تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 146287 تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: دومین جلسه رسیدگی به پرونده «داریوش امان کی یکانی» و ۴ متهم دیگر به اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی در شعبه سوم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد.

نتیجه تصویری برای دومین جلسه رسیدگی به پرونده «داریوش امان کی یکانی»
به گزارش بانک مردم به نقل از جوان، دومین جلسه رسیدگی به پرونده «داریوش امان کی یکانی» و ۴ متهم دیگر به اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی در شعبه سوم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام  برگزار شد.

این پرونده ۱۶ متهم دارد و متهمان به دلیل اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع محاکمه می‌شوند و میزان تخلفات در این پرونده بیش از ۶۰ میلیارد تومان است.

این پرونده ادامه فساد بانک سرمایه است و رسیدگی به پرونده تخلفات ۱۴ هزار میلیارد تومانی بانک سرمایه از بهمن ۹۷ در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی اسداله مسعودی مقام کلید خورد و همچنان ادامه دارد.

تاکنون به این پرونده در چهار بخش با متهمان متعدد رسیدگی شده و برای آن‌ها حکم صادر شده است که پرونده داریوش امان کی یکانی در بخش پنجم رسیدگی می‌شود.

متهم ردیف اول داریوش امان کی یکانی با نام مستعار حبیب، کارخانه دار، سیکل، متأهل و دارای سابقه کیفری است که به مشارکت با مدیران وقت بانک سرمایه از طریق کسب منفعت به میزان ۶۸۹ میلیارد و ۲۳۹ میلیون و ۵۹۲ هزار و ۳۰۶ ریال و همچنین مشارکت در کلاهبرداری به مبلغ ۱۱۳ میلیارد ریال متهم است.

متهم ردیف دوم مرتضی فتحی، دیپلم، فاقد سابقه کیفری است که به مشارکت با مدیران وقت بانک سرمایه در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل منفعت به مبلغ ۶۸۹ میلیارد و ۲۳۹ میلیون و ۵۹۲ هزار و ۳۰۶ ریال متهم است.

متهم ردیف سوم سیدعباس ذکاوت خوی فاقد محکومیت کیفری موثر، بازداشت است و به معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال از طریق نامشروع و معاونت در کلاهبرداری متهم است.

متهم ردیف چهارم سید رسول ذکاوت خوی بازنشسته نیرو‌های مسلح فاقد سابقه کیفری، به معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق معاونت در تحصیل مال از طریق نامشروع متهم است.

متهم ردیف پنجم مصطفی کفیلی فاقد سابقه کیفری، به معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال نامشروع و کلاهبرداری متهم است.

در ابتدای جلسه قاضی مسعودی مقام با اعلام رسمیت دادگاه گفت: به مأموران بدرقه زندانیان تذکر می‌دهم، زیرا آن‌ها مکلفند زندانی را در مجتمع حاضر و تحویل بدهند، اینکه زندانی را در خیابان‌ها می‌گردانید، خلاف مقررات است و این موضوع به زندان اوین گزارش می‌شود.

در ادامه جلسه دادگاه داریوش امان کی یکانی متهم ردیف اول پرونده با قرار گرفتن در جایگاه مخصوص گفت: من بیشتر از هر کسی با خلق و خوی این دادگاه آگاه هستم و تجربه من بیشتر از شما بوده و می‌دانم باید مُرّ قانون را رعایت کنم.

وی ادامه داد: متأسفانه در رسانه‌ها صحبت‌هایم به صورت گزینشی بیان شد. من سال ۸۵ از کشور و از طریق مرز هوایی خارج شدم و سال ۹۲ به صورت قانونی به کشور بازگشتم و در مرداد ماه سال ۹۳ بنده را احضار کردید. پس از آن ۹ ماه به زندان رفتم و توانستم در آن زمان حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌ام را به بانک‌های ملی و تجارت پرداخت و تسویه کنم و هر چه سند سه دانگ هم بود آن را پرداخت کردم و نهایتاً در برج ۱۱ سال ۹۳ با وثیقه ۹۰ میلیارد تومانی من را آزاد کردید.

وی افزود: آقای رضایی در آن زمان نیامد و بدهی خود را پرداخت نکرد. من سابقه‌ای نداشتم و شاید آن زمان می‌ترسیدم که واقعیت را بگویم، اما الان ترسی ندارم، ۱۰ درصد کل بدهی من است.

متهم امان کی گفت: من هیچ ارتباطی با متهمان دیگر نداشتم و با آقایان طرف حساب نبودم.

وی ادامه داد: من از آقای ذکاوت خوی پرسیدم که آیا شرکت شما با سرمایه ۱۰۰ میلیون تومانی تأسیس شد که او گفت: بله با ۱۰۰ میلیون تاسیس شد، اما وام‌ها به صورت قانونی اخذ شده‌اند. آقای ذکاوت خوی می‌گوید اسناد بسیاری به بانک ارائه داده است.

متهم امان کی گفت: محسن رضایی به صورت فریبکارانه بازپرس را فریب داده است، گویی من تسهیلات را دریافت کرده‌ام، اما اسناد متعددی وجود دارد که در آن‌ها گفته شده پول‌ها وارد پروژه‌ها شده‌اند و از سال ۸۵ تا اواخر سال ۹۳ فقط سه ماه در این کشور آزاد بودم، اما تمام کیفرخواست بدون هیچ دلیل و مدرکی علیه من است.

وی افزود: اگر می‌گویید که تمام اتفاقات بر اساس برنامه‌ریزی‌های من بوده و من پول گرفتم، چرا اتهام دیگران اخلال است؟ برخی صحبت‌ها با یکدیگر مغایر هستند، ذهنیت خود که بر اساس آن من خطا کار هستم و سابقه کاری من را فراموش کنید، شهادت برخی از افراد تنها مورد در این پرونده علیه من است.

متهم امان کی یکانی با اشاره به شهادت افراد ادامه داد: فردی به نام مقتدایی علیه من شهادت داده و گفته امانی دکترای وام گرفتن داشته و با بانک زد و بند کرده است، اما من به هیچ وجه این شخص را نمی‌شناسم.

متهم امان کی با اشاره به اظهارات مطلعین گفت: یکی از مطلعین آقای شیشه گران است که خودش زمانی که از او راجع به اظهاراتش پرسیدم به من گفت اظهارات من کذب محض است و آن را نوشته است. مطلع دوم آقای علی صرافان است و من با او پرونده کیفری دارم و با اینکه با هم اختلاف داریم، به او گفتم آیا اظهارات خود را در دادگاه تکرار می‌کنی و دست روی قرآن می‌گذاری که او گفت خیر.

متهم امان کی گفت: اگر آقای رضایی مستند دارد، بیاورد و نشان دهد و بگوید که محل و مبلغ پول‌ها کجاست. آقای رضایی در بانک ملی بدهی داشت و ۱۶ میلیارد بدهی بانک را تسویه کرد، اما یک مستند برای کار‌های خود بیاورد. متاسفانه تمام ادله‌ موجود در کیفرخواست علیه من نوشته شده است.

وی ادامه داد: آرمان علمایی گفته من ۴ هزار میلیارد تومان معادل یک میلیون یورو پرداخت کردم و آن را در کیف چرمی به او تحویل دادم. می‌گویند من ۶۰۰ میلیون به خرید فرش دادم، اما این فرش‌ها را از چه کسی خریداری کردم؟

متهم امان کی تصریح کرد: من به طور کلی در طول عمرم سه بار با علمایی نشست داشته‌ام و یک بار سه روز پیش از بازپرسی او به من گفت:«می‌توانم پرونده تو را جمع کنم، به من ۲ تومن بده تا این کار را برایت انجام دهم».

وی با بیان اینکه خانواده من نابود شده‌اند، گفت: تاکنون از من پرسیده نشده که آیا به خانی پول داده‌ام یا خیر، چون علمایی گفته من پول دادم یعنی پول پرداخت شده است؟ آقای ذکاوت خوی اصلاً کارمند من نبود، برخی موارد غیر واقعی است. ۳۰ هزار سند بازرسی وجود دارد و آقایان می‌گویند بر اساس آن اسناد پول‌ها به صورت قانونی دریافت شده و بر اساس اسناد و فاکتور‌های موجود می‌توان نتیجه گرفت که شرکت صوری نبوده است.

متهم امان کی گفت: اتهام را روشن کنید که تحصیل مال نامشروع بوده است، پس باید پول به جیب من رفته باشد، در حالی که من حتی پول کارشناسی هم نداشتم.

Twitter Google+ Facebook
378 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه