تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 128627 تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: یک کارشناس با بررسی شاخص صنعت بانکداری،اطلاعات حجم معاملات، تغییرات ارزش بازار بانک‌ها، منابع در اختیار، درآمد اعطای تسهیلات و سود پرداختی به سپرده‌ گذاران را تجزیه‌ و تحلیل کرد .
به گزارش بانک مردم به نقل از بورس پرس، مقصود پور ابولی ضمن بررسی وضعیت شاخص صنعت بانکداری در قیاس با شاخص کل در چند مقطع زمانی،اطلاعات مربوط به حجم معاملات نمادهای این صنعت در چند بازه زمانی، تغییرات ارزش بازار بانک‌ها، وضعیت منابع در اختیار، درآمد اعطای تسهیلات و سود پرداختی به سپرده‌ گذاران را مورد تجزیه‌ و تحلیل قرار داد.

شاخص صنعت بانکداری در قیاس با شاخص کل
نمودار زیر نشان می‌دهد از دی‌ سال ۹۲ شاخص کل ۱۵۴ درصدی و شاخص صنعت بانکداری تنها ۴۱ درصد رشد کرده است. در این بازه زمانی سهامداران این صنعت بسیار مغبون شده‌اند. تا اواخر مهر سال ۹۵ این دو شاخص فاصله اندکی باهم داشته‌اند اما از آن زمان شاخص صنعت بانکداری تا حد زیادی تدریجاً از شاخص کل اصطلاحاً جامانده است. در طول سال‌های ۹۵ و ۹۶ با تغییرات صورت گرفته در بانک مرکزی و سخت‌گیری‌های جدید برای شیوه گزارشگری و نیز الزام به لحاظ کردن ذخیره برای مطالبات از سوی نهاد نظارتی برقرار شد که موجب شناسایی زیان‌های قابل‌ملاحظه‌ای از سوی اغلب بانک‌ها شد.

مقایسه دوشاخص از آذر ۹۶: گرچه در این بازه زمانی روند شاخص صنعت بانکداری تقریباً با روند شاخص کل منطبق بوده و هم‌جهت هستند اما در این دوره همان‌گونه که مشخص است شاخص کل ۱۴۸ درصد و شاخص بانکداری ۱۰۶ درصد رشد داشته‌اند و همچنان شاخص صنعت بانکداری عقب‌تر است.

مقایسه دوشاخص از شهریورماه ۹۷: در این دوره شاخص صنعت بانکداری رشد شتابانی یافته و توانسته بخشی از عقب‌ماندگی‌ها را جبران کند. در این دوره شاخص کل ۶۸ درصد و شاخص صنعت بانکداری ۱۰۵ درصد افزایش داشته‌اند.

مقایسه دو شاخص از نیمه دی‌ سال ۹۷: گرچه هر دو شاخص همان‌گونه که در شکل مشخص است عموماً باهم در یک‌جهت حرکت می‌کنند اما در این بازه زمانی سهامداران این صنعت بازدهی ۳۰ درصدی کسب کرده‌اند اما شاخص کل در حدود ۳۶ درصد افزایش‌یافته و به‌نوعی مجدداً صنعت بانکداری از رشد بازار عقب‌افتاده است.

مقایسه دوشاخص از اواخر فروردین‌ ۹۸: در این مقطع زمانی هر دو شاخص کل و صنعت بانکداری تقریباً بازدهی مشابه در حدود ۱۱ درصد داشته‌اند.

بررسی تغییرات ارزش بازار بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری:
تغییرات ارزش بازار سهام بانک‌ها در تاریخ‌های متفاوت در جدول زیر ارائه‌شده است.

نکات مهم رخ‌داده در اردیبهشت‌ماه به شرح زیر است:
۱٫ نماد بانک صادرات پس از افزایش سرمایه قابل‌ ملاحظه سال گذشته در این ماه بازگشایی و رشد قیمت حدود ده‌ درصدی را تجربه کرد.

۲٫ نماد بانک گردشگری در این ماه به بازار پایه منتقل و بازگشایی شد. در اردیبهشت‌ماه این نماد ۶۴ درصد رشد قیمت را شاهد بود. بانک سرمایه نیز در این بازار حضور دارد به همین دلیل در جدول با رنگ متمایزی نشان داده‌ شده‌اند.

۳٫ به‌جز نماد بانک گردشگری، افزایش قیمت نمادهای اقتصاد نوین (به دلیل چالش‌های انتخاب هیات‌ مدیره بین سهامداران عمده) و پست‌بانک (به دلیل سفته‌بازی و شایعات مرتبط با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها) قابل‌ملاحظه بود.
در این ماه این نماد شفاف‌سازی مینی بر تعدیلات سنواتی قابل‌ملاحظه‌ای در حدود ۶۹۸٫۵ میلیارد تومان (به ازای هر سهم ۲۱۶ تومان) منتشر شد. این شایعه در خصوص بانک‌های پارسیان و دی نیز در بازار اشاعه یافته است.

۴٫ صورت‌های مالی موسسه اعتباری ملل، بانک سینا، بانک ایران‌زمین و بانک گردشگری برای سال ۹۷ منتشر شد.

۵٫ خرید سهام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ادغامی در بانک سپه در این ماه همچنان ادامه یافت (بانک‌های حکمت، انصار، مهر اقتصاد و موسسه مالی و اعتباری کوثر)

بررسی حجم معاملات نمادهای صنعت بانکداری:
تعداد اوراق سهام مورد معامله در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ افزایش چشمگیری داشته است. روند افزایش حجم معاملات در ماه‌ های فروردین و اردیبهشت‌ سال جاری نیز همچنان تداوم رشد قبلی شکل‌گرفته را نشان می‌دهد.

ناگفته نماند که تغییر ساز و کارهای توقف و بازگشایی نمادها به‌موجب دستورالعمل‌های سازمان بورس نیز در این میان بی‌تأثیر نبوده علاوه بر این بازگشایی نمادهایی که مدت‌زمانی طولانی متوقف بوده‌اند (نظیر بانک پاسارگاد، بانک دی، موسسه اعتباری ملل و البته نمادهای گردشگری و سرمایه در بازار پایه) نیز مؤثر بوده است.

تغییرات با اهمیت نرخ ارز و بهبود وضعیت بانک‌هایی با تراز ارزی مثبت، تغییر شیوه محاسبه سود سپرده‌ها از روزشمار به ماه شمار، افزایش شدید بهای مسکن که خود موجب افزایش ارزش نهفته دارایی‌ها و اموال تملیکی بانک‌ها شده ازجمله دلایل توجه بازار به نمادهای این صنعت بوده است. افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی در بانک‌های صادرات و تجارت در سال ۹۷ نیز توجهات بسیاری را به این صنعت به خود جلب کرده که البته احتمال اجرای این فرایند در سال ۹۸ برای بانک‌های نظیر بانک پارسیان، پست‌بانک و بانک دی همچنان فضای معاملاتی آن‌ها را پر تحول نگاه داشته است.

ترکیب خریداران در ماه‌های فروردین و اردیبهشت‌ نیز به نحو قابل‌ملاحظه‌ای بر افزایش سهم فعالان حقیقی تأکید دارد. ارزش سهام خریداری‌شده توسط اشخاص حقیقی در فروردین‌ در این نمادها معادل ۱٫۰۲ هزار میلیارد تومان بوده که در اردیبهشت‌ به ۲٫۱ هزار میلیارد تومان افزایش‌یافته است. در این میان سهم سهامداران حقوقی در فروردین‌ ۴۸۸٫۴ میلیارد تومان و در اردیبهشت‌ ۱٫۰۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

بررسی آخرین اطلاعات جذب سپرده و اعطای تسهیلات بانک‌ها:
متأسفانه انتشار این اطلاعات توسط برخی بانک‌ها بطور منظم صورت نمی‌گیرد اما بر اساس آخرین اطلاعات ارائه‌شده برای اردیبهشت‌ماه، جدول بعدی تهیه‌شده است. در بانک‌های مشمول اصل ۴۴، بانک ملت شرایط مناسبی را گزارش کرده است. بانک تجارت مابه‌ تفاوت درآمد تسهیلات بر سود سپرده اندکی دارد اما بانک صادرات همچنان سود بیشتری به سپرده‌ها در قیاس با درآمد اعطای تسهیلات پرداخت کرده است.

پست‌بانک نیز وضعیت مناسبی را نشان داده است. در بانک‌های خصوصی شرایط یکسان نیست بانک‌هایی همچون پارسیان، اقتصاد نوین و دی شرایط نا مناسبی را دارند ولی بانک پاسارگاد، موسسه ملل، بانک خاورمیانه، کارآفرین و سینا وضعیت مطلوبی را نشان داده‌اند. شرایط بانک‌ها از این حیث به نحو قابل‌ ملاحظه‌ای از دوره مشابه سال گذشته بهتر شده است.
در ستون‌های بعدی اطلاعاتی در خصوص تعداد شعب و کارکنان و نیز محاسبه برخی اقلام سرانه جهت ارزیابی وضعیت هریک از بانک‌ها ارائه‌شده است.بانک خاورمیانه ازنظر سرانه منابع شعب فاصله معنا داری با دیگران دارد. در میان بانک‌های خصوصی شده نیز شاخص‌های بانک ملت از بقیه بسیار بهتر است.

در ستون انتهایی نیز آخرین وضعیت سود (زیان) انباشته برحسب اطلاعات ارائه‌شده آمده است. در این ستون اطلاعات اغلب بانک‌ها مربوط به ۹ ماهه منتهی به پایان آذر ۹۷ است صرفاً با توجه به انتشار صورت‌های مالی سال ۹۷ بانک‌های سینا، گردشگری، موسسه ملل ارقام ۱۲ ماهه آن‌ها درج‌شده است.


نکته قابل‌ملاحظه در خصوص عملکرد ماهانه جذب سپرده و اعطای تسهیلات بانک‌ها نوسانات عجیبی است که در برخی ماه‌ها و برای بعضی از بانک‌ها رخ می‌دهد. وضعیت دو ماه سال ۹۸ و نیز ۵ ماهه پایانی سال ۹۷ در جداولی ارائه‌شده است.تفاوت درآمدهای شناسایی‌شده بانک تجارت و اختلاف سود سپرده بانک‌های اقتصاد نوین و پست‌بانک در دوماهه ۹۸ با یکدیگر نمونه‌هایی از این موارد است:

Twitter Google+ Facebook
1,160 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه