تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 145032 تاریخ انتشار : ۲ بهمن ۱۳۹۸

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: کاووسی گفت: سیاست عملیات بازار باز در واقع یک بازار بین بانکی است و مردم هیچ منفعتی از آن نمی برند.

به گزارش بانک مردم: برنامه “گفت و گوی اقتصادی” با موضوع عملیات بازار باز برای کنترل تورم و نقدینگی با حضور دکتر یوسف کاووسی مدیرکل اسبق بازرسی و حسابرسی داخلی بانک مرکزی، مدرس و کارشناس مسائل اقتصادی از آنتن شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

کاووسی در ابتدا با اشاره به مفهوم عملیات بازار باز در اقتصاد بیان داشت: عملیات بازار باز به معنای مدیریت عملیات خرید و فروش اوراق در زمان های مختلف است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تورم بالای ۴۰ درصد را تجربه می کنیم افزود: نرخ تورم افزایشی شده و درحالیکه نرخ ارز پایین نگه داشته می شود، اما در عین حال قیمتها در سایر بازارها از جمله خودرو تا ۵۰ درصد هم بالا رفته است چراکه بازار و فعالان این بخش از ما و دولت بهتر می فهمند که اقتصاد چیست و با توجه به مصلحت خود وارد بازار می شوند.

مدیرکل اسبق بازرسی و حسابرسی داخلی بانک مرکزی بیان کرد: عده ای معتقدند که با انجام عملیات بازار باز، نرخ سود بالاتر می رود و عده ای هم برعکس آن را تصور می کنند اما اگر قرار باشد نرخ را در بازار آزاد به عرضه و تقاضا متکی کنیم بیشتر به سمت تورم میل پیدا خواهد کرد.

کاووسی مطرح کرد: اینکه مدام بر نظارت، مراقبت و مواظبت و پایش و کنترل در این طرح تأکید می شود عملیات بازار باز را زیر سوال می برد چراکه در بازار باز معمولاً حرفی از کنترل و مراقبت نیست.

وی با بیان اینکه موفقیت و مدیریت در هر گونه عملیات و تصمیمی منوط به سیاست گذاری هدفمند است افزود: الان خیلی مهم است که تیم هماهنگ کننده برای انجام این عملیات کدام نهاد و سازمان است. بانک مرکزی در زمانی که احساس خطر کند برای نرخ ارز تصمیم می گیرد اما مثلاً در وزارت صمت مجوزهای خاصی داده می شود که همه پیش بینی های بانک مرکزی را خنثی می کند و نهایتا هم بانک مرکزی مجبور به باطل کردن مصوباتش می شود.

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: در حال حاضر بانک مرکزی به خرید اوراق ورود می کند و آن را نزد خود نگه می دارد تا در زمانی که بانکها با کمبود پول مواجه شدند آن را با نرخ معینی به آنها بفروشد، لذا مشخص است که این کار یک بازار بین بانکی است و مردم هیچ منفعتی نمی برند.

کاووسی معتقد است که اجرای این سیاست با توجه به شرایط اقتصادی کشور در کوتاه مدت و میان مدت بی نتیجه خواهد بود.

وی کارنامه بانک مرکزی را در دوره ریاست دکتر همتی نسبت به سایر دوره ها قابل قبول تر خواند و گفت: اگر سیستم توجه بیشتری به نظرات کارشناسی داشته باشد خروجی ها هم مثبت تر خواهد بود.

کاووسی در پایان با تأکید بر ضرورت استقلال یافتن بانک مرکزی گفت: اگر بانک مرکزی بتواند از نظرات کارشناسان خود دفاع کند و مقامات مافوق نیز به این نظرات احترام بگذارند کارشناسان بانک مرکزی هم از انزوا خارج می شوند و ایده های بهتری ارائه خواهند کرد.

Twitter Google+ Facebook
256 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه