تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 12270 تاریخ انتشار : 13 دی 1394

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: جلسه هم اندیشی مدیران عامل بانک ها و بانک مرکزی با حضور  رییس کل و اعضای هیات عامل بانک مرکزی، عصر امروز در ساختمان میرداماد برگزار شد.
به گزارش بانک مردم به نقل روابط عمومی بانک مرکزی ، در این جلسه، دکتر ولی اله سیف، رییس کل بانک مرکزی با مروری بر آمار و عملکرد دولت و بانک مرکزی در سال جاری گفت: حجم نقدینگی در ۸ ماهه اول سال ۹۴، به ۹۰۷ هزار میلیارد تومان رسید که ۱۶ درصد رشد را نشان می دهد. این رقم در ۱۲ ماهه منتهی به آذر ماه ۲۴٫۷ درصد رشد داشته که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، ۲٫۳ درصد افزایش داشته است.

رییس شورای پول و اعتبار همچنین با اشاره به مشکل موسسات غیرمجاز، گفت: ساماندهی  موسسات غیرمجاز به صورت جدی در حال پیگیری است و دیگر دستگاه های نظارتی نیز به کمک بانک مرکزی آمده اند. نکته مهم در نحوه برخورد با موضوع است و انتخاب روش هایی که حتی الامکان منجر به صیانت از سپرده های سپرده گذاران شود .
وی از رقابت ناسالم بانک ها در دو حوزه افزایش سپرده و افزایش شعبه انتقاد کرد و افزود: افزایش سپرده و شعبه، الزاماً به سودآوری بانک منجر نمی شود و در واقع باید کارایی شعب را بالا بریم.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به آمار نوسانات نرخ ارز در دوره یک ساله گذشته منتهی به آذرماه ۹۴ و فعالیت های بانک مرکزی دراین خصوص گفت: نرخ متوسط دلار در یک ساله منتهی به آذر امسال به ۳۴۱۹ تومان رسید که نسبت به رقم متوسط ۱۲ ماه قبل (۳۱۶۲) ۸٫۲ درصد رشد را نشان می دهد. تجربیات گذشته نشان دهنده این است که با اراده بانک مرکزی نرخ ارز تعیین نمی شود و این بازار است که نرخ را تعیین می کند. بانک مرکزی تنها از شوک های هیجانی نسبت به قیمت ارز جلوگیری به عمل می آورد، که خوشبختانه در این زمینه نتیجه عملکرد مثبت بوده است.
وی از رشد ۶٫۳ درصدی ارائه تسهیلات توسط شبکه بانکی در ۸ ماهه سال جاری نسبت به دوره قبل خبر داد و اظهار داشت: در این میان سهم سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی ۶۳٫۳ درصد از کل تسهیلات اعطایی  و در بخش صنعت و معدن ۸۲٫۶ درصد بوده است. همچنین منابع نظام بانکی باید در تامین مالی کوتاه مدت و بنگاه های کوچک متمرکز شود و تامین مالی بلند مدت برعهده بازار سرمایه است.
براساس اعلام رییس شورای پول و اعتبار، نسبت مطالبات غیرجاری شبکه بانکی به کل تسهیلات اعطایی معادل ۱۲٫۸ درصد است که این رقم در ابتدای سال معادل ۱۲٫۱ درصد بوده و طبیعتاً با توجه تعطیلات پایان سال استنباط عمومی روند نزولی آن است.
وی گفت: تورم ۳۴٫۷ درصدی در پایان سال ۹۲ در حال حاضر به ۱۳٫۷ درصد رسیده و پیش بینی می کنیم این روند نزولی ادامه پیدا کند.
دکتر سیف همچنین از اقدامات اساسی بانک مرکزی در سال جاری گفت و خاطرنشان کرد: بانک مرکزی تلاش کرده بی انضباطی های گذشته را سر و سامان دهد و اضافه برداشت ها را کنترل کند تا منابع بیشتری برای ارایه تسهیلات دراختیار بانک ها باشد. ساماندهی اضافه برداشت ها از اقدامات اساسی بود که انجام شد به گونه ای که در حال حاضر اضافه برداشتی وجود ندارد و بانک ها نیز بر این باورند که باید منابع و مصارف خود را مدیریت کنند. همچنین ما این باور را نهادینه کردیم که تسهیلات تکلیفی بانک ها را با مشکل مواجه می سازد چرا که وقتی بانک ها با تکلیف پیش می رفتند بازدهی مطلوبی نداشت و تسهیلات اعطایی، مصرف بهینه نمی‌شد و پیامد آن افزوده شدن حجم مطالبات معوق بود.

رییس شورای پول و اعتبار همچنین از مسدود شدن منابع بانکی در چند بخش گفت: تسهیلات بانکی اعطاشده به دولت، بنگاه داری بانک ها و مطالبات معوق، حجم زیادی از منابع نظام بانکی را درگیر کرده است درحالی که بانک ها برای این منابع و سپرده ها سود پرداخت می کنند.
دکتر سیف، اشاره ای نیز به نرخ های سود کرد که باید به تبعیت از تورم، روند نزولی را در پیش گیرند. در این خصوص نرخ بازار بین بانکی از ۲۹ درصد به ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است و نرخ سود قابل قبول، برای بانک مرکزی نزدیک به نرخ تورم است و باید جهت گیری به سمت آن باشد.
وی، موضوع تفکیک نرخ سود علی الحساب و قطعی و پرداخت سود توسط بانک ها بر این اساس را لازم و ضروری دانست و گفت: بانک بایستی درخصوص نرخ سود عقود و مبادلات، پیش بینی دقیق انجام دهد و بخشی از آن را به صورت علی الحساب به مشتریان پرداخت کند. در پایان سال نیز نرخ سود واقعی محاسبه شده و مابه التفاوت به مشتریان پرداخت شود و بر این اساس نرخ سود علی الحساب نمی تواند بیشتر از سود واقعی باشد.
رییس کل بانک مرکزی درخصوص اقدام این بانک برای رفع تنگنای مالی قبل از برجام و تحریک تقاضا، اظهار داشت: بانک مرکزی با هدف هدایت منابع به سمت خرید کالاهای تولیدی، طرحی سه بخشی را به اجرا درآورد که شامل اعطای بخشی از منابع برای خرید خودرو، کالاهای واسطه ای و تامین کالاهای مصرفی بادوام بود.
دکتر سیف درخصوص مسائل بعد از برجام گفت:  تحریم های بین المللی در هفته های آینده برداشته می شود اما بانک های ما آمادگی لازم را برای حضور در عرصه بین المللی ندارند و در برخی شاخص ها با دنیا،‌ فاصله زیادی داریم و باید تمام تلاش در همه بانک ها بر آماده سازی برای شروع سریع فعالیت بعد از اجرای برجام باشد.

 قائم مقام بانک مرکزی: اضافه برداشت بانک ها با مدیریت بانک مرکزی ساماندهی شد
در این جلسه دکتر اکبرکمیجانی قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به اینکه مجموعه اقدامات این بانک بر‌ اساس مصوبات مجمع عمومی‌ سال ۱۳۹۳ و مصوبه شواری پول و اعتبار در اردیبهشت سال جاری، موجب ساماندهی و تعیین تکلیف اضافه برداشت بانک ها شد، تاکید کرد: این اقدام‌ها اولاً موجب برقراری نظم و انضباط در رابطه میان بانک‌ها و بانک مرکزی شد. ثانیاً با توجه به اینکه بخشی از اضافه برداشت‌ها در بانک‌های دولتی و بانکهای مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی در قالب تکالیف دولت و بودجه انجام شده و بانک‌ها را با کمبود منابع روبرو کرده بود، این موضوع در راستای مساعدت با این بانک ها ساماندهی شد.
وی افزود: عدم تعیین تکلیف اضافه برداشت‌ بانک‌ها، از یک سو موجب بار سنگین وجه التزام شده و از سوی دیگر موجب پدیده بی‌انضباطی شده بود. بر این مبنا بانک مرکزی با مدیریت اضافه برداشت‌ها به سمت انضباط گرایی پیش رفت.
دکتر کمیجانی یکی از دلایل افزایش نرخ سود بانک‌ها را وجود اضافه برداشت‌ها دانست و گفت: خوشبختانه ساماندهی اضافه برداشت‌ها با تلاش مجدانه بانک مرکزی انجام شده است‌ و مصرانه درخواست می‌شود بانک‌ها به قراردادهای تنظیم شده و تعهدات خود در این زمینه، پایبند باشند. ضمن آنکه انتظار می رود با مدیریت منابع و مصارف توسط بانک‌ها تجربه‌های پیشین تکرار نشود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش هزینه تمام شده منابع بانک‌ها به‌دلیل نسبت سپرده قانونی تصریح کرد: بر اساس عملکرد بانکها در رعایت ضوابط ابلاغی بانک مرکزی، چندین شاخص از جمله شاخص‌های اعتباری، نظارتی و پایبندی به مقررات ‌در نظر گرفته شده و با توجه به معیارهای مذکور، نسبت سپرده قانونی در دامنه ۱۰ تا ۱۳ درصد برای بانک‌های تجاری تعیین شد.
وی اظهار داشت: با توجه به اقدام های انجام شده و مدیریت فعالانه و کارآمد بانک مرکزی در بازار بین بانکی، روند کاهش نرخ سود در این بازار که از اواسط نیمه اول سال جاری در جریان بود، تسریع شد به طوری که نرخ سود بین بانکی که در مهر ماه امسال در محدوده ۲۷ درصد قرار داشت اینک به محدوده زیر ۲۱ درصد کاهش یافته است. انتظار می رود این روند کاهشی متناسب با تحولات نرخ تورم همچنان استمرار یابد و در نتیجه پیامدهای این تحول مثبت در بازار بین بانکی را در آینده بر نرخ های سود سپرده و تسهیلات در شبکه بانکی شاهد باشیم.
قائم مقام بانک مرکزی همچنین با بیان فعالیت های بانک مرکزی به منظور تحریک تقاضا و رونق اقتصادی در زمینه ارایه تسهیلات به «خودرو»، «کالاهای واسطه‌ای» و «کالاهای مصرفی بادوام داخلی» افزود: در زمینه ابزار خرید دین که قبلاً کمتر مورد توجه بانک‌ها واقع شده بود، با مدیریت بانک مرکزی این  ابزار فعال و در راستای رونق اقتصادی به کار گرفته شد.
وی در خصوص ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی نیز تاکید کرد: با اقدامات جدی و مصرانه بانک مرکزی و با حمایت دستگاه‌های نظارتی، بعید است موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز بتوانند همانند گذشته از طریق انگیزه‌هایی همچون پرداخت سودهای بالاتر، موفق به جذب سپرده‌ بیشتر شوند.
در این جلسه مدیران عامل بانک‌ها با اشاره به موضوعات روز بانکی همچون پسابرجام، نرخ سود تسهیلات و نرخ سود بازار بین بانکی، خواستار تداوم اقدام‌های بانک مرکزی در این زمینه شدند.
در پایان، رئیس کل بانک مرکزی بر هماهنگی و همکاری بانک‌ها در زمینه رعایت نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار، آمادگی برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی در دوران پسابرجام، مشارکت فعالانه با بانک مرکزی جهت آماده‌سازی زیرساخت های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شبکه بانکی در کوتاه‌ترین زمان ممکن پس از اجرای برجام و کاهش فاصله با استانداردهای بین‌المللی در حوزه بانکی در دنیا، تاکید کرد.

Twitter Google+ Facebook
4,058 views
نظرات
 1. سپرده گذار یکشنبه 13 دی 1394

  ساماندهی موسسات اینجوری باید باشه؟که مردم و خانواده هاشون داغون بشن،ابروشون بره،اعصاب و روانشون نابود شه؟ خدا هم ازت بگذره که ن… مردم از شما نمیگذرن…
  (این پیام ویرایش شده است…بانک مردم)

 2. دکترآریا مالباخته بدبخت یکشنبه 13 دی 1394

  همین الان هنوز یکیش رایعنی ثامن الحجج راهنوز سامان نداده ایدحداقل یک میلیون نفرراباخانواده هایشان بی سامان ونابسامان کردید.
  به خداقسم دارم ازقلب درد میمیرم.دعا کنیدسکته کنم بمیرم امابه نکبت فقر ونداری دچارنشوم تاشرمنده اطفال معصومم نشوم

 3. دکترآریا^بایدبه صورت همگانی علیه ثامن الحجج شکایت کنیم یکشنبه 13 دی 1394

  همانطور که دوهفته پیش تا کنون مرتب به شما میگفتم
  ثامن الحجج ورشکست شد.

 4. بدبخت یکشنبه 13 دی 1394

  چرا موسسه ثامن الحجج …سودهارو ده درصدکرده؟به کجاباید شکایت کنیم؟
  (این پیام ویرایش شده است…بانک مردم)

 5. بدبخت یکشنبه 13 دی 1394

  من بجا تحصن برااینکه ضرربزنم به موسسه ثامن الحجج نصف شبفردا … این موسسه رو تو سپاهانشهر اصفهان رو خورد میکنم،
  (این پیام ویرایش شده است…بانک مردم)

 6. حسن یکشنبه 13 دی 1394

  بدبخت جان خودتو بدبختر نکن

 7. کارشناس اقتصاد یکشنبه 13 دی 1394

  تحریم هستیم اوضاعمون این

  وای به پسا تحریم که قرار ۴ قرون پولم داشته باشید و سدها را کم کنین . اونوقت انفجار قیمت دلار و سکه و ملک را داره . بخدا اگر حتی ۱ درصد سودها کاهش داشته باشند دلار میره رو ۵۰۰۰ تومان سکه ۱٫۵ میلیون و ملک ۲ برابر این حرفو ۴ سال پیش هم گفتم . و اتفاق افتاد

 8. دکترآریا^بایدبه صورت همگانی علیه ثامن الحجج شکایت کنیم یکشنبه 13 دی 1394

  جناب کارشناس
  عاقبت ثامن الحجج را چطور میبینی؟

 9. سپرده گذار یکشنبه 13 دی 1394

  دوست اصفهانی از خورد کردن و شکستن و کتک زدن چیزی حل نمیشه بخدا من اعصابم خیلی خورده ولی اخه برم با کارمنده از همه جا بیخبر دعوا کنم؟اشوب را کسای دیگه راه انداختن تا توی تلویزیون هم اعلام نکنن فایده نداره.ولی وجدانا خیلی نامردن …. هم اینجوری نمیکنه با کسی….به اون وجدانتون که ندارین
  (این پیام ویرایش شده است…بانک مردم)

 10. عصبانی یکشنبه 13 دی 1394

  این مشکلات ربطی به ما سپرده کذارا نداره اگر. بانک مرکزی و موسسه دزد بخوان پول مارو بخورن یا از سو تهش بزنن و باقیش رو با منت بندازن جلوما بدجوری جوابشون رو میدیم دیگه خسته شدیم از این همه دزدی بی قانونی تحمل و صبر ماهم اندازه داره.

 11. مالباخته یکشنبه 13 دی 1394

  گویا هیت نمایندگان سپرده گزاران جلسه ایی داشتن امروز با بانک مرکزی هنوز مشروحشو ندادن امیدوارم زودتر بدن ببینیم چه خبره

 12. !!! یکشنبه 13 دی 1394

  دوستی ک میگی میرم میزنم .ال میکنم بل میکنم
  به اون کارمندی ک روزی ۳۰ تومن حقوق میگیره یا رییسی که روزی ۴۰ ۵۰ تومن حقوقو میگیره چه ربطی داره
  مگه یه کارمند یا رییس میتونه موسسه رو خراب کنه !!!
  این مشکل واسه همه ماس
  ولی بنفعمونه اون کارمند و رییس تو شعبه باشن و موسسه به فعالیتش ادامه بده تا ما به پولمون برسیم
  نه اینکه خودمون درشو تخته کنیم
  مطمعنم اگه مردم ۱ماه سمت بانک نرن .موسسه به روال عادی برمیگرده
  بانک مرکزی از ورشکستگی حرف نزده فقط غیر مجاز خونده
  این مشکلاتم واسه هجوم مردم و کمبود نقدینگی هست.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه