تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 154848 تاریخ انتشار : ۱۰ تیر ۱۳۹۹

افت عرضه ارز در نیما در 3 ماهه اول امسال/ بهبود عرضه‌ها در چند هفته اخیر+جدول

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: فروش ارز حاصل از صادرات در سه ماه و ۵ روز اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۶٫۳ درصد و میزان تخصیص ارز برای واردات ۵۵ درصد کاهش یافته اما میزان فروش و تخصیص ارز در نیما در چند هفته اخیر روند افزایشی داشته است.

به گزارش بانک مردم به قل از فارس، بررسی میزان خرید و فروش ارز در سامانه نیما نشان می‌دهد میزان معاملات در این سامانه در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.

در سال ۹۸ در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد به ترتیب یک میلیارد و ۲۷۲ میلیون یورو ، ۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون یورو و یک میلیارد و ۲۴۱ میلیون یورو بوده است. در ۵ روز اول تیر ماه هم میزان فروش ارز حاصل از صادرات ۳۴۵ میلیون یورو بوده است. در مجموع در سه ماه و ۵ روز اول سال ۹۸ بالغ بر ۵ میلیارد و ۹ میلیون یورو ارز حاصل از صادرات تزریق شده و ۴ میلیارد و ۴۷۷ میلیون یورو برای واردات تخصیص داده شده است.

در ۳ ماه و ۵ روز اول سال جاری در مجموع ۳ میلیارد و ۱۸۶ میلیون یورو ارز حاصل از صادرات غیرنفتی عرضه شده که ۵۳۱ میلیون یورو در فروردین، یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون یورو در اردیبهشت ماه، یک میلیارد و ۸۹ میلیون یورو در خرداد و ۳۳۵ میلیون یورو در ۵ روز اول تیر ماه به فروش رسیده است.

میزان خرید تخصیص ارز برای واردات هم در ۳ ماه  ۵ روز اول سال جاری معادل ۲ میلیارد و ۱۴ میلیون یورو بوده است.

بنابراین فروش ارز حاصل از صادرات در سه ماه و ۵ روز اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۶٫۳ درصد و میزان تخصیص ارز برای واردات ۵۵ درصد کاهش یافته است.

میزان صادرات در سه ماهه اول امسال ۴۳٫۹ درصد و میزان واردات ۲۶٫۷ درصد کاهش یافته است. در واقع میزان تامین ارز حاصل برای واردات افت بسیار بیشتری نسبت به افت میزان واردات بوده است. البته نحوه تامین و تخصیص ارز یک فرایند زمان‌بر است و نمی‌توان میزان تامین ارز در یک ماه را معادل با میزان صادرات و واردات در همان ماه مقایسه کرد.

ارقام جدول زیر که از سامانه نیما به دست آمده نشان می‌دهد روند فروش ارز حاصل از صادرات که در فروردین با افت شدیدی مواجه شده در اردیبهشت و خرداد بهبود پیدا کرده و در ۵ روز اول تیر ماه هم به حجم قابل قبولی رسیده است.

به نظر می‌رسد در صورت ادامه روند افزایشی عرضه ارز در سامانه نیما قیمت ارز در روزها و هفته‌های آینده کاهش یابد.

*ارقام به میلیون یورو

دوره میزان تخصیص ارز برای واردات (سال ۹۸)

میزان خرید ارز حاصل از صادرات (سال۹۸)

میزان تخصیص ارز برای واردات (سال ۹۹) میزان خرید ارز حاصل از صادرات  (سال ۹۹)
فروردین ۹۶۹ ۱،۲۷۲ ۴۱۱ ۵۳۱
اردیبهشت ۱،۹۵۸ ۲،۱۵۰ ۷۵۹ ۱،۲۳۰
خرداد ۱،۲۶۹ ۱،۲۴۲ ۶۱۳ ۱،۰۸۹
یکم تا پنجم تیر ۲۸۱ ۳۴۵ ۲۳۰ ۳۳۵
جمع ۴،۴۷۷ ۵،۰۰۹ ۲،۰۱۳ ۳،۱۸۵

انتهای پیام/

Twitter Google+ Facebook
141 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه