تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 115575 تاریخ انتشار : 2 ژانویه 2019

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: بازارهای بورس آمریکا متاثر از سیاست های دولت دونالد ترامپ و برخی عوامل بین المللی با از دست دادن میلیاردها دلار سرمایه در سال ۲۰۱۸، بدترین سال را در یک دهه گذشته تجربه کردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، شبکه خبری سی ان ان در گزارشی در تارنمای خود به وضعیت بورس اوراق بهادار آمریکا در یک سال گذشته میلادی پرداخت که به نوشته این تارنما، بدترین سال در یک دهه گذشته بود.
براساس این گزارش، شاخص میانگین صنعتی داوجونز که سال ۲۰۱۸ را با عدد ۲۴٫۸۲۴ واحد آغاز کرده بود، در آخرین روز کاری این سال به ۲۳٫۳۲۷ واحد رسید.
این شاخص در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۵۰۰ واحد برابر با ۵٫۶ درصد کاهش داشت که این کاهش سالانه از سال ۲۰۰۸ تاکنون بی سابقه بوده است.
اس اند پی ۵۰۰ دیگر شاخص مهم بازارهای بورس آمریکا در پایان سال گذشته میلادی ۱۸۹ واحد کاهش نسبت به آغاز سال داشت.
شاخص اس ان پی ۵۰۰ که شامل پانصد شرکت برتر بورس آمریکا است، در آخرین روز کاری سال ۲۰۱۸ نسبت به ابتدای این سال ۵٫۶ درصد کاهش نشان داد.
شاخص نزدک کامپوزیت نیز همچون دو شاخص دیگر شاهد افت ارزش خود در سال ۲۰۱۸ بود. این شاخص با ۴ درصد کاهش از عدد ۷۰۰۶ در ابتدای سال به ۶۶۳۵ واحد در پایان سال رسید.
این شاخص های بازارهای سهام آمریکا در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار در یک دهه گذشته این میزان افت سالانه را شاهد بودند. شاخص های داوجونز و اس ان پی ۵۰۰ اگرچه یک بار دیگر نیز در دهه گذشته افت کرده بودند، اما این میزان افت بی سابقه بوده است.
اما در میان ماه های سال ۲۰۱۸، دسامبر که آخرین ماه سال میلادی است ماه فاجعه باری برای بازار سهام ایالات متحده بود. شاخص اس ان پی ۵۰۰ در این ماه کاهشی برابر با ۹ درصد و شاخص داوجونز نیز ۸٫۷ درصد افت نشان دادند.
این میزان سقوط ماهانه در دو شاخص مذکور بیشترین مقدار از سال ۱۹۳۱ تاکنون بود و ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ را به کابوس سرمایه گذاران در بورس اوراق بهادار آمریکا بدل کرد.
میانگین صنعتی داوجونز اما در ماه دسامبر وضعیت به مراتب فاجعه بارتری داشت. در هفته منتهی به تعطیلات کریسمس، شاخص داوجونز شش بار سقوط بیش از ۳۵۰ واحد را تجربه کرد که در کل تاریخ این شاخص ۱۲۲ ساله بی سابقه بود.
این شاخص تنها ۸ بار در طول تاریخ خود نوسان های بیش از یکهزار واحد را به خود دیده که ۵ مورد آن در سال ۲۰۱۸ روی داد.
شاخص اس ان اپی ۵۰۰ تنها در ماه دسامبر ۹ بار نوسان بیش از ۱ درصد را شاهد بود؛ در حالی که این مقدار افت و خیز این شاخص در کل سال ۲۰۱۷ تنها ۸ بار اتفاق افتاد.
وضعیت کلی بورس آمریکا را می توان با بررسی شاخص «راسل ۳۰۰۰» که ۹۸٫۵ درصد از کل شرکت های موجود در بازارهای سهام این کشور را شامل می شود، بهتر ارزیابی کرد.
این شاخص که در نخستین روز کاری سال ۲۰۱۸ عدد ۱۵۹۵ واحد را نشان می داد، با وجود آنکه در ماه های اول این سال روندی صعودی داشت، در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸ سقوطی به همراه نوسان های شدید را شاهد بود.
شاخص راسل ۳۰۰۰ در آخرین روز کاری سال ۲۰۱۸ روی ۱۴۷۲ واحد بسته شد که نسبت به مقدار آغازین سال ۷٫۷ درصد کاهش داشت.
سیاست های پولی و نرخ بهره اعلامی بانک مرکزی آمریکا یکی از مهمترین دلایل داخلی نوسان ها در بازار سهام آمریکا بود که بارها با اظهارات ضد و نقیض مقامات این کشور منحنی شاخص ها را بالا و پایین کرد.
از عوامل بین المللی موثر در سقوط شاخص های بورس آمریکا نیز می توان به فراز و فرود در برنامه دولت انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا اشاره کرد که آینده روابط تجاری و سیاسی بریتانیا با دیگر کشورها را در هاله ای از ابهام فرو برده است.
همچنین جنگ تجاری همزمان ترامپ با کشورهای هم پیمان و رقیب ایالات متحده و در راس همه آن ها با چین نیز تاثیر فراوانی در نوسانات بازارهای بورس این کشور داشت.
از دیگر عوامل بین المللی افت رشد اقتصادی چین بود که باعث ترس سرمایه گذاران و سقوط سهام برخی شرکت ها در بازارهای آمریکا و دیگر مناطق جهان شد.

Twitter Google+ Facebook
1,367 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه