تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 38146 تاریخ انتشار : 30 شهریور 1395

photo_2016-09-20_21-45-53

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم ـ ابراهیم حاتمی: این روزها خبرهای حاشیه‌ای فراوانی در مورد بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان منتشر می‌شود. بانک سرمایه در دو سال اخیر چندین مدیرعامل عوض کرده است و هم‌اکنون مدیرعامل ندارد. مسوولان صندوق ذخیره فرهنگیان نیز به عنوان متولی بانک سرمایه نتوانستند از این حاشیه‌ها دور باشند. پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم در این باره گفتگویی باشهاب‌الدین غندالی مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان انجام داده و تخلفات بانک سرمایه را بررسی کرده است:

مجموع معوقات بانکی بانک سرمایه که از شرکت های زیر مجموعه شما بشمار می رود چه مقدار است؟ و جنابعالی و اعضای هیات مدیره چه تدابیر و اقداماتی را جهت بازپس گیری و وصول مطالبات معوق و حقوق پایمال شده بیت المال که هزاران فرهنگی زحمتکش می باشد انجام داده اید؟

در واقع بحث اصلی مربوط به بدهکاران بانک سرمایه است که عمده این پول ها دست ۵ نفر و معادل ٣٢٨۵ میلیارد تومان است که آنهم از سال ٨٧ و در دولت قبل به صورت تسهیلات بدون وثیقه مکفی به افرادی پرداخت شده است.

با توجه به سهم ۴۵ درصدی صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه در بدترین حالت سهم صندوق از معوقات بانک سرمایه کمتر از١۵٠٠ میلیارد تومان است که البته همین میزان نیز باید وصول شود. البته در شروع کار ما این رقم خیلی بیشتر بود و کل سوابق و پرونده های این تسهیلات موجود است که مربوط به قبل از سال ٩٢ است.

تنها کاری که ما در آن زمان توانستیم انجام دهیم این بود که بانک سرمایه را ملزم کنیم که از این به بعد تسهیلات خرد و متوسط پرداخت نماید و نه تسهیلات بزرگ نظیر آنچه که در سال ٩٢ و قبل از آن در دولت سابق اتفاق افتاده بود.

البته باید تاکید کنم نظارت برکار بانک ها به طور مستقیم و مشخص وظیفه بانک مرکزی است کما اینکه مدیرانی که در بانک‌ها منصوب می شوند همه مورد تایید بانک مرکزی هستند و یک اداره بزرگ و وسیعی هم تحت عنوان اداره نظارت بر بانک ها در بانک مرکزی فعالیت می کند و به امور بانکی هم اشراف وتسلط کافی دارد.

با این حال بازهم می گویم که بانک سرمایه طبق ضوابط بانک مرکزی فعالیت می کند و صندوق ذخیره فرهنگیان در آنجا سهامدار زیر ۵۰ درصد است و اختیارات کامل ندارد.

 از چند روز  گذشته تاکنون برخی از خبرگزاری ها و سایت های خبری و جراید خبری را مبنی بر برکناری جنابعالی به عنوان مدیرعامل و ۵ تن دیگر از اعضای هیات مدیره صندوق را قویا مطرح و منتشر و رسانه ای کرده اند آیا خبر برکناری شما و هیات مدیره صحیح است؟ و در جلسه هفته گذشته اعضای هیات امنای صندوق که با حضور وزیر محترم آموزش و پرورش برگزار شد چه تصمیماتی را برای بهبود روند صندوق و ترکیبات اعضای هیات مدیره گرفته شد؟

هیات امنای موسسه دو جلسه برای بررسی فعالیت و عملکرد موسسه برگزار کرد که در مورد مسائل مختلف بحث شد. البته هنوز هیچ تصمیم خاصی از جانب هیات امنا در مورد هیات مدیره ابلاغ نشده است، بنابراین تیم فعلی به فعالیت خود ادامه می دهد تا مبادا خدشه ای به منافع فرهنگیان عضو وارد شود.

 برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای صندوق ذخیره گلایه های زیادی را عنوان کردند که صندوق نتوانسته خدمات رفاهی قابل قبول که شأن و منزلت فرهنگیان و اعضاء باشد را برای آنان فراهم کند آیا این موارد را می پذیرید و تاکنون برای رفاه حال اعضاء و فرهنگیان چه اقداماتی انجام داده اید؟

در اساسنامه، صندوق ذخیره فرهنگیان متعهد شده که با مبالغی که از سوی اعضا به صندوق واریز می شود و البته سهمی که دولت باید معادلش را بپردازند، فعالیت اقتصادی کرده و در زمان بازنشستگی با سود حاصل از آن به حساب فرهنگیان واریز کند که در طول ۲۱ سال فعالیتش تعهدات خود را از این جنبه انجام داده و حتی یک مورد خلف وعده نداشته و نداریم.

حتی امروز که میزان دریافتی اعضای موسسه دوبرابر میزان مجموع واریز آنهاست بازهم ما توانسته ایم با مدیریت صحیح منابع، سهم الشرکه اعضای خروجی را پرداخت کنیم. موسسه ماهیانه حدود ۱۸ میلیارد تومان ورودی دارد اما باید ۳۸ میلیارد به اعضای بازنشسته پرداخت کند بنابراین در پاسخ به اینکه برخی می گویند با پول معلمان در صندوق چکار می کنند باید بگویم که نه تنها از واریزی اعضا چیزی در موسسه نمی ماند بلکه باید دوبرابر آن را به بازنشسته ها بدهیم.

مساله دیگر ارائه خدمات رفاهی به اعضا است که اصلا در اساسنامه گنجانده نشده بود که ما با پیگیری هایی که داشتیم در پایان سال ۹۲ اساسنامه را تغییر دادیم و خدمات حین خدمت را نیز اضافه کردیم که اتفاقا مورد استقبال فرهنگیان قرار گرفت. در این زمینه گسترش خدمات لیزینگی، بیمه ای، مسافرتی، بانکی، درمانی و … در دستور کار قرار دارد.

تعداد زیادی از اعضاء و فرهنگیان نسبت به عملکرد صندوق انتقادات شدیدی دارند و مدعی هستند که در این صندوق ضعف مدیریتی، سود کم، عدم گزارش سالانه به اعضاء، نداشتن بازدهی مناسب، عدم ارائه گزارش شفاف مالی و در خصوص میزان و نحوه سرمایه گذاری و سود و زیان حاصله و خصوصا انتصاب های فامیلی و … صورت گرفته که مدیران و دلایل دیگر و در این صندوق موجب نگرانی و سرگردانی آنان شده است جنابعالی در این خصوص چه دفاع و توضیحی دارید؟

اینکه فرهنگیان در مورد موسسه سوال می پرسند و انتقاد می کنند، دقیقا همان چیزی است که ما در ابتدای امر دنبال آن بودیم و شواهد نشان می دهد که در این زمینه موفق عمل کرده ایم. بااین حال انتقاد باید سازنده و کارشناسی باشد زیرا اگر ما بدون توجه به شرایط و مقایسه موسسه و شرکت های تابعه با سایر شرکت ها و هولدینگ ها وضعیت را قضاوت کنیم قطعا دچار اشتباه خواهیم شد زیرا ما که در خلا فعالیت نمی کنیم و شرایط اقتصادی کشور بر ما هم تاثیر می گذارد.

با این حال وضعیت سرمایه گذاری و سودآوری موسسه حتما از سایر نهادهای اقتصادی مشابه بهتر است. ما با اینکه هرماه تعداد زیادی منابع خروجی برای اعضای بازنشسته داریم اما همزمان طرح های توسعه ای در پتروشیمی و انرژی را دنبال می کنیم. ما هیچ شرکتی را تعطیل نکردیم و در اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری پیشگان بودیم. بنابراین سودآوری پایین در یک مقطع به معنای عدم کارایی نیست بلکه باید دید چه شرایطی باعث شده که سود پایین بوده است. مثلا وقتی قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی به نصف می رسد نمی توان انتطار داشت شرکت پتروشیمی ما مانند سابق سودآوری داشته باشد.

در همین حال تمامی اطلاعات و آمارهای موسسه در سایت صندوق قرار دارد اما متاسفانه برخی از فرهنگیان عزیز مراجعه نمی کنند و تلاش می کنند اطلاعات خود را از طریق کانال های تلگرام بگیرند که خبررسانی این کانال ها بعضا با اهداف خاصی صورت می گیرد. ما انتظار داریم فرهنگیان عزیز با اطلاعات کامل به نقد و ارزیابی فعالیت های موسسه بپردازند.

من به جرات اعلام می کنم که در هیچ کدام از شرکت های زیر مجموعه موسسه هیچ کدام از مدیران عامل نسبتی با بنده ندارند بلکه همه آنها بر اساس تخصص و شایستگی انتخاب شده اند. اعضای خانواده من هم هیچ فعالیتی در موسسه و شرکت های تابعه ندارند و جو سازی های اخیر با اهداف خاصی دنبال می شود.

 ادعا می شود که در سال های جاری در صندوق ذخیره فرهنگیان حقوق های نامتعارف و نجومی و پاداش های قابل توجهی بین مدیران این صندوق توزیع و پرداخت شده است آیا این موارد را قبول دارید توضیح دهید؟ چرا تاکنون در این مورد شفاف سازی صورت نگرفته است؟

اتفاقا مدیران و کارکنان صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت های تابعه به نسبت سایر شرکت های مشابه حتی شرکت های دولتی ۳۰ درصد کمتر حقوق دریافت می کنند و در موضوع پاداش ها هم بسیار حساس هستیم. حتی برای سال مالی ۹۴ هیچ گونه پاداشی برای هیات مدیره موسسه در نظر گرفته نشد و هیات امنا هم که طبق اساسنامه کلا هیچ پاداش و یا حقوقی دریافت نمی کنند. من که شخصا فیش حقوقی خود را در اختیار خبرنگاران قرار دادم و نحوه پرداخت پادادش هم در وب سایت موسسه قرار دارد.

عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی عنوان می کنند دلایل و مدارک مستندی را درباره شرکت های زیرمجموعه موسسه ( ماشین سازی اراک و شرکت های پتروشیمی) در اختیار دارند که آنها وضعیت مالی  روشنی ندارند و تنها جایی که سالم مانده بیمه معلم است و در اکثریت بخش ها سوء استفاده مالی صورت گرفته است آیا با این گزارش ها و گفته ها موافقید یا خیر در این مورد توضیح دهید؟

من از نمایندگان محترم شورای اسلامی تقاضا دارم اگر اسنادی در دست دارند یا سوالی در مورد فعالیت های موسسه دارند قبل از رسانه ای شدن حتما از ما بپرسند و پاسخ های ما را دریافت کنند و اگر قانع نشدند رسانه ای کنند یا هر اقدام دیگری لازم است انجام دهند. ما با تحقیق و تفحص مشکلی نداریم ولی نمایندگان محترم حتما منافع فرهنگیان را مدنظر قرار دهند.

به قاطعانه اعلام می کنم چیزی به اسم اختلاس نه در صندوق ذخیره فرهنگیان و نه در شرکت های تابعه روی نداده و صرفا جوسازی عده ای افراد خاص است. ممکن است در بانک سرمایه در دوره هایی تخلفاتی صورت گرفته مثلا وثایق و تضامین لازم گرفته نشده اما اختلاس معنی ندارد.

البته عمده رسانه ها و خبرگزاری ها و حتی نمایندگان مجلس با ما همراه بودند و تلاش کردند تا جوسازی های مسموم علیه موسسه را خنثی کنند که از هم آنها سپاسگزاریم و از فرهنگیان محترم تقاضا دارم اخبار و اطلاعات را از مراجع موثق و رسمی دریافت کنند و به شایعات توجه نکنند. اگر انتقاد همراه مستندات و صادقانه صورت گیرد قطعا اثر مثبت خواهد داشت.

نظر جنابعالی در باره طرح استمرار عضویت در صندوق ذخیره پس از بازنشستگی اعضاء چیست؟ آیا این طرح برای رفاه حال بازنشستگان مفید خواهد بود؟

استمرار عضویت بازنشستگان موسسه برای نخستین بار برای فرهنگیان گرانسنگی که از مهر ماه ١٣٩۴ بازنشسته شدند، وارد فاز اجرایی و مورد استقبال آنان قرار گرفت و کلیه فرهنگیان بازنشسته که پس از آن تاریخ بازنشسته می شوند می توانند در این طرح شرکت کرده و از مزایای آن برخوردار شوند.

فرهنگیان محترمی که از مهر ماه حق عضویت از آنها کسر نشده باشد، می توانند به صورت اختیاری  با مراجعه به نمایندگان استانی موسسه یا اداره تعاون آموزش و پرورش استان خود نسبت به تکمیل فرم درخواست استمرار عضویت اقدام و درخواست ادامه عضویت در موسسه بدهند.

از آنجا که بازنشستگان با مشکلات مختلفی روبرو هستند و بعضا روی دریافت سرمایه‌شان در زمان بازنشستگی حساب باز می‌کنند، تصمیم گرفتیم معادل مبلغی که در صندوق سرمایه دارند، وام بدون بهره با کارمزد ٢ درصد ارائه کنیم تا زندگی‌شان با مشکل مواجه نشود.

به عنوان مثال اگر همکاری در زمان بازنشستگی ١۵ میلیون تومان سرمایه دارد، معادل همین مبلغ وام بدون بهره با کارمزد ٢ درصد به وی پرداخت می‌شود و به سرمایه او در موسسه همانند سایر اعضاء سود تعلق می‌گیرد. البته استمرار عضویت اجباری نیست و اگر همکار بازنشسته ما تمایلی به این امر نداشت می‌تواند سرمایه‌اش را دریافت و از صندوق خارج شود.

برخورداری از وام بدون بهره با کارمزد ٢ درصد معادل سهم الشرکه عضو و سایر خدمات موسسه همانند فرهنگیان شاغل از جمله مزایای این طرح برای بازنشستگان است.

 سوال اول را آخر می‌پرسیم؛ شهاب‌الدین غندالی کیست؟

موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان یک نهاد اقتصادی است و بالطبع انتظار می رود که چهره های اقتصادی مدیریت موسسه و شرکت های تابعه را بر عهده داشته باشند اما در عین حال این صندوق متعلق به ۹۰۰ هزار نفر از فرهنگیان عضو موسسه است که انتظارات و خواسته های به حقی از این مجموعه دارند و نظر جناب آقای دکتر فانی وزیر محترم آموزش و پرورش این بود که افرادی باید در سطح مدیران ارشد قرار گیرند که با بدنه آموزش و پرورش و معلمان بیگانه نباشند. از این رو پیشنهاد مدیرعاملی موسسه به بنده داده شد.

من به عنوان یک معلم و عضوی از جامعه بزرگ آموزش و پرورش فعالیت خود را از کلاس های چند پایه آغاز کردم و تقریبا تمامی سطوح تدریس، کارشناسی، مدیریتی، مدیرکلی و معاونتی را در آموزش و پرورش تجربه کردم و حتما به واسطه همین تجربیات بوده که وزیر محترم به بنده اعتماد کرده است.

بنده همچنین دارای مدرک دکتری حقوق مدیریت در آموزش و پرورش از دانشگاه RMIT استرالیا بوده و چندین دوره آموزش های تخصصی در دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی را گذرانده ام و البته در همین دانشگاه ها و به ویژه دانشگاه امام علی (ع) تدریس کرده ام.

در زمینه اقتصادی نیز تجربیات متعددی در حوزه شرکت داری دارم اگرچه معتقدم که مدیران صندوق به دو دسته مدیران در سطح تصمیم گیری و مدیران در سطح تخصصی تقسیم می شوند که مدیران ارشد موسسه مانند اعضای هیات امنا و هیات مدیره باید در ارتباط تنگاتنگ با فرهنگیان بوده و سیاست ها و استراتژی های کلی را اعلام کنند.

از این رو با نگاهی به ترکیب مدیران می توان به خوبی دریافت که مدیران شرکت ها هر کدام در حوزه فعالیت خود مانند بانک، بیمه، پتروشیمی، صنایع، تجهیزات آموزشی، املاک و مستغلات، آی تی و … افراد صاحب نام هستند اما در سطح کلان از افراد خوشنام و باتجربه در بدنه آموزش و پرورش استفاده شده تا صندوق از فرهنگیان به عنوان مالکان اصلی آن فاصله نگیرد.

Twitter Google+ Facebook
2,309 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه