تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 152540 تاریخ انتشار : ۶ خرداد ۱۳۹۹

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: یک فعال ورزشی در حوزه سقوط آزاد از شکست انحصار لوازم این رشته ورزشی خبر می‌دهد.

به گزارش بانک مردم زهره‌فلاح‌زاده در روزنامه وطن‌امروز نوشت: سقوط آزاد و پرواز در ارتفاع چند هزار متری در ایران طرفداران بی‌شماری دارد اما خبرهای این رشته ورزشی مهیج در گرد و غبار برخاسته از ورزش‌های پرطرفدار گم می‌شود و معمولا جایی بین تیترهای ریز و درشت رسانه‌ها ندارد. مثلا کمتر کسی می‌داند به واسطه نوسانات نرخ ارز و افزایش بی‌رویه قیمت دلار، نفس‌های این رشته و دیگر ورزش‌های هوایی به شماره افتاده و سایه سنگین تحریم، آسمان را برای پرنده‌های ایرانی ابری کرده است.

«مهدی نقدی‌پری» اولین ایرانی ساکن کشور که گواهینامه بین‌المللی آموزش چتربازی و سقوط آزاد از هواپیما به روش‌های نوین را دارد، یکی از کسانی است که مدت‌هاست برای عبور از تحریم‌ها و کساد نشدن بازار ورزش‌های هوایی در ایران تقلا می‌کند. او می‌گوید بتازگی یک تیم تخصصی تشکیل داده تا لباس‌های سقوط آزاد و چتربازی در داخل تولید شود و با مارک ایرانی در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرد «تولید تجهیزات چتربازی و سقوط آزاد در انحصار چند کشور از جمله روسیه، ایتالیا، فرانسه و بویژه آمریکاست و به واسطه اعمال تحریم‌ها، تهیه آنها برای پرنده‌های ایران دشوارتر از قبل شده است.

این تجهیزات شامل وینگسوت یا همان لباس‌های بالدار، چتر پرواز، ارتفاع‌سنج، کلاه مخصوص و… است و تهیه آنها برای ایرانی‌هایی که می‌خواهند دوره‌های آموزشی پرواز را پشت‌سر بگذارند آسان نیست. قیمت تجهیزات وینگسوت و سقوط آزاد مثل هر کالای دیگری که به قیمت دلار وابسته است، در یک بازه زمانی ۵/۱ ساله ۴ برابر شده و با همین قیمت‌های سرسام‌آور هم در بازار موجود نیست. به همین دلیل به اتفاق گروهی از دوستان به فکر افتادیم این تجهیزات را در ایران تولید کنیم». تجهیزات سقوط آزاد و وینگسوت از مبتدی تا حرفه‌ای بین ۷ تا ۱۵ هزار دلار برچسب خورده و طبیعی است که پرداخت چنین هزینه‌های گزافی در توان بسیاری از جوانان ایرانی که رویای پرواز در ارتفاع چند هزار متری را دارند نیست. نقدی‌پری در سالی که «رونق تولید» نامگذاری شده، راه‌اندازی خط تولید چتر پرواز و وینگسوت در ایران را دور از دسترس نمی‌داند: «ما در زمینه تولید تجهیزات پرواز مثل بسیاری از حوزه‌های دیگر می‌توانیم از تحریم‌ها عبور کنیم و روی پای خودمان بایستیم. تولید این تجهیزات با برچسب ملی از خروج ارز جلوگیری می‌کند و یک بار دیگر عزم و اراده جوان‌های ایرانی برای عبور از تحریم‌ها را به دنیا نشان خواهد داد. اگر حمایت‌های لازم شکل بگیرد، اولین تجهیزات پروازی تولید داخل را می‌توان ظرف ۶ ماه آینده با یک سوم قیمت نمونه‌های آمریکایی به مرحله تولید رساند».

پرنده وینگسوت و مربی سقوط آزاد، بومی‌سازی تجهیزات پرواز را یک قدم بلند برای علاقه‌مند کردن جوانان ایرانی به این رشته ورزشی می‌داند: «هدف اصلی من، ایجاد یک بستر مناسب برای زنده ماندن این رشته ورزشی در ایران است. در حال حاضر آمریکایی‌ها و روس‌ها در سقوط آزاد و وینگسوت حرف اول را در دنیا می‌زنند اما ما هم باید پیشرفت کنیم و جهش داشته باشیم. تنها درخواست من از مسؤولان این است که ما را در این امر همراهی کنند و برای صدور مجوزهای تولید و گواهینامه‌های مربیگری بیشتر همکاری کنند. متاسفانه انجمن ورزش‌های هوایی، سال‌هاست گواهینامه مربیگری چتربازی و سقوط آزاد صادر نمی‌کند. از مسؤولان وزارت ورزش و جوانان می‌خواهم به گونه‌ای عمل کنند که ورزش‌های هوایی بویژه چتربازی و سقوط آزاد در ایران رشد کند و در مسیر صحیح قرار گیرد».

Twitter Google+ Facebook
101 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه