تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 5042 تاریخ انتشار : 4 مهر 1394
پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: در پایان معاملات هفته منتهی به اول مهرماه ۹۴، شاخص کل بورس تهران با ۰٫۹۳ درصد کاهش روبرو شد؛ در این بین آمار معاملات فرابورس ایران در شهریور ماه سال جاری نشان دهنده رشد حجم و ارزش معاملات و همچنین ثبت یک رکود تاریخی در معاملات این بورس است.
گروه بورس-در پایان معاملات هفته منتهی به اول مهرماه امسال، شاخص کل بورس تهران با ۵۷۹ واحد کاهش نسبت به هفته قبل به رقم ۶۱۶۸۶ واحد رسید؛
 شاخص بازار اول با ۴۹۳ واحد کاهش به رقم ۴۲۸۶۴ واحد رسید و شاخص بازار دوم با ۷۷۳ واحد کاهش عدد ۱۳۶۶۵۸ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱٫۱۴ درصد و ۰٫۵۶ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند.
در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۶۷۴۲ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۰۵ درصد افزایش یافته است.
در ضمن تعداد ۳۰۲۲ میلیون سهم و حق تقدم در ۱۴۳ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۶۶ درصد کاهش و ۶ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.
همچنین ارزش معاملات نرمال به ۵۶۸۲ میلیارد رسید و حجم معاملات معاملات نرمال با ۲۵۸۹ میلیون سهم به ترتیب با ۷۳ درصد و ۴۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.
 بر این اساس تعداد ۱۰۷۷۹۱۲ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۱۰۸۶ میلیارد ریال معامله شد که به  ترتیب ۴۲۶ درصد و ۴۳۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته را نشان می دهد.
طی هفته جاری انتشار، چاپ و تکثیر با ۵٫۰۷ درصد، مواد و محصولات دارویی با ۱٫۲۲ درصد، سایر واسطه گری های مالی با ۱٫۰۴ درصد و ساخت محصولات فلزی با ۰٫۷۸ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص صنایع را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.
بالاترین حجم معاملات تاریخ فرابورس
براساس این گزارش، بازار فرابورس ایران، شهریورماه را با رشد حجم و ارزش معاملات پشت سر گذاشت و در روز پایانی این ماه بالاترین حجم معاملات تاریخ فرابورس ایران به ثبت رسید.
معاملات فرابورس ایران در شهریورماه ۹۴ با رشد  ۴۳۳ و ۱۲۹ درصدی حجم و ارزش در مقایسه با شهریورماه ۹۳ همراه شد و ۱۹ میلیون ورقه بهادار در ۳۵۹ هزار نوبت به ارزش ۵۲ هزار و ۹۰۳ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران دست به دست شد.
بازار اول در ۲۳ روز معاملاتی شهریور، شاهد تغییر مالکیت ۶۵۹ میلیون ورقه به ارزش یک هزار و ۸۹۷ میلیارد ریال بود و در بازار دوم هم ۶ هزار و ۸۹۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۳ هزار و ۶۹ میلیارد ریال خرید و فروش شد که این وضعیت در قیاس با شهریور پارسال، کاهش ۱۰ درصدی حجم و ۴۰ درصدی ارزش در بازار اول و صعود ۸۶۲ درصدی حجم و ۳۴۸ درصدی ارزش در بازار دوم را نشان می‌دهد.
بر اساس این گزارش، در بازار پایه حجم معاملات ۲۰۰ درصد و ارزش معاملات ۱۲۳ درصد افزایش یافت و ۲ هزار و ۹۰۹ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۳ هزار و ۸۳۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.
علاوه بر این، ۹۹ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۸ هزار و ۶۹۹ میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران مورد معامله قرار گرفت که به لحاظ حجم ۴۲۳ درصد افزایش و به لحاظ ارزش ۴۲ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.
این در حالی است که آیفکس در روز پایانی تابستان با افت ۸٫۲ درصدی نسبت به ماه قبل، عدد ۶۸۲ را نشان داد و ارزش بازار فرابورس نیز با ۴٫۶ درصد کاهش، معادل۷۶۲ هزار و ۲۴۳ میلیارد ریال شد.
در شهریور امسال، گروه بانک‌ها با سهم ۱۸ درصدی در صدر جدول صنایع پیشرو در معاملات ماهانه ایستاد و محصولات شیمیایی و انبوه‌سازی به ترتیب با سهم ۱۳ و ۱۲ درصدی در رده دوم و سوم جای گرفتند.
این گزارش می‌افزاید، گشایش نماد معاملاتی بیمه کوثر و موسسه اعتباری کوثر، عرضه اولیه سهام دو شرکت مواد ویژه لیا و سرمایه‌گذاری مسکن پردیس و درج نماد ۳ شرکت جدید از مهمترین رخدادهای شهریور امسال در فرابورس ایران بود.
معاملات هفته پایانی شهریورماه
بررسی معاملات هفته پایانی شهریورماه نیز بیانگر افزایش حجم و ارزش معاملات فرابورس به میزان ۴۶ و ۴۷ درصد در قیاس با هفته قبل از آن و داد و ستد ۹ میلیون و ۴۴۰ هزار ورقه بهادار در ۹۱ هزار دفعه به ارزش ۲۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال داد و ستد بود.
علاوه بر این، شاخص کل و ارزش بازار فرابورس ایران هریک ۰٫۴ درصد رشد نشان داد.
همچنین، با قطعیت یافتن معامله بلوک ۹۹٫۵ درصدی شرکت مولد نیروگاهی تجارت فارس به ارزش ۱۵ هزار و ۳۰۷ میلیارد ریال در روز پایانی شهریورماه، بالاترین حجم معاملات تاریخ فرابورس ایران و بیشترین ارزش معاملات از ابتدای سال جاری رقم خورد.
منبع: بولتن نیوز
Twitter Google+ Facebook
1,181 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه