تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 127602 تاریخ انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۸

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم _زهرا بهمن زاده: ثبت کدهای علل برگشت چک در گواهینامه های عدم پرداخت که توسط بانک ها صادر می شود تا اول تیر ماه تمدید شد.

به گزارش خبرنگار بانک مردم تغییرات قانون جدید چک همچنان توسط شبکه بانکی به صورت لاک پشت وار و کند اجرا می شود.
قرار بود از اول خردادماه سال جاری استفاده از رمز یکبار مصرف توسط بانک ها و موسسات اعتباری برای کارت های شتابی اجباری گردد که به دلیل ضعف زیرساخت های بانک ها اجباری شدن آن تا مدت نامعلومی لغو شد.
حال بانک مرکزی یکی از قوانین مربوط به برگشت چک توسط بانک‌ها را باز هم به علل ضعف زیرساخت‌ها به تعویق انداخته است.
بر اساس ماده ۳ قانون چک مقرر شده است که از این به بعد شبکه بانکی علاوه بر ارائه گواهی عدم پرداخت چک برای دلایل کسر و فاقد موجودی بودن حساب، برای دلایل دیگر نیز گواهی عدم پرداخت صادر کند.
برای صدور گواهی عدم پرداخت در قانون قدیم چک تنها دو دلیل کسر و فاقد موجودی بودن عنوان شده بود که در قانون جدید ۱۰ دلیل ذکر شده است و عبارتند از؛
امضا مطابقت ندارد، نقص امضا دارد، مغایرت تاریخ عددی و حروفی، امضا چک مخدوش است، مندرجات چک مخدوش است، مبلغ حروفی با عددی چک مغایر است، حساب مورد نظر مسدود است، چک با این سری و سریال مسدود است، حساب دارای کسر موجودی است و حساب مورد نظر فاقد موجودی است.
به همین دلیل بانک مرکزی بانک‌ها را مکلف کرده بود تا پانزدهم اردیبهشت ماه سال جاری کد های علل فوق را در فیلد کد پستی گواهینامه های عدم پرداخت درج نمایند.
حال با توجه به درخواست برخی از بانک ها مهلت درج علل برگشت چک در گواهینامه‌های عدم پرداخت به دلیل آماده نبودن زیرساخت بانک‌ها تا اول تیرماه تمدید شده است.

Twitter Google+ Facebook
1,421 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه