تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 141313 تاریخ انتشار : ۹ آذر ۱۳۹۸

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: طرح گواهی اعتبار مولد (گام) با هدف ابزارسازی برای تأمین اعتبار واحد‌های تولیدی و حل بخشی از معضل سرمایه در گردش بنگاه ها به تایید شورای پول و اعتبار رسید.

به گزارش بانک مردم به نقل از میزان، چندی پیش عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی از آماده شدن طرح گام (گواهی اعتبار مولد) به منظور حل بخشی از مشکل سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی خبر داد.

در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار کلیات طرح گواهی اعتبار مولد گام که با هدف ابزارسازی برای تأمین اعتبار واحد‌های تولیدی در قالب زنجیره تأمین از سوی بانک مرکزی پیشنهاد شده بود مورد تایید قرار گرفت.

هدف این طرح حل بخشی از معضل سرمایه در گردش بنگاه‌هاست، در قالب این طرح قرار است تولیدکنندگان به بانک‌ها معرفی و با تضمین بانک گواهی اعتبار دریافت کنند که به این ترتیب در زنجیره ارزش، اوراق بهادار جای پول نقد را می‌گیرد.

بر اساس این دستورالعمل با بهره‌مندی از ظرفیت بخش خصوصی کشور که در قالب زنجیره‌های تأمین تولید قرار دارند و با برخورداری از ضمانت بانک‌ها و موسسات اعتباری زمینه تامین منابع مورد نیاز سرمایه در گردش فراهم می‌شود

همچنین گواهی اعتبار مولد به عنوان ابزاری بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال در بازار‌های پول و سرمایه در کنار سایر ابزار‌های موجود تسهیلات جدیدی را برای تامین اعتبار بنگاه‌ها و رونق تولید فراهم می‌کند.

در همین زمینه چندی پیش رئیس کل بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد که با تصویب این طرح، بخشی از مشکل سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی رفع و شاهد رونق بیش از پیش تولید باشیم.

صالح آبادی رئیس انجمن مالی اسلامی، می‌گوید: اوراق گام، اوراق شبه ضمانت‌نامه است و در این ساز و کار بانک واسطه بین خریدار و فروشنده خواهد بود و اگر کارخانه‌ای بخواهد مواد اولیه از شرکتی خریداری کند چک سه ماه آینده به فروشنده می‌دهد و فروشنده می‌تواند این چک را در اختیار بانک قرار دهد.

صالح آبادی بیان کرد: بنابراین می‌توان این چک را در بازار بورس تنزیل کرد به این معنا که اوراق گام هم در بازار سرمایه و هم در بازار پول مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این پس وجوه عمومی هم می‌توانند در خدمت تولید قرار بگیرند.

وی به اهمیت انتشار اوراق گام اشاره کرد و گفت: انتشار اوراق گام از سوی بانک مرکزی می‌تواند نقش موثری در رونق بخش تولید ایفا کند و با توجه به حل شدن موضوع دریافتی و پرداختی از سوی خریدار و فروشنده، تولید در بخش‌های مختلف تقویت خواهد شد.

Twitter Google+ Facebook
361 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه