تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 13492 تاریخ انتشار : 26 دی 1394

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار کشور گفت: اطلاعات مالی ارائه‌ شده از سوی مدیریت ارشد موسسه ثامن‌الحجج به بانک مرکزی، ناکافی و این عدم شفافیت هم برای سپرده‌گذار و هم سهام‌دار زیان‌آور است.

محمدرضا پورابراهیمی امروز در زمینه نگرانی سپرده‌‌گذاران موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج (ع) با اشاره به اینکه این موسسه فاقد مجوز قانونی فعالیت از سوی بانک مرکزی کشور است، اظهار داشت: موسسه ثامن‌الحجج (ع) باید مانند سایر بانک‌ها و موسساتی که در کشور در عرصه بازار پول فعالیت می‌کنند، مجوزهای قانونی را از بانک مرکزی کشور اخذ کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدتی است که موضوع موسسه ثامن‌الحجج (ع) به‌دلیل نداشتن مجوز لازم در دستور کار بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار کشور قرار گرفته‌است، افزود: با وجود اخطارهای مکرر شاهد عدم همکاری این موسسه با بانک مرکزی بودیم و این امر موجب عملکردی شده که رعایت ضوابط و مقررات بانک مرکزی مبنای عمل این موسسه قرار نگیرد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه فقدان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی توسط این موسسه، عملا ریسک منابع سرمایه‌گذاری شده در این موسسه را به شدت افزایش می‌دهد، عنوان کرد: همچنین عدم رعایت سایر ضوابط و مقررات بانک مرکزی مانند سقف تسهیلات اعطایی نسبت به میزان تجهیز منابع هم به موارد عدول از قانون این موسسه اضافه می‌شود.

وی تصریح کرد: این عدم شفافیت اقتصادی می‌تواند آسیب‌های جدی به سپرده‌گذاران این موسسه و هم به سهام‌داران آن وارد و هم نظام اقتصادی کشور را دچار چالش کند.

عضو شورای اقتصاد کشور با اشاره به اینکه طی یک سال و نیم گذشته پیگیری‌های ویژه‌ای از سوی بانک مرکزی برای تعیین تکلیف این موسسه انجام شده‌است، گفت: مدیریت ارشد موسسه از همکاری لازم با بانک مرکزی کشور برای افشای اطلاعات مالی خود اجتناب می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر چه اظهار می‌کنند که اطلاعات مالی موسسه در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته‌است، ادامه داد: اما بر اساس گزارش رئیس کل بانک مرکزی در جلسه شورای پول و اعتبار کشور اطلاعات ارائه شده از سوی موسسه ثامن‌الحجج (ع) کافی نیست و با این اطلاعات امکان نظارت بانک مرکزی وجود ندارد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه به‌دلیل اهمیت موضوع و تعداد زیاد شعبات این موسسه در کشور و همچنین حجم سپرده‌گذاری و تعداد زیاد سپرده‌گذاران پرونده به شورای امنیت ملی رفت، خاطرنشان کرد: این پرونده تبعات اجتماعی و امنیتی را به دنبال داشت که به همین دلیل مقرر شد تا بر اساس مکانیزم ویژه تعیین تکلیف شود.

وی در زمینه نگرانی مردم از تعطیلی موسسه عنوان کرد: چنانچه مدیران ارشد این موسسه مانند سایر موسسات و بانک‌های کشور صورت‌های مالی خود را شفاف‌سازی کنند و ملزم به رعایت دستورالعمل‌های بانک مرکزی باشند امکان صدور مجوز و استمرار فعالیت آن وجود دارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افشای اطلاعات مالی را ارائه کامل آخرین صورت‌های مالی تلفیقی، ترازنامه و صورت سود و زیان منتهی به سال‌های گذشته و یا مواردی دانست که امکان نظارت کامل برای بانک مرکزی کشور فراهم شود.

وی تصریح کرد: البته همزمان با ارائه این اطلاعات باید تراز مالی این موسسه با کسری منابع مواجه نشده و گزارش حسابرسی آن مورد تایید بانک مرکزی کشور باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در صورت عدم ارائه اطلاعات مالی و یا ارائه اطلاعات مالی که نشانگر کسری تراز مالی این موسسه باشد به نظر می‌رسد به‌جای روش صدور مجوز و استمرار فعالیت، موضوع ادغام این موسسه در یکی از بانک‌های مطرح کشور در دستور کار بانک مرکزی قرار گیرد، افزود: در این صورت این موسسه باید مانند موسسه میزان در مشهد که با بانک صادرات ادغام شد با یکی از بانک‌های بزرگ کشور ادغام تا نسبت به تسویه با سپرده‌گذاران آن اقدام شود.

وی عنوان کرد: حالت بعدی هم انحلال کامل موسسه است که در این صورت بحث فروش دارائی‌های آن برای بازپرداخت منابع سپرده‌گذاران در دستور کار قرار می‌گیرد که البته این آخرین گزینه تصمیم‌گیری توسط بانک مرکزی خواهد بود.

پورابراهیمی بیان داشت: امیدواریم با همکاری مدیران ارشد موسسه ثامن‌الحجج (ع) با بانک مرکزی، امکان استمرار فعالیت موسسه برای خدمت‌رسانی به مردم صورت گیرد و اولویت ما نیز همین تصمیم است.

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار کشور در پایان با بیان اینکه مردم از سپرده‌گذاری در موسسات مالی فاقد مجوز بانک مرکزی خودداری کنند، تاکید کرد: وظیفه بانک مرکزی نظارت بر حسن اجرای قانون به ویژه در قانون بازار غیرمتشکل پولی است و در این زمینه هر اقدام قانونی بانک مرکزی مورد تائید مجلس شورای اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه بنا به درخواست تعدادی از مدیران استانی این موسسه که اخیرا حاضر به همکاری با بانک مرکزی کشور شدند جلسه مشترکی با رئیس کل بانک مرکزی و سایر مدیران موسسه تشکیل می‌شود، گفت: در این جلسه به میزان همکاری قابل تحقق مدیران مسئولیت‌شناس این موسسه با تسریع زمانی برای تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر سپرده‌گذاران این موسسه انجام شده و خبرهای خوبی به سپرده‌گذاران اعلام می‌شود.

Twitter Google+ Facebook
6,008 views
نظرات
 1. سپرده گذار شنبه 26 دی 1394

  به خدا کار ما شده پیگیری اخبار وروزشماری وانتظار.وهمچنان به آینده امیدواریم .مدیران موسسه هم باید سریع تر وضعیت رو مشخص کنند که کارمندان و سپرده گذاران ضررنکنند.یا انحلال یا ادغام یا اخذ مجوز.بهرحال سریع تر که تکلیف ما هم روشن بشه

 2. حسین شنبه 26 دی 1394

  به خدا کار ما شده پیگیری اخبار وروزشماری وانتظار.وهمچنان به آینده امیدواریم .مدیران موسسه هم باید سریع تر وضعیت رو مشخص کنند که کارمندان و سپرده گذاران ضررنکنند.یا انحلال یا ادغام یا اخذ مجوز.بهرحال سریع تر که تکلیف ما هم روشن بشه

 3. دکتراقتصاد شنبه 26 دی 1394

  پرواضح است که جناب آقای …چوب لای چرخ اقدامات قانونی بانک مرکزی میگذاردودربرابرقانون گردنکشی میکند.
  این ماسپرده گذاران هستیم که بایداوراوادارکنیم که سر تسلیم دربرابرقانون فرود آوردوباپول وسرمایه وسپرده واعصاب وسرنوشت وزندگی ما وخانواده های مابازی نکندواجازه بدهدتامسیرقانونی هرچه سریعترطی شود.
  ماسپرده گذاران بایدهمگی خواستاربرکناری این فرخودخواه وبی کفایت شویم.

 4. دکتراقتصاد شنبه 26 دی 1394

  آقای میرعلی دوراه بیشترنداری
  یا بیا پول ماسپرده گذاران رابده بعدبروبابانک مرکزی هرچقدردلت خواست لج ولجبازی کن.
  یا دست ازلجبازی واین اعمال خودخواهانه وخودبزرگ بینانه وبیخردانه برداروباقانون همکاری کن تاسپرده گذاران وکارمندان موسسه وخانواده هایشان به آرامش برسندوحقوق ماپایمال نگردد وموسسه هم بتواندبه حیات خودادامه بدهد
  میرعلی باعدم همکاریت بهانه خوبی به دست طرف مقابل میدهی تا هربلائی ازادغام تاانحلال راسرموسسه بیاورد
  که البته تاوانش راماسپرده گذاران وکارمندان وخانواده هایمان پس میدهیم.

 5. محسن شنبه 26 دی 1394

  موسسه ثامن الحجج به پایان حیات رسید.
  دیگر نیازی به همکاری میرعلی نیست ، وقت محاکمه مسولان موسسه حجج به اتهام …از مردم است.

 6. پرس شنبه 26 دی 1394

  فقط خدا به داد برسه . نه از بانک مرکزی ، نه از مجلس ، نه از موسسه آبی گرم نمیشه . خدا نکنه تو این مملکت برا کسی مشکلی پیش بیاد که حاکمیت بخواد حلش کنه .

 7. دکتراقتصاد/بهترین روش برای حل مشکل درک متقابل سپرده گذارا ن وموسسه ثامن الحجج است. شنبه 26 دی 1394

  اشتباه فکرمیکنی
  تمام دوستان دخیل در ماجرا
  مدتهاست دارندبه صورت شبانه روزی برای حل تین مشکل پیچیده تلاش میکنند.
  دردبی پایان خداوندبرتک تک اعضای هیئت محترم نظارت وکارگروه ویژه.
  ادغام نتیجه تلاش شبانه روزی این بزرگواران است که انشاالله به زودی انجام خواهدشد
  من ازتک تک این عزیزان کمال تشکروسپاسگزاری را دارم.
  ادغام پایان خوش این ماجراست.انشاالله

 8. رحمان شنبه 26 دی 1394

  انشاءا… مجوز صادر میشه

 9. سپرده گذار درمانده شنبه 26 دی 1394

  تاریخ برای صدور مجوز دیگر منقضی شده و خدا را شکر پوزه ا_م به خاک مالیده شد،واین فقط قطره ای از همان آه سپردهگزاران است که این همه مظلوم واقع شدند و بزودی ا_م و دار و دسته اش محاکمه خواهند شد،

 10. عمران آب شنبه 26 دی 1394

  اینم نماینده مردمه مثلا؟؟؟

 11. دکتراقتصاد/بهترین روش برای حل مشکل درک متقابل سپرده گذارا ن وموسسه ثامن الحجج است. شنبه 26 دی 1394

  به نظرمن احتمال مجوز۵درصدو
  احتمال انحلال هم ۵درصدمیباشد
  البته اینهابراساس گمانه زنیهای علمی اینجانب است که پشتش تحلیلها واستدلالات علنی
  واقتصادی قرارداردکه فعلا ازحوصله این بحث خارج است چون بحث طولانی
  میشود.
  وامااحتمال ادغام ۹۰درصداست
  گزینه بانک شهرکه همه کاره آن محمدباقرقالیباف است وخودقبلا موسسه بوده
  ونه بانک وکل سرمایه اش ۷۹۰میلیاردتومن است اصلاقابلیت ادغام ثامن الحجج۱۳هزارمیلیاردی راندارد
  به نظرمن به احتمال زیادبابانک ملت ادغام میشویم
  بایدیگویم بانک ملت بانک خوشنامی است که یک تیم مدیریتی کاردان بایک بدنه قوی درآن حضوردارد
  امیدوارم که بااین بانک ادغام شویم انشاالله الرحمان

 12. علیرضا شنبه 26 دی 1394

  اگر موسسه ادغام شد ابتدا باید نیروهای بازنشسته وکسانی که رشته شون با بانکداری مرتبط نیست ونیروهای خدماتی وکسانی که با پارتی وسفارش استخدام شدند اخراج بشوند

 13. مبين شنبه 26 دی 1394

  به قول شاعر : چه ساده هستى خود را به باد سادگیم دادم 😪

 14. اشکان شنبه 26 دی 1394

  تازه رسیدیم اول راه مجددا . آقا اصلا قایم میکنه. مگر چهار گروه بازرسی نمیتونن چیزی پیدا کنند. چرا دستگیر نمیکنید مدیر موسسه را . اونموقع چنان همکاری میکنه که نگو و نپرس. مگر بعد سه ماه ما مسخره این مردک هیتیم. بخدا زندگیم بهم ریخته. انگیزه هیچ چیز و هیچکاری را ندارم

 15. محمد شنبه 26 دی 1394

  خوب حالا ما چه کنیم

 16. سپرده گذار شنبه 26 دی 1394

  منظور از همکاری عدم ارایه ویقه . بله بانک مرکزی وثیقه میخواد . اون هم نقد .

  همش حرفهای تکراری.

  چرا هنکاری صورت نمیگیره . گند کاری موسسه مگه چقده ؟؟

  باز هم وقت کشی….

  اخرش میزان میشه . ….. ببینید اینو کی گفتم.

 17. سپرده گذار شنبه 26 دی 1394

  برادر بزرگوار جناب آقای پورابراهیمی . با توجه به فرمایش شما( طی یک سال و نیم گذشته پیگیری‌های ویژه‌ای از سوی بانک مرکزی برای تعیین تکلیف این موسسه انجام شده‌است، گفت: مدیریت ارشد موسسه از همکاری لازم با بانک مرکزی کشور برای افشای اطلاعات مالی خود اجتناب می‌کند.)اگر شما در جریان امور بودید از همون روز می بایست جلوی آقای میر علی میگرفتنید و موسسه رو تعطیل می کردید. چطور مجوز نداره که ۱۰ ساله فعالیت میکنه. تو تلویزیون تبلغات میکنه و ….
  الان که آقای میرعلی و سرپرستهای شعب پول خودشون و فامیل و آشناهاشون رو از حسابا بیرون کشیدند و دیگه چیزی نمونده میان حسابا رو مسدود میکنید؟ خب همون اول این کار رو می کردید تا درستی کارشون ثابت بشه و سرمایه زندگی من و امثال من به هدر نره.
  خدا از باعث و بانی این کار نگذره.

 18. مردم شنبه 26 دی 1394

  سلم تا اخر هفته مجوز صادر میشود انشالله

 19. کارمند سرپرستی یزد شنبه 26 دی 1394

  کار موسسه تمام است و آرزوی تو واسه صدور مجوز مانند آرزوی لاک پشت برای پرواز است.

 20. علی شنبه 26 دی 1394

  خدا از همتان نگذرد اینقدر با روح وروان ما بازی نکنید

 21. حمید شنبه 26 دی 1394

  مدیر عامل ….. و مدیر منابع انسانی سرکار خانم ……. اگر اطلاع از اموال منقول و غیر منقول دارید به اطلاع دستگاهای نظارتی برسانید
  (این پیام ویرایش شده است…بانک مردم)

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه