تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 152657 تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

ذخایر ارزی عربستان 40 میلیارد دلار آب رفت

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: دولت عربستان سعودی ۱۵میلیارد دلار در ماه مارس و ۲۵میلیارد دلار در آوریل از ذخایر خارجی بانک مرکزی برداشت کرده و به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی انتقال داده است.

به گزارش بانک مردم به نقل از تنسیم، وزیر دارایی عربستان سعودی اعلام کرد این کشور در ماه‌های مارس و آوریل ۱۵۰ میلیارد ریال (۴۰ میلیارد دلار) از ذخایر خارجی بانک مرکزی برداشت کرده و به تأمین هزینه‌های صندوق سرمایه‌گذاری عمومی اختصاص داده است.

بر اساس اطلاعات بانک مرکزی عربستان، ذخایر خارجی این بانک در ماه مارس حدود ۲۷ میلیارد دلار به‌صورت ماهانه کاهش یافت و به ۴۶۴٫۵ میلیارد دلار رسید. آمار ماه آوریل هنوز در دسترس نیست.

محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان طی بیانیه‌ای گفت انتقال پول به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی به‌صورت کاملاً استثنایی انجام شده است.

وی اضافه کرد که دولت ۱۵ میلیارد دلار در ماه مارس و ۲۵ میلیارد دلار در آوریل به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی انتقال داده است و انتظار می‌رود ذخایر خارجی در ماه آوریل به همان اندازه ماه قبل از آن کاهش یابد.

جدان در این بیانیه اظهار داشت: «در حالی که جریان تبادلات خارجی از آغاز سال جاری میلادی در سطحی تاریخی قرار دارد، این اقدام در انتقال منابع مالی به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی باعث کاهش سرمایه‌های ذخایر خارجی شده و هدف از آن حمایت از طرحهای سرمایه‌گذاری است». وی اضافه کرد سرمایه‌گذاری‌های این صندوق در اطلاعات بانک مرکزی نخواهند آمد.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه دارد و سهام شرکت فناوری اوبر و شرکت خودروهای الکتریکی لوسید موتور را هم در اختیار گرفته است. این صندوق در سال جاری میلادی سهام چهار شرکت نفت بزرگ اروپا را هم خریداری کرده است. در اوایل همین ماه مشخص شد این صندوق در شرکت‌های بوئینگ، سیتی گروپ، فیس‌بوک، والت دیزنی و ماریوت هم سهام دارد.

جدان همچنین اظهار داشت دولت عربستان به طرح‌های توسعه‌ای خود برای متنوع کردن اقتصاد، افزایش رضایت عمومی و حمایت از رشد بخش خصوصی ادامه می‌دهد و این کار را یا از طریق بودجه عمومی و یا به‌وسیله صندوق سرمایه‌گذاری عمومی و صندوق‌های توسعه‌ای انجام خواهد داد.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت دنیاست در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی با سقوط قیمت نفت، با ۹ میلیارد دلار کسری بودجه مواجه شد.

Twitter Google+ Facebook
99 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه