تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 46533 تاریخ انتشار : 24 آذر 1395

گوهرتراشان

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: همچنان بر این باور هستم که تنها را نجات اقتصاد کشور، بهره‌گیری از توانمندی‌های معدنی به ویژه فرآوری سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی است.

به گزارش بانک مردم، رئیس هیأت مدیره کارخانه گوهرتراشان با بیان این مطلب خطاب به مدیر عامل بانک ملت اظهار داشت: اگر دلتان برای تولید ملی می‌تپد، آن را نابود نکنید.

نادر صنعانی با تصریح اینکه تنها جایگزین درآمدهای نفتی ایران،‌ سنگ و گوهر است، افزود: اجرای «پروژه ملی سنگ و گوهر» را از ۱۵ پیش در ایران کلید زده و از سال ۱۳۸۸ نیز با مشارکت بانک ملت، نخستین و بزرگترین کارخانه گوهرتراشی ایران(گوهرتراشان) را با هدف تراش سنگ و گوهر- سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی- در شهرک صنعتی شاهرود راه‌اندازی کردم.

صنعانی در ادامه اظهار داشت: هفته گذشته و برای سومین بار، بانک ملت به بهانه سهم یک پنجم خود از این کارخانه، آن را تعطیل و پلمپ کرد. صنعانی با بیان اینکه در خرداد امسال نیز کارخانه از سوی این بانک خلع یلد شد، افزود: کارخانه گوهرتراشان در پاییز ۱۳۸۸ با هدف تراش سنگ و گوهر- سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی- در شهرک صنعتی شاهرود راه‌اندازی شد اما در زمستان همان سال و در حالی‌که هنوز بانک تسهیلات خود را به‌طور کامل نپرداخته بود به‌بهانه معوق شدن اقساط وام، تعطیل شد.

وی اضافه کرد: پس از اینکه بانک کل مبلغ وام و سود خود به کارخانه بالغ بر ۱۳ میلیارد و ۳۶۹ میلیون و ۸۴۹ هزار و ۷۶۶ ریال را در سال ۱۳۹۳ از اینجانب گرفت، بار دیگر ادعا کرد کارخانه هنوز مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به بانک بدهکار است.

صنعانی ادامه داد: کارخانه پس از پرداخت بدهی‌اش به بانک با دعوت از سرمایه‌گذار دیگری با سرمایه‌ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان اقدام به راه‌اندازی خطوط تولید کرد اما بانک با طرح دعوای حقوقی جدید موفق ‌شد در خرداد امسال (۱۳۹۵) کارخانه را تعطیل و جلوی تولید را بگیرد.

وی با بیان اینکه پس از این اقدام بانک، پس از رایزنی‌های گسترده و کسب رضایت از آن، با سرمایه‌ای بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان کار تولید و تراش سنگ و گوهر در کارخانه از سرگرفته شود اما در نهایت شگفتی هفته گذشته بانک برای بار سوم، کارخانه را تعطیل و آن را پلمپ کرد.

صنعانی با تأکید بر اینکه این پروژه می‌تواند با گسترش در همه استان‌های کشور علاوه‌بر اشتغال‌زایی بالا، کشور را از نیازمندی به پول نفت بی‌نیاز کند، ادامه داد: در یک دوره ۱۰ ساله -۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳- با هزینه شخصی، موزه‌های مختلف سنگ و گوهر را در شهرهای مختلف ایران راه‌اندازی کرده و بالغ بر ۱۰ میلیون بازدیدکننده ایرانی را به‌ تماشای انواع سنگ و گوهرهایی که از نقاط مختلف ایران و دنیا جمع‌آوری کرده و بیش از هزارگونه متفاوت را در برمی‌گرفت، نشاندم. علاوه‌بر جذب این تعداد بازدیدکننده به حدود ۷۰ هزار تن از علاقمندان به این حرفه و صنعت نیز در این مدت، آموزش رایگان گوهرشناسی و فرآوری داده شد.

رئیس هیأت مدیره کارخانه گوهرتراشان با ابراز گله‌مندی از مدیریت گذشته بانک ملت شعبه شاهرود که مانع کار تولید کارخانه شده و گره‌هایی را ایجاد کردند، خاطر نشان کرد:  کارخانه یاد شده مجهز به همه تکنولوژی‌های جدید جهان با بیش از ۲۰۰ دستگاه ماشین‌آلات تراش سنگ و گوهر است که می‌تواند ماهانه یک میلیون ساچمه‌های گوهرین، ۶ تن اسلایس(ورقه‌های گوهرین)، ۳ تن توپ‌های بزرگ گوهرین، حلقه‌های گوهرین، قطعات فرمینگ و مجسمه‌های گوهرین تولید کند و علاوه‌بر این با کپی کردن انبوه ماشین‌آلات با تکنولوژی‌های جدید، زمینه اشتغال‌زایی میلیونها نفر را فراهم کرده و پروژه ملی سنگ و گوهر را در ایران به مقصد برساند.

صنعانی با تأکید بر اینکه بانک ملت باید در سال اقتصاد مقاومتی، یار و یاور تولید و تولیدکننده باشد از مدیر عامل این بانک درخواست کرد تا با فراهم آوردن جلسه‌ای و شنیدن توضیحات وی، ۲ طرف تلاش کنند تا با دستیابی به راه‌حلی مناسب، راه نجاتی برای پروژه ملی سنگ و گوهر بیابند و ضمن جلوگیری از بیکار شدن ده‌ها نیروی کار این کارخانه، زمینه اشتغال‌زایی بیشتر را نیز فراهم کنند.

۸۸۸

Twitter Google+ Facebook
2,000 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه