تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 124531 تاریخ انتشار : ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده تعاونی‌های البرز ایرانیان و ولیعصر با حضور متهمین، وکلای تعیینی و نماینده دادستان به صورت علنی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

پای پدر متهم امیرحسین آزاد به پرونده باز شدبه گزارش بانک مردم به نقل از میزان، پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده تعاونی‌های البرز ایرانیان و ولیعصر با حضور متهمین، وکلای تعیینی و نماینده دادستان به صورت علنی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

در ابتدای پنجمین جلسه دادگاه قاضی صلواتی با قرائت ماده ۳۵۲، ۳۵۴ و ۳۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری از نماینده دادستان خواست در جایگاه حاضر شود.

آقامیری نماینده دادستان در خصوص دفاعیات متهم امیر حسین آزاد گفت: آقای آزاد در جلسه قبل عنوان کردند که اموالی از جمله ملک ۵۰ میلیاردی پاسداران و خودرو‌ها برای خودشان نیست و برای موسسه است، اما دراین جا این سوال مطرح است که چرا این اموال به نام خودتان انجام شده است.

وی ادامه داد: آقای آزاد چگونه توقع دارد برای موسسه‌ای که اهلیت تمتع ندارد مجوز صادر کند، آقای قریانی در اظهارات خود بیان کرده است که مهلت ساماندهی موسسات اواخر سال ۸۹ بوده است، اما نامه‌ای که آقای پور محمدی برای ادغام و ساماندهی صادر کرده است مربوط به تاریخ ۲۳، ۳، ۹۷ بوده است.

آقای میری تصریح کرد: آقای آزاد علت عدم اعطای مجوز از سوی بانک مرکزی به دلیل این بود که موسسه شما از ریشه با خلاف ثبت شده بود، ضمن اینکه موسسه البرز ایرانیان هیچ گونه فعالیتی نداشته است و یک تعاونی روستایی و متروکه بوده است، اما شما تصویری به رسانه‌ها نشان دادید مبنی بر اینکه بانک مرکزی به شما مجوز داده است حال این سوال مطرح است که آیا بانک مرکزی مجوز برای ساماندهی داده بود یا برای جذب سپرده؟

نماینده دادستان با اشاره به دفاعیات متهم آزاد مبنی براینکه هزینه سفر‌های تفریحی و خرید خودرو‌های لوکس از پول‌های خودش بوده است، گفت: شما بیان داشتید که بیشتر از دومیلیارد اموال نداشته اید چطور ممکن است اموال شما ظرف این دوسال به ۵۰ میلیارد و ۱۰ برابر افزایش پیدا کند.

آقا میری گفت: ما هنوز نمیدانیم تسهیلات کجا رفته است شما ظرف یک روز ۶۵ عدد تسهیلات داده اید که هیچ کدام بازپرداخت نشده است و معضلی که با آن مواجه هستیم این است که مشخص نیست این تسهیلات را به چه کسانی داده اید، شما با این تسهیلات اقدام به پولشویی کرده اید که منشا این پول‌ها مفقود شود.

نماینده دادستان تصریح کرد: شما بیان کردید که عده‌ای از جمله آقای پورمحمدی و دیگر افراد تخلفاتی کرده اند دراین جا باید بگویم که پرونده آن‌ها مفتوح و در دادسرا در حال رسیدگی است.

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان با کسب اجازه از محضر قاضی از خانم مهرنیا همسر حامد کرمی که در یکی از تجمعاتی که در شهر کرج برگزار شد به قتل رسید خواست برای ارائه توضیحات در جایگاه حاضر شود.

قاضی صلواتی پیش از قرار گرفتن خانم مهرنیا درجایگاه خطاب به اصحاب رسانه گفت که از چهره وی تصویر گرفته نشود.

نماینده دادستان ضمن عرض تسلیت خطاب به خانم مهرنیا پرسید آیا شما و همسرتان با آقای آزاد ارتباط داشتید دراین زمینه توضیح دهید؟

خانم مهرنیا پاسخ داد: من به مدت ۵ سال کارمند موسسه بودم و به صورت درصدی حقوق دریافت می‌کردم، در آن چندسالی که من وهمسرم کارمند مجموعه بودیم جلسات متعددی پشت سرهم برگزار می‌شد که اولویت این جلسات جذب سپرده بود.

همسر مرحوم حامد کرمی افزود: بدلیل اینکه ۹۰ درصد اعضای جوان بودند، برای اینکه خودی نشان بدهند اقدام به جذب سپرده می‌کردند و در جلسات نیز عنوان می‌شد که ازخانواده‌ها و اقوام نزدیکتان سپرده جذب کنید، اما آن‌ها هر بار برگه‌هایی به ما نشان می‌دادند و می‌گفتند که درحال گرفتن مجوز و مراحل نهایی آن هستیم.

وی افزود: در سال ۹۵ آقای امیر حسین آزاد به همراه پدرشان در جلسه‌ای شرکت کردند و پدرشان در آن جلسه صحبت کردند درآنجا عنوان شد برای گرفتن تاییدیه بانک مرکزی باید سپرده جذب کنیم، بنده آبان ماه ۹۵ به سرپرستی رفتم و حامد سرپرست شعبه‌ای شد که بنده قبلا سرپرستش بودم.

خانم مهرنیا اضافه کرد: بهمن ماه سال ۹۵، عقد کردیم، اسفندماه در کیش بودیم که یکی از بچه‌های شعبه با حامد تماس گرفت و گفت که خیلی شلوغ شده است و چکار باید کنند، حامد با دوست صمیمی خودش امیر تماس گرفت و بالغ بر ۴۰ دقیقه با وی صحبت کرد، امیر در جواب تمام صحبت‌ها می‌گفت درست می‌شود نگران نباش، از کیش که برگشتیم متوجه شدیم امیر دستگیر شده است. حامد خیلی برای امیر ارزش قائل بود از آن به بعد هیچ سپرده‌ای از مردم جذب نکردیم.

وی گفت: سرپرستی شعبات استان البرز به مدیریت آقای حبیب نبی نیا بود که من تعجب می‌کنم که چرا اینجا نیستند، از دید من ایشان متهم هستند، بنده با وی جر و بحث کردم و گفتم توهینی که امیر حسین آزاد باید بشنود من می‌شنوم در آن زمان پلیس امنیت دیگر پاسخگوی ما نبود و می‌گفت شما موسسه غیرمجاز هستید. حامد به پشتیبانی من در آمد و آقای نبی نیا به حامد گفت: تو رفیق آزاد هستی و حامد را به اصطلاح خود هر روز به یک شعبه تبعید می‌کردند، چون همسرم از آزاد دفاع منطقی می‌کرد و ایشان را در جلسات حضرت آزاد معرفی می‌کردند.

همسر مرحوم حامد کرمی افزود: روز قبل از سال تحویل مردم در سرپرستی جمع شده بودند، آزاد و دوستانش برگه‌ای برای تمام شعب فکس کردند که بالای آن توسط یکی از معاونان بانک مرکزی پاراف شده بود که قرار است مجوز صادر شود، مادوباره دیدیدم مردم تجمع می‌کنند و اسم موسسه همچنان جزو موسسات غیرمجاز است.

وی گفت: آقای قاضی امروز سالگرد فوت همسر من است، من امروز به عنوان وکیل تمام قد همسرم در اینجا هستم و تا جا دارد می‌ایستم، من شاکی اصلی این پرونده هستم، چون جلوی چشم خودم همسر بی گناهم را خاک کردند و ساعت یک بامداد جنازه همسرم را در آغوش گرفتم جنازه‌ی کسی که همان روز به همراهش رفته بودیم مبلمان عروسی بخریم.

همسر مرحوم حامد کرمی گفت: تو رفیق ۱۵ روزه حامد هستی و من رفیق ۱۵ ساله اش هستم دراین جا به آقای آزاد می‌گویم من در این دو سال جز زدم تو چگونه زنده‌ای و نمرده ای، آقای آزاد به من پوزخند می‌زند و می‌گوید مگر من او را کشته ام.

Twitter Google+ Facebook
1,397 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه