندارد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به تلاش رئیس کل بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز تأکید کرد: هرچقدر هم رئیس کل بانک مرکزی درصدد تثبیت بازار ارز باشد اما وقتی نظام بانکی به گونه‌ای دیگر عمل کند و اعتبارات آن به سمت و سویی دیگر باشد، طبیعتا تمام تلاش‌های بانک مرکزی نقش بر آب خواهد شد.

رئیس انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا در سال ۹۸ اصلاح نظام بانکی به سرانجام خواهد رسید؟ اظهار کرد: بنده اراده‌ای نمی‌بینم که این موضوع در سال جاری به سرانجام برسد.

Twitter Google+ Facebook
321 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه