تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 138563 تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۸
 پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: مشاور رئیس دستگاه قضا و رئیس پیشین سازمان بازرسی کل از نهایی شدن فروش بلوک ۳۳ درصدی بانک پارسیان توسط ایران‌خودرو خبر داد و نام مشتری را اعلام کرد.
به گزارش بانک مردم، ناصر سراج مشاور رئیس دستگاه قضا و رئیس پیشین سازمان بازرسی کل کشور به دنیای‌اقتصاد گفت: قرار است ستاد اجرایی فرمان امام به‌عنوان یکی دیگر از سهامداران بانک پارسیان، سهم ایران‌خودرو را در این بانک به‌صورت نقدی خریداری کند.

وی ادامه داد: این اقدام در راستای دستور وزیر صنعت برای واگذاری سه مرحله‌ای سهام خودروسازان صورت گرفته و  واگذاری در حال طی مراحل اداری  است.

سابقه فروش بلوک ۳۳ درصدی بانک پارسیان
به گزارش بورس پرس ، ایران خودرو از مؤسسین اصلی بانک پارسیان است که بعد از ورود این بانک به بورس در آبان ۸۳ به قیمت هر سهم ۶۶۰تومان و فراز و فرود ۸۱۶ تا ۱۲۷ تومانی تا سال ۸۵، تصمیم به فروش بلوکی ۲۸٫۸ درصدی سهام بانک پارسیان بصورت عمده و یکجا گرفت.

با این تصمیم یک میلیارد و ۴۴۰ تومان سهم بانک پارسیان که در آن زمان عنوان بزرگترین بانک خصوصی کشور را داشت به قیمت هر سهم ۲۰۴ تومان و به ارزش ۲۹۳ میلیارد و ۶۷۰ میلیون تومان از سوی کارگزاری بانک سپه روی میز فروش بازار سهام قرار گرفت.

با این اتفاق چند سرمایه گذار حاضر به خرید این بلوک مدیریتی سهام بانک پارسیان شدند تا اینکه گروه صنعتی صفا با مدیریت صفا رستمی به همراه یک شریک ایرانی الاصل به نام العقیلی موفق به خرید این بلوک شد.

با این رویداد مهم که دومین خصوصی سازی بزرگ بورس بعد از بلوک ۳۰ درصدی صدرا در سال ۸۲ بود بحث‌های متعددی در خصوص صلاحیت خریداران و لزوم بررسی تأیید صلاحیت توسط بانک مرکزی و چگونگی تأمین منابع مالی برای پرداخت وجه معامله ۲۹۳ میلیارد تومان مطرح شد تا اینکه در واپسین روز مهلت پرداخت وجه نقد معامله، علی صالح آبادی رئیس وقت سازمان بورس از عدم قطعیت این معامله بزرگ در ۹ مهرماه ۸۵ خبر داد و دلیل آن را عدم ارسال به موقع مدارک در مهلت قانونی اعلام کرد.

از سوی دیگر رئیس جمهور وقت (محمود احمدی نژاد) در میان مردم ساوجبلاغ بطور غیرمستقیم اما مشهود از این معامله ابراز نگرانی و دستور برخورد را صادر کرد تا اینکه به دستور ابراهیم شیبانی رئیس وقت کل بانک مرکزی، عبدالله طالبی و بهرام فتحعلی مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره بانک پارسیان برکنار شدند تا قصه فروش بلوک مدیریتی و ۲۸٫۸ درصدی این بانک بزرگ با خاطره ای تلخ برای خریداران به پایان برسد.

اما این پایان ماجرا نبود و ایران خودرو در حالی اوایل سال ۸۸ به دلیل اصلاح ساختار مالی و انباشت بدهی با مشکلات مالی و عدم امکان تقسیم سود در مجمع سالانه و زیان ۱۷۷ میلیارد تومانی مواجه بود که بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار و با هدف رفع مشکلات کمبود نقدینگی این خودروساز بزرگ، تصویب شد هزار میلیارد تومان برای ایران خودرو در نظر گرفته شود.

این مبلغ توسط بانک‌های عامل تأمین شد اما با بهبود وضعیت تولید و فروش ایران خودرو از یک سو و اعمال افزایش سرمایه بانک پارسیان (به ۸۹۹ میلیارد تومان در آن زمان) و احتمال افزایش ارزش این بانک از سوی دیگر ، قدرت چانه زنی مسئولان ایران خودرو برای فروش بلوک ۳۳ درصدی پارسیان بالاتر رفت.

این در حالی است که با توجه به سه عرضه عمده و ۶۵۰ میلیون سهمی از سوی شرکت های بیمه و سرمایه گذاری پارسیان و صبا تامین و فروش ۴۶۹ میلیون سهم و همچنین نوسان های سهام این شرکت، تصمیم گیران ایران خودرو ترجیح دادند سهام عمده بانک را در شرایط و قیمت بهتری عرضه کنند،بنابراین در شرایطی قطعیت این عرضه محرز و سهام بانک پارسیان از وثیقه خارج شده که حراج بیش از ۲۹٫۶ میلیارد سهم بانک پارسیان به سال های بعد موکول شد.

شهریور سال ۹۱ نیز فروش بلوک ۳۳ درصدی سهام بانک پارسیان توسط گروه ایران خودرو در میان فعالان بازار سهام قوت گرفت ولی به نتیجه ایی نرسید.

Twitter Google+ Facebook
235 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه