تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 33806 تاریخ انتشار : 18 مرداد 1395

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: در اوضاع سخت معیشتی که نقدینگی جیب مردم هم ته کشیده، وام قرض الحسنه کیمیای نایاب است، در این شرایط بانک کارگشایی در ازای اخذ ۲۰۰ گرم طلا ۲ میلیون تومان وام قرض الحسنه می دهد آن هم با سود ۱۱ درصد!

دریافت تسهیلات بانکی آن هم در زمان نیاز همواره یکی از دغدغه‌های اصلی مردم بخصوص قشر مستضعف جامعه بوده است. در این میان برخی از مردم برای رفع نیاز ضروریشان به سراغ سیستم بانکی و برخی دیگر سراغ صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی و … می‌روند.

اما اگر شما هم جزو آن دسته از مردمی باشید که برای رفع نیاز ضروری به سراغ سیستم بانکی می‌روید حتماً با مشکلات دریافت وام و خوان‌های فراوان آن در بانک‌ها آشنا خواهید بود؛ برخی مردم از دیرباز روشی خاص را برای رفع نیاز ضروریشان انتخاب کرده‌اند و آن چیزی نیست جز دریافت وام به ازای قرار دادن طلا در بانک کارگشایی.

«کارگشایی» عنوان بانکی است که به منظور گشایش کار مردم سال‌هاست به ازای دریافت طلا وام پرداخت می‌کند و بعد از تسویه عین طلا را به تسهیلات گیرنده بر می‌گرداند.

از آنجایی که دریافت تسهیلات در این بانک نیازی به ضامن و یا وثیقه خاصی ندارد عده‌ای از مردم ترجیح می‌دهند طلای خود را که نوعی سرمایه هم محسوب می‌شود برای مدتی (حداکثر یک سال) نزد بانک کارگشایی بگذارند و به ازای آن وام قرض‌الحسنه یا جعاله دریافت کنند.

مشتریان بانک کارگشایی البته علاوه بر طلا می‌توانند سکه هم به بانک بدهند تا در ازای آن وام بگیرند ولی شرط بانک برای دریافت سکه آن است که پلمپ سکه باز شود تا تقلبی یا اصلی بودن آن احراز شود. البته در اطلاعیه نصب شده شعبه تاکید شده سکه قبول نمی‌شود ولی منظور آن است که سکه وکیوم شده مورد قبول بانک نیست.

اما با توجه به سهولت دریافت تسهیلات با این روش و و همچنین نداشتن اقساط ماهانه نباید از برخی نکات که اتفاقا از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، غافل شد.

* وام قرض الحسنه با سود ۱۱ درصد/شرط دریافت وام داشتن ۲۰ میلیون تومان طلاست

در بانک کارگشایی وام قرض‌الحسنه تا سقف ۲ میلیون تومان با بازپرداخت یکساله پرداخت می‌شود ولی نکته اینجاست که این وام در ازای ۲۰۰ گرم طلا پرداخت می‌‌شود ضمن آن که به مبلغ ۲ میلیون تومان باید ۴ درصد کارمزد و ۷ درصد حق‌الحفاظه (هزینه نگهداری طلا در بانک کارگشایی) اضافه کرد.

بنابراین اگر فردی نیاز ضروری داشته باشد این بانک می‌تواند وام قرض‌الحسنه با سود ۱۱ درصد به وی بدهد ولی شرط آن است که متقاضی برای وام ۲ میلیون تومانی ۲۰۰ گرم طلا یا به عبارت دقیق‌تر ۲۰ میلیون تومان طلا به قیمت روز نزد این بانک برای مدت حداکثر یک سال به امانت بگذارد. که این تبصره خود جای سوال دارد که اگر فردی ۲۰ میلیون تومان طلا داشته باشد در زمان نیاز مقداری از طلای خود را به پول نقد تبدیل می کند و دیگر نیازی به طی این مراحل نیست.

طبق قانون باید بعد از یکسال مبلغ وام به همراه سود و حق‌الحفاظه پرداخت شود. ولی اگر زمان سررسید فرا برسد و تسهیلات گیرنده به بانک مراجعه نکند قانوناً باید یکسال پس از سررسید طلا به حراج گذاشته شود هر چند هم اکنون طبق اعلام رئیس بانک کارگشایی تا چهار سال طلا نگهداری می‌شود.

سلیمانی مسئول بانک کارگشایی که میزبان خبرنگار تسنیم در شعبه این بانک در خیابان مولوی بود، می‌گوید: معمولا تمام کسانی که از بانک کارگشایی به ازای طلا تسهیلات گرفته‌اند در زمان سر رسید مراجعه می‌کنند مگر آن که تسهیلات گیرنده فوت شده باشد. در این حالت، طلایی که وی (فرد فوت شده) نزد بانک به امانت گذاشته، حراج می‌شود آن هم به بالاترین قیمت و بعد از فروش اصل وام کسر و مابقی‌ مبلغ به حساب بازماندگان واریز می‌شود.

* وام جعاله با سود ۲۰ درصد/ متقاضیان باید ۳ ماه در صف باشند

اما در بانک کارگشایی علاوه بر بانک قرض‌الحسنه وام جعاله نیز پرداخت می‌شود که شرایط خاص خود را دارد؛ متقاضی این وام در قبال ۱۸۶ گرم طلا می‌تواند مبلغ ۳ تا ۱۰ میلیون تومان وام برای رفع احتیاجات ضروری با سود ۱۸ درصد به علاوه ۲ درصد حق‌الحفاظه دریافت کند.

یکی از افرادی که در صف انتظار برای گرفتن وام به این روش بود درباره ایرادات دریافت وام با این روش می‌گوید، با توجه به کم بودن منابع مردم برای دریافت وام جعاله باید سه چهار ماه در صف انتظار باشند، اما از آنجایی که وضعیت دریافت تسهیلات در بانک‌های دیگر به شدت پیچیده شده حاضریم طلای زینتی خود را برای دریافت این وام در بانک بگذاریم، هرچند ارزش طلا بسیار بالاتر از وام دریافتی می‌باشد.

وی می‌گوید برای وام جعاله ۱۷ مرداد ثبت نام کردم ولی ۱۲ مهر نوبتم شده است. وی همچنین می‌گوید که خود و خانواده‌ام مشتری دائمی کارگشایی می‌باشندو طلای خود را در این بانک نگهداری می‌کنند. این فرد سال قبل ۲ میلیون تومان وام در ازای ۲۰۰ گرم طلا دریافت کرده است و امسال باید ۲۸۰ تومان سود پرداخت کند.

*افزایش سقف وام؛ خواسته اصلی مشتریان بانک کارگشایی است

آنچه در بالا آمد اشاره به بخشی از فعالیت‌های بانک کارگشایی است که روزانه میزبان ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ نفر از هم وطنانمان می‌باشد. ولی هدف در این گزارش علاوه بر آشنایی یا بازخوانی فعالیت بانک کارگشایی طرح یکی از درخواست های مردم بوده و آن این است که سیاستگذار پولی و بانکی تغییری در سقف وام قرض‌الحسنه با روش سپرده‌گذاری طلا ایجاد کند. خواسته اغلب مردمی که مشتری بانک کارگشایی هستند، اجرایی شدن افزایش سقف وام است.

به گفته این افراد پرداخت تنها ۲میلیون تومان وام به ازای به امانت گرفتن ۲۰ میلیون تومان طلا اصلاً با منطق نمی‌خواند؛ بانک کارگشایی هرچند به ازای دریافت طلا وام پرداخت می‌کند، ولی دیگر از مشتری نه ضامن می‌خواهند و نه وثیقه و حتی سابقه مشتری را در اعتبار سنجی مشتری‌ها هم مورد ارزیابی قرار نمی‌دهد یعنی این بانک به راحتی به نیاز ضروری مردم پاسخ می‌دهد ولی مبلغی که پرداخت می‌کند به ازای طلایی که از مشتری می‌گیرد اصلاً با عقل و منطق نمی‌خواند.

این در حالی است که عمده مشتریان بانک کارگشایی طبق اذعان رئیس آن قشر مستضعف جامعه می‌باشند. البته این موضوع حضور اقشار مرفه در بانک کارگشایی را نفی نمی‌کند، چرا که اقشار مرفه هم برای نگهداشتن طلای خود معمولاً به خیابان مولوی سر می‌زنند چرا که این بانک طلا و اشیاء قیمتی مردم را به ازای دریافت حق‌الحفاظه در صندوق امانات خود نگه می‌دارد.

* این بانک نیم ساعته وام می‌دهد

اگر قصد دریافت وام با روش به امانت گذاشتن طلا در نزد بانک کارگشایی دارید می‌توانید به این بانک در خیابان مولوی سری بزنید؛ به محض ورود اگر سراغ اطلاعات شعبه بروید با ۲ خط زرد و قرمز مواجه می‌شوید. خط قرمز به معنی دریافت وام و خط زرد به معنی تسویه وام می‌باشد. که دنبال کردن این دو خط از ابتدای شعبه شما را با مراحل مختلف دریافت و پرداخت وام به ازای امانت گذاشتن طلا آشنا می‌کند.

همانطور که در بالا اشاره شد خط قرمز یعنی دریافت طلا بنابراین اگر مشتری وارد شعبه شده و قصد دریافت وام را دارد باید سمت چپ مراجعه کند و بعد منتظر آن باشد که ارزیاب وی را نزد خود فراخواند؛ در این مرحله ارزیاب که اتفاقاً کارشناس خبره در کار خود می‌باشد، طلا را روی ترازو قرار می‌دهد و قیمت آن را ارزیابی می‌کند.

در ارزیابی که به طریق ماهرانه‌ای انجام می‌شود کارشناس بانک باید تمام دقت خود را به کار ببرد تا فریب برخی مشتریان که البته تعدادشان کم است را نخورد و طلای تقلبی به اشتباه دریافت نکند. چرا که طبق اعلام رئیس شعبه در برخی موارد طلای تقلبی در کار بوده و ارزیاب هم متوجه نشده و فرد وام را دریافت کرده و هنگام تسویه به خاطر تقلبی بودن طلا به بانک مراجعه نکرده است. در اینجا خسارت بر عهده ارزیاب می‌باشد. البته بعد از آن که طلا ارزیابی و بسته‌بندی می‌شود یکبار دیگر در خزانه هم صحت کار ارزیاب هم کنترل می‌شود تا در وزن و مقدار اشتباهی رخ نداده باشد.

در صورت موافق مشتری طلا بسته بندی و لاک و مهر می‌شود و بعد از آن به خزانه می‌رود تا بایگانی شود، در این مرحله مشتری پشت باجه پرداخت می‌رود و وام خود را به همراه اصل قرارداد دریافت می‌کند؛ طبق اذعان رئیس شعبه و البته گفتگو با مردم حاضر در شعبه تمام این فرایند ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

اما اگر فردی قبلاً تسهیلات گرفته و الان زمان سر رسید آن باشد باید با دنبال کردن خط زرد به سمت احراز هویت برود این مرحله از طریق کارت ملی انجام می‌شود و کارمند بانکی که در این قسمت بعد از اطمینان از هویت تسهیلات گیرنده وی را به باجه دریافت راهنمایی می‌کند، در این مرحله مبلغ وام و سود آن تسویه می‌شود. بعد از آن مشتری راهنمایی می‌شود به سمت باجه خزانه طلا در این مرحله بعد از ۱۰ دقیقه اصل طلا به مشتری تحویل داه می‌شود.

* مردم راضی از عملکرد بانک و ناراضی از مبلغ وام

خبرنگار ما از مردم حاضر در شعبه درباره نوع وام گرفتن پرس و جو کرد که خوشبختانه عمده مشتریان از عملکرد این بانک رضایت داشته ولی مشکلشان در سقف مبلغ تسهیلات پرداختی بانک کارگشایی می‌باشد. یکی از مشتریان که در ازای ۷۲ گرم طلا ۷۵۰ تومان وام گرفته می‌گوید، من هر بار احتیاج فوری به پول داشته باشم، طلای خود را به این بانک می‌آورم و مبلغی هرچند کم دریافت می‌کنم که خیلی زودتر از سررسید آن را تسویه می‌کنم چرا که در این حالت سود کمتری در ازای وام می‌پردازم.

یکی دیگر از مشتریان که یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان وام گرفته می‌گوید همان دقیقه که مراحل ارزیابی انجام شد مبلغ وام پرداخت می‌شود و این سرعت عمل و پرداخت تسهیلات در نظام بانکی بی‌سابقه است ولی بهتر آن است که مبلغ وام بالا برود تا رضایت مشتری هم جلب شود.وی می‌گوید در ازای یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان باید یک میلیون و ۶۶۰ هزار تومان به بانک برگرداند.

یکی دیگر از مشتریان حاضر در شعبه که خانمی سن و سال دار است، می‌گوید ۱۵۰ روز قبل یک میلیون تومان وام گرفتیم الان باید ۴۶ هزار تومان به آن اضافه کنیم و برگردانیم؛ درست است که بانک کارگشایی کار مردم را راه می‌اندازد ولی رقم تسهیلات پرداختی اصلاً قابل قبول نیست.

* خانم های خانه دار مشتریان اصلی کارگشایی/ مردمی که لنگ وام ۲۰۰ هزار تومانی هستند

مشاهده خبرنگار ما از شعبه بانک کارگشایی حکایت از آن دارد که اکثر مشتریان این بانک خانم‌های خانه‌داری هستند که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند و در زمان مشکلات اندک طلای پس‌انداز خود را به این بانک می‌آورند تا نیازشان رفع شود. این مردم می‌گویند هرچند مبلغ وام کم است ولی ما چاره‌ای جز آن نداریم.

سلیمانی رئیس شعبه کارگشایی می‌گوید مردمی هر روز به این بانک مراجعه می کنند که نیاز مبرم به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان دارند؛ بسیار پیش آمده که افراد مستأصل به شعبه مراجعه کرده و فقط ۱۰۰ هزار تومان بیشتر وام بگیرند ولی متاسفانه به دلیل قوانین موجود پرداخت این تسهیلات برای ما مقدور نبوده است.

در پایان بار دیگر درخواست اکثر مشتریان حاضر در بانک کارگشایی را مرور می کنیم مبنی براینکه اگر بانک مرکزی اجازه افزایش سقف وام در این بانک را صادر کند، کار بسیاری از مردم راه می افتد. البته افزایش سقف وام آنهم در شرایطی که فردی ۲۰ میلیون تومان طلای خود را در این بانک به امانت می گذارد انتظار بالایی نیست چراکه این مردم ۲۰ میلیون تومان پول (ارزش روز طلای امانتی) به بانک می دهند و در ازای آن ۲ میلیون تومان وام میگیرند.

Twitter Google+ Facebook
1,800 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه