تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 157409 تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

کاهش 10.4 درصدی نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله ای در خردادماه

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: گزارش بانک مرکزی از آمار چک های مبادله ای در خردادماه ۹۹ نشان می دهد علی رغم تعلیق سه ماهه برخی از تنبیه‌های مربوط به چک برگشتی توسط دولت بخاطر شیوع کرونا، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله ای در این ماه نسبت به اردیبهشت ۱۰٫۴ درصد کاهش یافته است.

به گزارش بانک مردم به نقل از فارس، شیوع کرونا در ایران از اواخر بهمن ماه ۹۸ سبب شد تا بسیاری از  واحدهای اقتصادی تعطیل یا نیمه تعطیل شوند، موضوعی که در تسویه تعهدات مالی آن ها به خصوص وصول چک های صادر شده توسط آنها نیز تاثیرگذار بود. به همین دلیل، دولت برخی از تنبیه های مربوط به چک برگشتی را  برای سه ماه به حالت تعلیق درآورد تا در صورت برگشت چک در روزهای کرونایی، فعالین اقتصادی دچار مشکلات زیادی نشوند.

بر همین اساس و همانطور که انتظار می رفت، گزارش بانک مرکزی از آمار چک های مبادله ای در خرداد ماه ۹۹ مشابه اردیبهشت ماه و فروردین ماه ۹۹ و اسفند ماه  ۹۸، نشاندهنده رقم قابل توجه تعداد و مبلغ چک های برگشتی بعد از طی یک سال روند کاهشی بوده است.

مطابق گزارش بانک مرکزی، در خردادماه ۱۳۹۹ در کل کشور بالغ بر ۷٫۹ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۱۵۴۴هزار میلیارد ریال مبادله گردید که نسبت به مـاه قبـل از نظـر تعـداد و مبلـغ بـه ترتیـب ۱٫۲ درصـد کاهش و ۱۳٫۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در خردادماه ۱۳۹۹، در کل کشور بیش از ۷ میلیون فقره چک به ارزشی حـدود ۱۳۵۸ هـزار میلیارد ریال وصول گردید که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۰٫۴ درصـد و ۱۴٫۱ درصـد افزایش نشان می‌دهـد. از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه مذکور به ترتیب ۸۸٫۸ درصد و ۸۸ درصد وصول گردیده است. درصد تعداد و مبلغ چک های وصول شده در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به ترتیب معادل ۸۷٫۵ درصد و ۸۷٫۷ درصد و در خردادماه ۱۳۹۸ بـه ترتیـب برابـر ۹۰٫۶ درصـد و ۸۸٫۹ درصـد بوده است.

*برگشت خوردن ۱۱٫۲ درصد چک‌ها بخاطر شیوع کرونا

در خردادماه ۱۳۹۹، در کل کشور بالغ بر ۸۸۱ هزار فقـره چـک بـه ارزشـی حـدود ۱۸۶ هـزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۱٫۷ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۱۱٫۲ درصد افزایش نشان می‌دهـد. دلیل افزایش ۱۱٫۲ درصدی مبلغ چک های برگشتی با وجود کاهش تعداد آن، افزایش مبلغ چک‌های مبادله‌ای در خرداد ۹۹ نسبت به اردیبهشت ۹۹ بوده است.

براساس این گزارش، از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه مـذکور (خرداد ۹۹) بـه ترتیـب ۱۱٫۲ درصد و ۱۲ درصد برگشت داده شده است. تعداد و مبلغ چک های برگشت داده شده نسبت به چک های مبادله شده در اردیبهشت ماه امسال به ترتیب معادل ۱۲٫۵ درصد و ۱۲٫۳ درصد و در خردادماه ۹۸ به ترتیب برابـر ۹٫۴ درصـد و ۱۱٫۱ درصد بوده است. به عبارت دیگر، تعداد چک های برگشت داده شده نسبت به چک‌های مبادله شده در خردادماه ۹۹ در مقایسه با اردیبهشت ماه امسال ۱۰٫۴ درصد کاهش یافته است.

کارشناسان اعتقاد دارند با اجرای بندهای عقب افتاده قانون جدید صدور چک (مصوب آبان ماه ۹۷) از جمله چک الکترونیک توسط بانک مرکزی، شاهد کاهش چشمگیر تعداد و مبلغ چک های برگشتی نسبت به مبادله ای در ماه های آتی خواهیم بود.

Twitter Google+ Facebook
95 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه