تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 61194 تاریخ انتشار : 8 خرداد 1396

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: رئیس کل بانک مرکزی از مدیران و کارکنان بانک صادرات تعریف و تمجیدکرده اما توضیح نداده که چرا باید نماد بزرگترین بانک بورس حدود ۱۱ ماه متوقف باشد و ابهامات روشن نشده و پول سهامداران همچنان بلوکه بماند؟

به گزارش بانک مردم به نقل از بورس پرس، از قرار معلوم خود تعریفی ها و عدم بیان همه واقعیت ها که یکی از معضلات فرهنگ مدیریت نادرست برخی مسئولان بوده و هست را پایانی نیست و در تازه ترین جریان های اینچنینی، بالاترین مقام نظارتی بازار پول از مدیران بانکی تعریف و تمجید کرده که با توقف نماد بی سابقه حدود ۱۱ ماهه ، رکورددار منفی در دو سال اخیر شده است.

داستان از این قرار است که جناب ولی الله سیف که پیش از این با اظهاراتی، سهامداران بورس را رنجیده خاطر کرده بود ، در همایش سراسری مدیران بانک صادرات که عصر روز پنجشنبه برگزار شد، حاضر می شود و از این بانک بزرگ اما زیانده و به گل نشسته، تعریف می کند. چرا که “وبصادر” ۵.۷ هزار میلیارد تومانی که خود دارای مشکلاتی هست ، عهده دار بار موسسه منحل شده میزان شده است!!!

جناب سیف که سابقه چند مدیرعاملی در بانک های بورسی و دولتی را دارد، در آن جلسه از واژگانی چون مسئولیت اجتماعی ، درآمدزا و سودده بودن بانک ها، عدم هزینه تکلیفی، توسعه نظام بانکی و… استفاده کرده که جالب اما در تضاد آشکار با واقعیت های حداقل در مورد بانک صادرات است.

وی همچنین از مدیران قبلی و فعلی و نیز کارکنان بانک صادرات به خاطر پذیرش مسئولیت ساماندهی مشکلات میزان و کمک به یکی از مسائل بازار پول کشور، قدردانی و اظهار امیدواری کرده این بانک نقشی در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.

حال با بیان گوشه ای از این سخنان “رپرتاژی” و مصرف داخلی، سوالاتی از بالاترین مقام نظارتی بازار پول به ذهن می رسد که جناب سیف آنها را از مدیران بانک مطرح نکرده و تا بلاتکیلفی حدود ۱۱ ماهه چندین هزار سهامدار حقیقی تمام شود.

شاید اگر خود جناب سیف برای یک روز به جای سهامداران زیان دیده در کشتی به گل نشسته “وبصادر” می نشست ، می توانست به وظیفه خود و مسئولیت اجتماعی بانک صادرات بهتر عمل کند.

یکی از این سوالات این است که چرا این مقام مسئول بانکی تاکنون بابت توقف بی سابقه “وبصادر” در بورس توضیحی از مدیران ( از جمله همکار سابق خود در معاونت نظارت بانک مرکزی جناب تهران فر که از ماه ها پیش قائم مقام بانک صادرات شده) نخواسته و با توجه به انتشار گزارش حسابرس درباره اولین درآمد هر سهم مالی ۹۶ و شفاف سازی در اوایل اردیبهشت سال جاری، اقدامی جهت بازگشایی نماد صورت نگرفته است؟

چرا با توجه به تاکید سیف بر مسئولیت اجتماعی و لزوم سودده بودن بنگاه های اقتصادی ، مدیران این بانک در جهت عدم ایفای مسئولیت در برابر سهامداران که جزء بدیهیات هر بنگاهی است، اقدامی برای ارایه توضیحات شفاف نکرده اند تا مشخص شود علت بلوکه شدن حدود ۱۱ ماه از سرمایه های سهامداران حقیقی و حقوقی چیست؟

اصولا” چگونه می توان از بانکی دولتی که نه تنها درآمدزا و سودده نیست بلکه با زیان و محدودیت هایی روبروست، تعریف و تمجید کرد و از حمایت از تولید و اشتغال خبر داد؟

جناب سیف بعد از حواشی سال گذشته بانک های مهم بورسی که با عدم بازگشت بانک صادرات هنوز ناتمام مانده ، چگونه می تواند اعتماد سهامداران را به این صنعت مهم جلب کند تا سرمایه ها در بانک ها و سایر بازارهای کاذب تلنبار نشده و وارد چرخه اقتصاد شود؟

آیا رئیس کل بانک مرکزی می تواند برای آینده این صنعت در بازار سهام ، اطمینان دهد و ضمانت دهد که مثلا” بانک رفاه که قرار است در سال جاری وارد بورس یا فرابورس شود، به سرنوشت بانک صادرات دچار نشود؟

با این همه امید است و انتظار می رود بالاترین مقام نظارتی بازار پول در جهت پاسخ به این سوالات و اعمال نظر برآید تا شاید گوشه ای از ابهامات و دلایل توقف طولانی مدت بانک صادرات مشخص شود و زیان و نگرانی سهامداران این بانک صادرات با ادامه توقف نماد بیشتر نشده و این بانک به گل نشسته به دریای بازار سهام باز گردد.

Twitter Google+ Facebook
2,195 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه