تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 123110 تاریخ انتشار : ۵ فروردین ۱۳۹۸

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: میزان نقدینگی در اقتصاد هر کشور در مقابل مقدار معینی از کالا‌ها و خدمات محاسبه می‌شود نقدینگی یکی از معضلاتی است که تمامی کشور‌ها در امر کنترل اقتصاد و تورم، با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش بانک مردم به نقل از میزان، قیمت کالا‌ها با میزان نقدینگی و سرعت گردش آن بستگی دارد، رشد بی رویه نقدینگی، باعث رشد سریع تقاضا برای کالا‌ها و خدمات شده و، چون در کوتاه مدت عرضه کالا و خدمات محدود است این امر منجر به ایجاد تورم در اقتصاد می‌شود.
کنترل حجم نقدینگی هدف نهایی کشور‌ها برای رسیدن به اهداف کلان اقتصادی مثل ایجاد رشد در تولیدات، کنترل تورم، ایجاد موازنه در پرداخت‌های خارجی و ایجاد اشتغال است، در واقع کنترل نقدینگی به عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف نهایی اقتصاد است.
لطفعلی بخشی در خصوص شرایط نقدینگی در سال آینده بیان کرد: با توجه به تجربه‌ای که از سال‌های گذشته در خصوص نقدینگی داریم اگر دولت برای حل این موضوع تدابیر جدید و موثری را اتخاذ نکند این مسئله در سال آینده تبدیل به بزرگ‌ترین سد در مسیر پیشرفت اقتصاد کشور خواهد شد.
وی با بیان اینکه محدود بودن روابط بین المللی، تاثیر منفی بر حل مشکلات نقدینگی در کشور دارد، اظهار کرد: بر این اساس یکی از تدابیری که دولت باید برای حل مسایل نقدینگی در کشور اتخاذ کند این است که روابط ایران را در سطح بین اللمل در مسائل مختلف افزایش دهد.
این کارشناس اقتصادی در ادامه افزود: یکی دیگر از اقدامات اتخاذی از سوی دولت کاهش سود بانکی و همچنین تغییر در روند سود دهی و پرداخت وام است و دولت می‌تواند نقدینگی در اقتصاد کشور را تا حد قابل توجهی کاهش و با پایبند بودن به قوانین جدید و همچنین نظارت دقیق بر اجرای قوانین، تاثیر مثبت تمام اقدامات را بر نقدینگی همچنین اقتصاد مشاهده کند.
بخشی در رابطه با تاثیر سود بانکی بر حجم نقدینگی گفت: یکی از دلایلی که، باعث افزایش نقدینگی در اقتصاد کشور می‌شود پرداخت سود‌های زیاد در برخی بانک‌ها به سپرده گذاری‌ها است که در ادامه، بانک‌ها توانایی خود را برای پرداخت سود سپرده‌ها از دست می‌دهند و بدین ترتیب نقدینگی در کشور افزایش می‌یابد.
وی خاطر نشان کرد: ادغام بانک‌ها که به تازگی جزء اقدامات در دست بانک مرکزی است، می‌تواند تاثیر مثبت بر کنترل نقدینگی داشته باشد به این صورت که مطالبات بانک‌های ادغام شده تا حد مقبولی جبران و باعث می‌شود تا نظارت بانک مرکزی بر این بانک‌ها آسان‌تر و دقیق‌تر می‌شود.
Twitter Google+ Facebook
2,550 views
نظرات
  1. . سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸

    باید با تضمین امنیتی بسیار بالا و ایجاد بستری کاملا حساب شده مردم را به سمت سپرده گزاری در بورس حرکت دادتا به رونق دست پیدا کرد.باید از طریقه اداره اقتصاد توسط کشورهای با تورم کمتر از یک درصد تبعیت کنیم. این کار قوانین علمی دارد که متاسفانه در کشور ما رعایت نمیشود . آیا افزایش حقوق کارکنان در صورتی که در دولت درآمدی قانع کننده وجود ندارد کار درستی است؟و تورم زا نیست؟ برگردیم به سپرده بانکی . در واقع در مملکت ما سود بانکی پرداخت نمیشه به این صورت که در پنج سال سود حتی ۳۵درصد معادل با این افزایش قیمت سکه ودلار در این یک سال نیست آیا بهتر نبود بجای کاهش ارزش پول ملی تمرکز بر راهی برای طراحی اوراقی جذاب برای جایگزین جذابیت بازار سکه وارز میبودیم.مشکل اصلی کمبود خلاقیت است.حال اگر ارزش سپرده مردم را به دوسال قبل برگردانیم به این صورت که تبدیل مبلغ ریالی سپرده ها به واحدهای دلاری چهار هزار تومانی و سود بانکی را یک درصد کنیم چه میشود ؟ جواب پیش آقایان دکترین اقتصاد مملکت است ولی متاسفانه تعداد کمی از ایشان خلاق هستند و بقیه فقط مدرک هستند! باید تفکیک شوند ، مملکت تشنه خلاقیت است.

  2. ارمان چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۸

    با سلام
    این یک افتخار ملی است و قهرمان واقعی این تصیمیم مقام معظم رهبری هستند که اجازه داده اند بانک های نیروهای مسلح یکی باشند با قدرت بیشتر و خدمات بیشتر شایسته است نسبت به تصیم مشابه دیگری در خصوص واگذاری بیمه های نهاد ها و نیروهای مسلح اقدام گردد مثل بیمه کوثر – بیمه حکمت صبا- بیمه سینا- بیمه دی- بیمه میهن- بیمه تعاون مثل بانک های فوق در قالب بیمه ایران که دولتی است تا از زیان انباشته ۶۰۰۰ هزار میلیارد تومانی خلاصی یابد و هم بر خدمات به قشرهای هدف مفید واقع گردد با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و بیمه مرکزی
    با تشکر

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه