تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 2613 تاریخ انتشار : 4 مرداد 1394

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: ارائه اظهار نظرهای موافق و مخالف در خصوص بورس ارز این روزها، بازار داغ تری را به خود اختصاص داده است. این درحالی است که هنوز اقدام جدی برای راه اندازی این بورس صورت نگرفته با این حال به نظر می رسد که برای نمایندگان مجلس سوژه جالب توجهی محسوب می شود.

تاکنون نمایندگان بسیاری که اکثرا عضو کمیسیون های اقتصادی یا کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هستند، در این خصوص به ایراد سخن پرداخته اند که البته مرور آن خالی از لطف نیست.

بازار اظهار نظرهای مجلسی ها در این خصوص پس از ارائه درخواست رئیس سازمان بورس بورس به وزیر اقتصاد مبنی بر راه اندازی بورس ارز داغتر شد. وی با  تشریح مکانیزم معاملات آتی ارز، از ارائه درخواستی به وزیراقتصاد برای راه‌اندازی بورس ارز خبرداده بود.

محمدقسیم عثمانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یکی از مخالفان راه اندازی بورس ارز است وی امروز به خانه ملت به عدم تناسب تاسیس بورس ارز با شرایط اقتصادی اشاره کرد و گفت: تاسیس بورس ارز متناسب با شرایط اقتصادی کشور نیست به دلیل اینکه در حال حاضر میزان عرضه ارز موجود، تناسبی با تقاضا ندارد و انجام این کار می تواند ثبات نسبی در بازار ارز را با مشکل روبرو کند.

محمدقسیم عثمانی درباره اخباری مبنی بر تاسیس بورس ارز در کشور گفت: باید توجه داشت در شرایط فعلی راه اندازی بورس ارز در کشور به صلاح اقتصاد کشور نیست.

این نماینده مجلس: در تشریح دلایل خود در مخالفت با راه اندازی بورس ارز ادامه داد:تاسیس بورس ارز متناسب با شرایط اقتصادی کنونی کشورنیست به دلیل اینکه در حال حاضر میزان عرضه ارز موجود، تناسبی با تقاضای موجود ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: درحال حاضر میزان ارز موجود تقاضاهای بخش خصوصی را پاسخگو نیست،حتی ارز موجود نمی تواند بطورکامل نیازهای ارزی دولت را تامین کند.

وی با بیان اینکه نمی توان در شرایط فعلی،قیمت رقابتی برای ارز تعیین شود،افزود: باید پذیرفت به نوعی قیمت ارز در قانون بودجه کشور به صورت دستوری تعیین می شود.

عثمانی درپاسخ به این سوال مبنی براینکه آیا رفع تحریم ها می تواند شرایط راه اندازی بورس ارز را فراهم کند،تصریح کرد:این موضوع به میزان ارزی که به دست دولت می رسد،بستگی دارد و فراموش نکنیم دولت با تراز منفی پرداخت‌های ارزی روبرو است.

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس یادآورشد:درصورت برداشتن شدن محدودیت تقاضا برای ارز و راه اندازی بورس ارز در کشور،ثبات نسبی که در بازار ارز در دوسال اخیر حاصل شده با مشکل روبرو خواهد شد.

محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از موافقان تشکیل بورس ارز است وی  با بیان اینکه تشکیل بازار ارز باعث پایان دادن به فعالیت های دلالی کاذب در بازار ارز کشور می شود،گفت: بازار غیر شفاف ارز با تشکیل بورس ارز به یک بازار رسمی و شفاف تبدیل می شود.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی به خانه ملت، درباره راه اندازی بورس ارز در کشور گفته بود: کارهای کارشناسی برای راه اندازی بورس ارز از چند سال گذشته آغاز شده بود اما به دلایلی مانند نوسانات شدید نرخ ارز و دو نرخی شدن ارز این موضوع تاکنون ممکن نشده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه تک نرخی شدن ارز باعث جلوگیری از رانت اقتصادی می شود، ادامه داد: در دولت گذشته در شورای عالی بورس با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار چارچوب تشکیل بورس ارز مشخص شد تا زمینه برای انجام فعالیت شفاف در بازار بورس کشور فراهم شود.

به گفته وی بورس ارز باعث ایجاد شفافیت در کشف قیمت ریال در برابر ارزهای خارجی می شود که وزرات اقتصاد و اموردارایی این موضوع را تایید کرد اما رئیس سابق بانک مرکزی به دلیل برخی نگرانی ها در اجرای سیاست‌های بانکی با این کار موافقت نکرد که البته این کار بانک مرکزی اشتباه بود.

عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، یکی دیگر از مخالفان داستان بورس ارز است وی با تاکید بر اینکه ایجاد بورس ارز در کشور بازگشت به نابسامانی در این بازار را رقم می زند، گفت: ایجاد این نوع بورس به بلوکه شدن ارز در کشور و بروز فاجعه اقتصادی در کشور منجر خواهد شد.

عزت الله یوسفیان ملا با تاکید بر اینکه ایجاد بورس ارز در کشور بازگشت به نابسامانی دراین بازار را رقم می زند،گفت:ایجاد بورس برای کالاها پذیرفته شده تا بتوان به این ترتیب به نرخی واحد برای عرضه رسید.

وی با بیان اینکه ارز وسیله ای برای مبادله کالا است،افزود: ایجاد بورس ارز خود ارز را به کالا بدل خواهد کرد که این موضوع تبعات بسیاری به همراه خواهد داشت.

این نماینده مردم درمجلس نهم، با تاکید براینکه ایجاد بورس ارز نظم بازار را به هم خواهد زد،تصریح کرد: انباشت تقاضای کاذب برای خرید و فروش ارز خود از تبعات ایجاد این نوع بورس خواهد بود. وی ادامه داد:ایجاد بورس ارز به انباشت آن در دست عده ای خاص و ثروتمند شدن برخی از این راه منجر خواهد شد.

این نماینده مجلس افزود: ایجاد بورس ارز به بلوکه شدن ارز در کشور و بروز فاجعه اقتصادی در کشور منجر خواهد شد.

به گفته وی دولت برای سامان بخشی به بازار ارز باید به دنبال راهکاری اساسی بوده تا به این ترتیب بتواند این بازار نابه سامان را به آرامش هدایت کند.

 یکی دیگر از مخالفان راه اندازی بورس ارز، ابراهیم نکو عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس است، وی  ایجاد بورس ارز را راهی برای افزایش تکانه های منفی اقتصادی خوانده و تصریح می کند: عرضه ارز به بورس به بحران اقتصادی در شرایط کنونی دامن خواهد زد.

ابراهیم نکو با یادآوری پیشنهاد ایجاد بورس ارز در کشور، گفت: ایجاد این نوع بورس درشرایط کنونی اقتصاد کشور به صلاح نیست. این نماینده مجلس، با بیان اینکه عرضه ارز در بورس می تواند به نابسامانی در بازار و فراز و فرودهای بسیار در آن منجر شود، افزود: درحال حاضر اقتصاد  کشور توان مقابله با پس لرزه های جدید اقتصادی و در نتیجه تبدیل آن به بحران را ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه شرایط برای ورود ارز به بورس مناسب نیست، تصریح کرد: دولت باید برای سامان بخشی به بازار بورس و ایجاد ثبات نرخ ها در آن تلاش کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستگاه های مسئول باید برای بازگشت آرامش به بازار ارز تلاش کنند، تاکید کرد: ارایه ارز در بورس راهکاری است که نه تنها به رفع معضلات این حوزه کمک نمی کند بلکه به بیشتر شدن مشکلات آن می انجامد.

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از حامیان تشکیل بورس ارز است وی با حمایت از تشکیل بورس ارز و تعاون در کشور گفت: مشارکت مردم در اقتصاد با حمایت از توسعه بخش تعاون ممکن می شود.

جعفر قادری درباره خبر راه اندازی بورس ارزگفت: با توجه به دست‌یابی به توافق درمذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی با گروه ۱+۵ باید برنامه ریزی‌ها و تدابیری درحوزه‌های اقتصادی مانند ارز اتخاذ شود.

به گفته این نماینده مجلس باید پذیرفت با دستیابی به توافق نهایی مذاکرات، در بازارهایی مانند ارز دیگر نیازی به برخی اطلاعات محرمانه نیست، بنابراین برای ساماندهی بازار ارز می توان از ظرفیت تشکیل بورس ارز استفاده کرد.

منبع: ایستانیوز

Twitter Google+ Facebook
920 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه