تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 5292 تاریخ انتشار : 11 مهر 1394
پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: یک نماینده مجلس تصمیمات مشترک خانه ملت و بانک مرکزی برای رفع مشکلات سپرده گذاران موسسه میزان را تشریح کرد. 
دکتر محمد اسماعیل نیا نماینده کاشمر،بردسکن و خلیل آباد که با خبرنگاران سخن می گفت، پیگیری های صورت گرفته برای رفع مشکلات سپرده گذاران موسسه مالی و اعتباری میزان را مورد اشاره قرار داد و اعلام کرد:به منظور رفع دغدغه ها و نگرانی های سپرده گذاران اهل کاشمر و سایر شهرستان های استان های خراسان شمالی،جنوبی و رضوی جلسات متعددی با استاندار خراسان شمالی، وزیر کشور، معاون قوه قضاییه، رییس کل بانک مرکزی برگزار شده است.
این عضو مرکز پژوهش های مجلس از صدور حواله های مدت دار دو تا سه ماهه برای سپرده گذاران، در نظر گرفتن مهلت های کوتاه برای هیات مدیره موسسه میزان برای پرداخت مطالبات، ادغام موسسه میزان با یکی از بانک های بزرگ و معتبر را از جمله راهکارهایی نام برد که برای تسویه مطالبات سپرده گذاران میزان در نظر گرفته شده بود.
وی ادامه داد: باتوجه به ناکارآیی این راه حل ها، درنهایت هفته گذشته جلسه ای با حضور ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی،حمید تهران فر معاون نظارتی بانک مرکزی و اسماعیل للگانی مدیرعامل بانک صادرات به همراه تعدادی از نمایندگان استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد تا به این واسطه دغدغه و نگرانی های سپرده گذاران در مورد مطالباتشان از موسسه میزان برطرف شود.
نماینده کاشمر دلیل پیگیری پرونده موسسه میزان را سپرده گذاری شمار زیادی از مردم شریف کاشمر،بردسکن و خلیل آباد و سایر شهرستان های سه استان خراسان و نگرانی های مکرر آن ها ذکر کرد و افزود:در جلسه مزبور مقرر شد تا به منظور تسریع در اجرای مصوبات قبلی و پرداخت سپرده های مردم در موسسه میزان، یک بانک جدید تأسیس و با همکاری و پشتیبانی بانک صادرات سپرده های مردم در موسسه میزان بازپرداخت شود.در این راستا نیز مصوبات شورای پول و اعتبار و کارگروه بازار غیر متشکل پولی برای تشکیل بانک جدید نیز دریافت شده تا با تشکیل آن تمام دارایی ها و بدهی های موسسه میزان به این بانک جدید انتقال یابد.
به گفته وی؛ موسسان این بانک جدید را سرمایه گذارانی از بخش خصوصی با سرمایه ۳۰ هزار میلیارد ریالی تشکیل می دهند. همچنین با توجه به برخورداری موسسه میزان از ۷۰ شعبه، مقرر شد که بانک صادرات نیز هم عرض تشکیل این بانک جدید، یک سپرده ۱۰۰ میلیارد تومانی با وام ۲۴ درصد از بانک مرکزی برای تسویه مطالبات سپرده گذاران میزان دریافت کند و یا این که بخشی از املاک موسسه میزان را در تملک خود قرار دهد.
اسماعیل نیا به سپرده گذاران کاشمری و سایر خراسانی ها که در موسسه میزان سپرده دارند، این اطمینان خاطر را داد که به موجب این تصمیم، حداکثر طی دو ماه آینده کلیه مطالبات خود از موسسه مزبور را دریافت می کنند.
وی با توجه به مطالبات موسسه میزان از شرکت پدیده نیز خاطرنشان کرد: در مورد شرکت پدیده نیز مقرر شد که برای تسویه حدود ۸۰ میلیارد تومان بدهی آن، اموال آن به صورت نقد و اقساط فروخته و وجوه آن از سوی بانک صادرات نقداً‌ به هیأت تسویه پرداخت شود.
گفتنی است، موسسه میزان در دهه ۷۰ به صاحب امتیازی تعدادی از قضات بازنشسته دادگستری کل استان خراسان بزرگ تشکیل شده بود، که با برخورداری از ۸ مجوز، در حال انجام اقدامات لازم برای ورود موسسه به فرابورس و تشکیل شرکت سهامی عام بود. اما این موسسه با پرداخت وام های کلان به شرکت پدیده شاندیز از یک سو و مشکلات ناشی از مدیریت با مساله ناتوانی در پرداخت مطالبات به سپرده گذارانش مواجه شد که در نهایت با تصمیم شورای پول و اعتبار منحل شد. مطالبات مردم از مؤسسه میزان ۲ هزار و ۴۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و مطالبات میزان از مردم بیش از ۲ هزار میلیارد تومان است و ۶۸۸ میلیارد تومان نیز ارزش مالی دارایی‌های مؤسسه میزان است.
منبع: موج
Twitter Google+ Facebook
913 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه